Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Антъни Блинкен бе утвърден за държавен секретар на САЩ

Интервенционист в Америка, която не желае да бъде интервенционистка

21 коментара
Антъни Блинкен бе утвърден за държавен секретар на САЩ

Сенатът на САЩ утвърди Антъни Блинкeн за държавен секретар на САЩ. Горната камара на Конгреса одобри кандидата на президента Джо Байдън със 78 гласа "за" срещу 22 гласа "против", предаде АП, цитирана от БТА.

"Американското лидерство все още има значение. Реалността е, че светът просто не се организира сам. когато ние не сме ангажирани. Когато не водим ние, тогава най-вероятно се случват две неща - или някоя друга страна се опитва да заеме мястото ни, но не по начин, който да отговаря на нашите интереси и ценности, или никой не го прави и тогава се получава хаос", каза Блинкен по време на изслушването си пред сенатската комисия..

Той каза, че администрацията на президента Байдън ще подходи към света със смирение, но и със самоувереност

"Имаме много работа да свършим у дома, за да повишим авторитета си зад граница", обясни той.

Интервенционист в Америка, която не желае да бъде интервенционистка

Новият американски държавен секретар Антъни Блинкън - дипломат франкофон, привързан към трансатлантическите съюзи, разклатени от Доналд Тръмп, е близък с Джо Байдън, въпреки своите определено интервенционистки позиции, които не винаги се споделят от новия президент, нито от американското обществено мнение, пише агенция Франс прес.

Натоварен от президента демократ да оркестрира "завръщането" на САЩ на челно място на международната сцена след четири години на унилатерализъм и дезангажиране, 58-годишният "Тони" Блинкън заявява, че "американското лидерство все още има значение".

"Когато ние не сме ангажирани, когато не водим ние", тогава вероятно се случват две неща - "или друга държава се опитва да заеме мястото ни, но не по начин, който да отговаря на нашите интереси или ценности, или никой не го прави, и тогава настава хаос", обясни той пред сенаторите.

Той обеща също да "укрепи" съюзите на Вашингтон, за "противопоставяне" на основните противници.

Разликата е видима дори в стила на този учтив и елегантен мъж с прошарена коса, противно на предшественика му Майк Помпейо, по- груб в обноските си и винаги готов да избухне, когато някой въпрос не му се хареса, отбелязва Франс прес.

"Едва ли бихте могли да бъдете по-учтив, скромен и дискретен от него", каза приятелят му от детските години Робърт Мали, председател на организацията за предотвратяване на конфликти Международна кризисна група (International Crisis Group). "Никой не си спомня някога да го е виждал да си изпуска нервите си или да е изпадал в гняв", добави той.

Тази консенсусна личност се хареса засега на републиканци, които при гласуването му осигуриха мнозинство, доста по-голямо от това за "ястреба" Помпейо.

"Добро начало"

Въпреки желанието си да обърне страницата, новият държавен секретар впечатли с изявлението си, че Доналд Тръмп "е бил прав да заеме по-твърда позиция срещу Китай".

"Това е едно добро начало", зарадва се сенаторът Линдзи Греъм, верен поддръжник на експрезидента.

Но разногласията вероятно ще се проявят бързо, когато стане въпрос за връщане на САЩ в иранската ядрена сделка.

За разлика от по-известните си неотдавнашни предшественици Антъни Блинкън няма тяхната политическа тежест. При все това рядко един държавен секретар е бил толкова близък с президента на водещата световна сила: той е бил съветник на Джо Байдън в Сената, както и негов съветник когато Байдън бе вицепрезидент на Барак Обама, преди самият той да бъде назначен за заместник държавен секретар от 2015 до 2017 г.

Въпреки това двамата не винаги са на една и съща вълна.

Джо Байдън, след като гласува за войната в Ирак през 2003 г., възприе по-малко интервенционистка позиция, в унисон с една Америка, уморена от "безкрайните войни".

Поразен от безсилието на САЩ по време на геноцида в Руанда през 1994 г., Антъни Блинкън продължи да се обявява в подкрепа на военните интервенции в името на правата на човека по време на правителството на Обама.

Понякога с успех, когато пледираше за изпращането на допълнителни сили в Афганистан, въпреки противопоставянето на Джо Байдън.

Друг път без успех, като в Сирия, където бившият президент демократ Обама избра ограничена намеса. "Провалихме се в предотвратяването на ужасна човешка трагедия", съжали Блинкън през май пред телевизия Си Би Ес. "Това е нещо, което никога няма да забравя".

Дипломат с китара

Тази привързаност към човешките права идва до голяма степен от втория му баща Самюъл Писар, един от най-младите оцелели от Холокоста, изпратен в концлагер, откъдето успял да избяга.

По време на изслушването си в Сената Антъни Блинкън разказа как, когато американски танк приближил скривалището му, детето, застанало на колене, "произнесло единствените думи на английски, на които го научила майка му: "Бог да благослови Америка".

Самюъл Писар, адвокат, роден в Полша, се установил със семейството си в Париж, където Антъни Блинкън посещавал престижното училище "Жанин Манюел". Неговият биологичен баща бил голям инвестиционен банкер, а майка му Джудит Писар дълго време оглавявала Американския център в Париж.

По време на престоя си в Париж Антъни Блинкън развива интерес към музиката.

Страстта му към рока го съпровожда във Вашингтон, където след следването си в Харвард китаристът свири в група, която изпълнява кавъри на известни песни на "Бийтълс", а напоследък се възползва от карантината, за да композира собствени парчета, но с много относителен успех.

Преди назначаването му, средно петдесетина души слушаха всеки месец на платформата Спотифай двете песни на АБлинкън - творческия му псевдоним - рок балади с теноровия му глас. Броят на слушателите му нарасна 50 пъти от два месеца насам, пише Франс прес.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #21

    Блинкен е държавен секретар на САЩ, а тРУмп е обвиняем за подклаждане на размирици и мародерство, при които загинаха и хора... ................. точно! това! е положението в този! момент, комунални троляцЪЙ :-)))

  2. andrei
    #20
    Отговор на коментар #18

    Той като тук останаха все по-малко автентични и интелигентни форумци, които се гнусят от компанията на такива като Практика, затова той се самозабрави.Освен това той цели точно това - изгомнавето на нормалните участници от фируча, което постига доста успешно, понеже Администраторът не санциорина него, а останалите!

  3. andrei
    #19
    Отговор на коментар #18

    Злобата на Практика идва оттам, че е съветски ТРОЛ, част от групичката на Готвача във форума, отдавна съм го установил - той положи усилия да създава легенда, но е абсолютно фейк персона,която не знае нито немски, нито английски, а пише анти-германски и анги.американски коментари.Няколко пъти го хващам да слага едни и същи коментари с копи и пейст, което значи, че ги пази във файл, само трол прави това.Проблемът не е в него, а в АДМИНИСТРАТОРА, който толерира поведението му тук да се държи като гаулайтер.

  4. И.Боянска
    #18
    Отговор на коментар #8

    Не се вълнувай и не му бери кахъра на Тръмп и тръмпистите той се пече на слънце във Флорида и се наслаждава на чаровната си жена и деца и повече от 75 милиона фена, докато ти си назначен да тролиш денонощно на пост, анонимно от няколко ника и скоро сигурно няма да им трябваш повече на барикадата. Както виждам те вече взеха властта напълно в свои ръце точно като в 1917. Само тогава бяха 23-ма а сега са само 10. По злобата която таиш в душата си се разбира че не си християнин. Турчин също не си, те

  5. Г. Димитров
    #17
    Отговор на коментар #16

    Льоша подкрепа от Уолстрийт, Бусманци. Нали бизнеса си казваше думата..май 600 и кусур пункта надолу днес, та да отпразнува Блинкен:-) Или беше като отговор на иди-отски-те укази на онова вехто чучело..

  6. Bлaдo
    #16

    силна републиканска подкрепа за Блинкен! ;-)

  7. Коментарът е изтрит в 20:25 на 10 април 2021 от автора.
    #15
  8. Коментарът е изтрит в 20:25 на 10 април 2021 от автора.
    #14
  9. Практик от София
    #13

    Към постове 6, 11 и 12 НЕестествено.

  10. Коментарът е изтрит в 20:25 на 10 април 2021 от автора.
    #12

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.