Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Анкета сочи, че европейците са в криза на доверие, която ражда популизъм

1 коментар
Анкета сочи, че европейците са в криза на доверие, която ражда популизъм

Повечето европейци смятат, че страните им са в упадък, което поражда недоверие към политическите партии и международните институции, водейки към подем на популизма. Това сочи проучване, обхванало по-специално петте най-големи страни в Европа, предаде Франс прес.

В Италия 73 на сто анкетирани твърдят, че страната им е в упадък, в Испания те са 57 на сто, във Франция - 67 на сто, във Великобритания - 57 на сто и в Германия - 47 на сто, показват данни от допитване на центъра "Ипсос глобал адвайзър" през октомври-ноември 2016 г., публикувани в понеделник.

Повечето французи (61 на сто), италианци (60 на сто) и испанци (56 на сто) са убедени, че поколението им живее по-зле от това на родителите им - това мнение споделят 44 процента от германците и 43 процента от британците.

Съответно европейците нямат особено доверие или изобщо се отнасят с недоверие към своите правителства, както заявяват 89 на сто от испанците, 80 на сто от италианците, 77 на сто от жителите на Франция, 70 на всеки сто германци и 66 процента от населението на Великобритания.

Недоверието към международните институции е най-силно в Испания (77 на сто от отговорите); следват Франция с 65 на сто, Италия с 64 на сто, Германия и Обединеното кралство с по 59 процента.

Това подхранва популизма, показва анализът на данните. С изключение на Германия с 34 на сто, повечето запитани смятат, че страната им има нужда от силен ръководител, който да изземе властта от управляващите днес - 72 на сто в Испания, 70 на сто във Франция, по 67 процента в Италия и Великобритания.

За подобряване на положението в страната 80 на сто от французите изразяват готовност да гласуват за "лидер, готов да промени правилата на играта" наред с 68 процента от италианците и 50 на сто от британците, но само 21 на всеки сто германци.

В Испания 62 процента от участниците заявяват дори, че може да гласуват за партия или лидер, готов "коренно да промени статуквото".

А 52 процента от испанците и 51 на сто от французите са готови да гласуват за партия, чийто водач казва онова, което мисли, независимо че може да обиди някого.

Накрая, страните, пострадали наскоро от тероризма, са по-склонни да се обявят за борба срещу него с всички средства, дори ако бъдат ограничени гражданските свободи - това заявяват 59 на сто от запитаните във Франция и 55 от белгийците срещу едва 35 на сто анкетирани в Италия и 31 процента в Испания.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    Мултилатерализмът, за който говори Меркел, е предпочитана стратегия за провеждане на външната политика на ЕС, като организацията на неговите международни отношения се свързва с отказа му от използване на сила. Видяхме какво нашествие от имигранти започна вътре и към стария континент. Политиката трябва да е адекватна на действителността. Хората искат промяна, това не е популизъм.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.