Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Антиамериканска демонстрация в Багдад

0 коментара

Хиляди иракчани демонстрираха в днешния петъчен молитвен ден в Багдад, настоявайки чуждите окупанти да напуснат Ирак.

Демонстрантите издигнаха лозунги, национални иракски знамена, скандираха "Не на окупацията" и настояваха единството на Ирак да се съхрани.

Това е най-голямата демонстрация на арабски национализъм в иракската столица след края на интензивните военни действия, която свидетелства за нарастващи антиамерикански чувства, съобщава кореспондентът на Би Би Си от мястото на събитието.

Протестите станаха след днешната петъчна молитва, която е първата, откакто американски танкове влязоха в сърцето на иракската столица миналата седмица. Демонстрацията бе водена от уважавания сунитски духовник имам Ахмед ал Кубаиси. Той заяви в проповедта си, че САЩ са нахлули в Ирак, за да защитят Израел, и отрече в страната да има оръжия за масово унищожение.

Поддръжниците на идеята за Ирак като ислямска република се проявяват

След молитвата вярващите излязоха от джамията, като скандираха антиамерикански лозунги и развяваха плакати, на които пишеше "Не на Америка! Не на светската държава. Да на ислямската държава!"

Кореспондентите съобщават, че напрежението се покачало, след като преди молитвата американски патрул се опитал да премине през тълпата, събрана пред джамията. Американците искали да стигнат до сградата, за да раздават хуманитарни помощи.

Освен сунитските протести в Багдад, които предизвикаха демонстрация в полза на ислямски Ирак, подобни искания издигат и религиозните водачи на шиитите от Южен Ирак.

Иракчаните в крайна сметка ще възприемат ислямска система на управление, заяви днес заместник-ръководителят на Висшия съвет за ислямска революция- най-влиятелната иракска шиитска организация.

"Първо ще опитаме национална политическа система, но в крайна сметка иракският народ ще се насочи към система на ислямска република", е казал Абдул Азиз Хаким от базирания в Техеран Висши съвет за ислямска революция.

На демократично произведени избори ще надделее желанието на шиитите за ислямска система, а те са 60 процента от населението, е казал още Абдул Азиз Хаким в интервю за иранската телевизия, дадено Ал Кут.

Хаким, който се смята за една от основните фигури на иракските шиити се завърна по-рано тази седмица в южния иракски град Ал Кут.

Лидерът на Висшия съвет - неговият брат аятолах Саид Мохамед Бакр Хаким, също ще се завърне до няколко дни, вероятно преди сряда, след повече от 23 години изгнание в Иран, пояснява ДПА.

По негов призив в сряда иракски шиити ще се съберат на религиозна церемония в град Кербела. На 23 април се чества годишнина от смъртта на третия шиитски имам Хусеин, а в Кербела се намира неговата гробница.

В началото на седмицата САЩ организираха среща на иракската антисаддамова опозиция край Наджаф. След срещата беше оповестено, че събраните около 80 бивши опозиционери са одобрили принципите за демократичен и федерален Ирак, в който ще се зачитат правата на всички религиозни и национални общности.

Съседните на Ирак държави обсъждат обстановката след падането на Саддам

Опасността от "балканизиране" на Ирак бе една от причините, събрала днес министрите на външните работи на шест страни, съседни на Ирак, а също така на Египет и Бахрейн, който е председател на Арабската лига. Те се събраха в столицата на Саудитска Арабия Рияд, за да обсъдят обстановката в Ирак след падането на режима на Саддам Хюсеин.

Загрижеността за политическото бъдеще на Ирак и последиците за собствената им сигурност накараха осемте страни да загърбят десетилетията на недоверие и да се срещнат, посочват наблюдатели, цитирани от Ройтерс. Никой от тях не обича Саддам, но всички искат да имат думата при запълването на вакуума във властта в Ирак. Те се стремят да избягнат на всяка цена разпадането на Ирлак по етнически и религиозен признак, което би имало потенциално дестабилизиращ ефект за тях.

Западните наблюдатели смятат, че арабските лидери, гледат с голямо подозрение на плановете на Вашингтон, които могат да засегнат и собствените режими.

Ще обсъдим как да помогнем на иракския народ да определи сам бъдещето си и да избере свое правителство без чужда намеса, заяви египетският външен министър Ахмед Махер пред репортери преди официалната вечеря в луксозен дворец в околностите на Рияд.

Международната общност трябва да гарантира единството, териториалната цялост и сувернитета на Ирак, заяви той.

Кайро отхвърля назначаването на американски военен губернатор в Ирак, добави Махер, като подчерта, че нито едно правителство в Багдад няма да бъде признато, ако не изразява волята на иракския народ.

Египетският първи дипломат призова за прекратяване на окупацията и призова американските войски да спазват Женевските конвенции, по-конкретно при поддържането на обществения ред и защитата на цивилното население на Ирак. Махер потвърди и солидарността на Кайро с Дамаск.

Американските заплахи към Сирия също ще бъдат тема на днешната среща, на която се очаква да бъде приета декларация, отхвърляща тези заплахи и призоваваща международната общност да остави иракчаните да вземат в свои ръце бъдещето си.

Пред репортери в Кайро сирийският външен министър Фарук аш Шараа също заяви, че очаква срещата да допринесе за запазване на единството, целостта и независимостта на Ирак.

Президентът на Иран Мохамад Хатами, цитиран от агенция ИРНА, заяви днес, че ролята на регионалните сили в съставянето на новото иракско правителство е много важна.

Не се знае обаче дали САЩ ще позволят на съседите на Ирак да участват в сформирането му, отбелязва Ройтерс. Може би затова Турция заяви, че поставя на преден план хуманитарната ситуация в Ирак. Хюсеин Дирийоз, говорител на турския външен министър Абдуллах Гюл, заяви, че на срещата ще бъде обсъдена хуманитарната помощ, особено медицинската, за иракското население.

При пристигането си в Рияд иранският външен министър Камал Харази заяви, че Техеран не се страхува от американска интервенция, тъй като ситуацията в Ирак е била напълно различна. "Ние вярваме в спазването на международното право и това ще бъде базата на дискусията ни", заяви той.

Йорданският външен министър Маруан Моашер изрази надежда, че срещата ще доведе до активни стъпки за изтеглянето на окупационните войски от иракска територия и за сформиране на иракско правителство, което трябва да бъде избрано от иракския народ и да опази териториалната цялост и суверенитета на Ирак.

Според пъривя министъра на външните работи на Бахерйн Мохамед бен Мубарак ал Халифа целта е да се гарантира стабилността в Ирак, за да може той да бъде реинтегриран в арабския свят.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.