Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Антагонизмът САЩ-Китай ще продължи, независимо от резултата от изборите

2 коментара
Антагонизмът САЩ-Китай ще продължи, независимо от резултата от изборите

След като президентът Доналд Тръмп встъпи в длъжност през януари 2017 г. отношенията между САЩ и Китай взеха драматичен обрат към приливи и отливи. В главозамайваща поредица от ходове през последните четири години той обърна цялото си внимание към Китай, и то не по добър начин.

Тези ходове включват започване на търговска война, стъпки да се забрани достъпа на китайски високотехнологични гиганти като Тик-Ток (на американския пазар), разрешаване на обмен (на контакти) на високо равнище между САЩ и Тайван, и търсене на отговорност от Пекин за политиката му в Хонконг, Синцзян и Южнокитайско море.

По време на кампанията си за преизбиране Тръмп отправи остри критики към Китай, обвинявайки го за над 200-те хиляди смъртни случая в САЩ от коронавируса.

"Всички аспекти на дипломатическите и икономическите отношения между Китай и САЩ показват симптоми на криза", каза У Цян, независим политически анализатор в Пекин. Както Тръмп, така и китайският президент Си Цзинпин се възползваха от изострените отношения между техните страни за лична политическа изгода, добави експертът.

Си, от своя страна, използва натиска от САЩ, за да разпалва национализъм и да разчисти пътя за своето безсрочно управление. "Те и двамата развиха зависимост от антагонизма", каза У.

А Тръмп от своя страна успя да обедини Демократическата и Републиканската партия около един-единствен въпрос - антагонизма спрямо Китай, каза Хари Казианис, старши директор в Центъра за националния интерес - консервативен мозъчен тръст във Вашингтон.

Дори демократът-съперник на Тръмп за президентството - Джо Байдън, възприе част от неговата антикитайска реторика. Байдън стигна дотам да обвини Тръмп, че е твърде мек спрямо Китай, и нарече Си "разбойник".

Представяйки Китай като заплаха номер едно за САЩ, Тръмп установи враждебни отношения между двете притежаващи ядрени оръжия страни, които ще продължат независимо от това кой ще спечели изборите, казват експерти.

Ето кои са главните сфери на раздорите и какво следва да се очаква занапред:

Търговска война

Започна търговска война с Китай само броени седмици след встъпването си в длъжност, като заяви, че ще държи Пекин отговорен за нечестните си търговски практики. Конфликтът оттогава се разви чрез взаимна размяна на търговски крошета под формата на мита върху стоки на стойност стотици милиарди долари.

През януари двете страни постигнаха споразумение да прекратят търговската война, след като Китай пое ангажимент да купи допълнително американски стоки и услуги за 200 млрд. долара в продължение на две години.

Подобно на съперничеството в Космоса между САЩ и Съветския съюз, сегашният конфликт има силен технологичен компонент. Тръмп наложи забрани върху най-успешните в чужбина китайски технологични компании, включително Хуавей, ТикТок и Тенсент, и оказа натиск върху други съюзнически страни да избягват използването на техните (китайските) технологии.

"Той промени цялостното говорене и представата за Китай, така че светът да гледа с подозрение на Пекин", каза Казианис.

И това ще продължи и след изборите.

Южнокитайско море и Тайван

Най-рисковите сфери за реален въоръжен конфликт в основата на американо-китайските отношения са Тайван и Южнокитайско море.

Пекин предявява претенции за почти цялото Южнокитайско море, което е важен морски път и което се предполага, че е богато на минерални ресурси. Претенции към него обаче имат и няколко от съседите на Китай. Пекин изгради военни съоръжения върху изкуствени острови в спорни акватории. В същото време американски бойни кораби извършват периодично маневри с демонстративна цел за "свобода на навигацията", които предизвикват яростни протести от Пекин.

Пекинският анализатор У Цян каза, че е малко вероятно да се стигне до мащабен сблъсък между Китай и САЩ в Южнокитайско море, макар че по-дребни конфликти са възможни.

Експерти твърдят, че Тайван - самоуправляваща се демокрация, която Пекин смята за своя отцепила се провинция, е по-вероятно да стигне до военен конфликт с Китай. Тонът на Пекин спрямо Тайван става все по-заплашителен, а правителствената пропаганда подготвя населението за възсъединение с Тайван.

"Тайван представлява главният интерес за Китай", каза Сима Нан, също пекински анализатор.

Администрацията на Тръмп раздухва огъня, като от една страна прокарва големи оръжейни продажби за Тайван, а от друга - като извършва някои от най-високопоставените официални посещения в Тайван от десетилетия насам.

Човешки права

Вашингтон предприе също така и налагане на санкции срещу Китай заради потъпкването на свободите в Хонконг и потискането на етническите малцинства в провинция Синцзян. Но и тук подходът на Тръмп е двойствен. Той заяви пред американския новинарски уебсайт Аксиос през юни, че е задържал санкциите относно Синцзян заради търговските преговори.

"Администрацията на Тръмп подхвана въпроса за човешките права като оръжие спрямо Пекин в рамките на по-широка стратегия за възпиране", отбеляза Казианис. Развивайки темата, той каза, че ако Тръмп бъде преизбран, човешките права ще бъдат част от неговия инструментариум за натиск върху Китай.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. kosta
    #2

    Китай води търговска и хибридна война със Запада от времето на първия мандат на Бронко Бама Бронко беше се предал/продал. Тръмп върна част от фирмите и работните места в Щатите Затова и пак ще го изберат, независимо от натиска на глобалния капитал

  2. Real ''Mickey''
    #1

    Ако Байдън спечели, този антагонизъм ще продължи САМО НА ДУМИ! Колко малоумен или корумпиран трябва да е човек, та да не знае вече, ЧЕ ЕДНА ОТ ОСНОВНИТЕ ПРИЧИНИ за 4годишна бясна атака срещу Тръмп бе, че Глобалното Блато иска да възстанови далаверата си ККП и Китай. Обезкървявайки цели държави.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.