Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Антикорупционната" активност на прокуратурата застигна и ексдепутата Гроздан Караджов

Обвинението му е за източване на "Теленор" от предишния собственик

6 коментара
Гроздан Караджов, сн: БГНЕС

Активността на прокурорското спецзвено "Антикорупция", станала особено осезаема около края на управлението на втория кабинет "Борисов", застигна и ексдепутата от Гражданския съвет на Реформаторския блок Гроздан Караджов. Във вторник той бе извикан в столичното следствие след бившия външен министър Даниел Митов, който междувременно се сдоби с обвинение за безстопанственост, подобно на заместника си Христо Ангеличин през миналата седмица.

За разлика от представителите на РБ в кабинета "Борисов 2", които прокуратурата разследва по повод дейността им в управлението, Гроздан Караджов е привлечен към наказателна отговорност във връзка с негови търговски взаимоотношения с бившия собственик на мобилния оператор "Глобул" (сега "Теленор" – бел.ред.) отпреди 6 години.

Ексдепутатът е обвинен за длъжностно присвояване, като помагач на главния изпълнителен директор на "Космо България Мобайл" ЕАД да източи от "Глобул" и присвои над 5.5. млн. лева. Става въпрос за дело, образувано по сигнал на новите собственици на телекома от "Теленор България" ЕАД, подаден през април м.г.

"В сигнала е посочено, че новото ръководство на "Теленор България" ЕАД е извършило вътрешен одит и собствено разследване, при което са установили 21 компании, издали фактури към "Глобул" за предполагаеми фиктивно извършени доставки на стоки и услуги на обща стойност 48 млн. лева. В сигнала са посочени всички 21 компании, както и лицата, свързани с тях, за които са установени съмнителни сделки. В хода на извършения вътрешен одит от "Теленор България" ЕАД е изготвен доклад, представен на прокуратурата, в който подробно са описани множество договори за консултантски и маркетингови услуги, договори за доставяне на софтуер и лицензии за него, договори за използване на интернет честоти, сключени преди "Теленор" да придобие "Глобул", обясняват от прокурорското спецзвено "Антикорупция".

Разследващите са установили, че през 2011 и 2012 г. фирма на Гроздан Караджов е сключила общо три договора с "Космо България Мобайл" ЕАД за над 5.5. млн. лева, като впоследствие те така и не били изпълнени. В тази връзка бившият депутат от РБ е обвинен като помагач на шефа на "Космо България Мобайл", чийто управители от онзи период прокуратурата ще се опита да призове от Гърция. На Караджов е определена най-леката мярка за неотклонение – "подписка".

"Нямам от какво да се притеснявам. Мисля, че не е работа на прокуратурата да се занимава с търговски взаимоотношения. От прокурорите разбрах, че от "Теленор" не били доволни от договори, сключени преди 6 години, а мисля, че беше редно това да го разбера от компанията", коментира пред Mediapool Караджов с уговорката, че все още не се е запознал подробно с материалите по делото си.

Норвежката компания "Теленор" купи "Космо Мобайл България", която оперираше под марката "Глобул", от гръцката ОТЕ през лятото на 2013 г. в пакет с магазините "Германос" за 717 млн. евро. Новият собственик направи вътрешна проверка на състоянието на придобивката си, след която обяви, че в продължение на дълъг период от време "Глобул" е плащала за стоки и услуги, които реално не са били доставяни.

"Тъй като стана ясно, че медии в Норвегия разполагат с подробности по случая и с цел да се избегнат спекулации по темата, считаме за необходимо да заявим, че става дума за подозрения за извършени икономически престъпления в мобилния оператор "Глобул", преди той да бъде придобит от "Теленор". Обстоятелствата бяха разкрити след придобиването, в тях няма замесени служители на "Теленор" или такива, които да са обект на разследването", се казваше в позиция на компанията, разпространена в началото на т.г.

Гид за подаръци

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. trezwomislesht
    #6

    Работата на звеното за антикорупция не е да се занимава с финансови измами и неизпълнени фирмени задължения. Това не е корупционна практика и с нея се занимават други органи. Тук мирише на политическа поръчка.

  2. Има ли източване на норвежката компания Теленор? Те лъжат ли за източването? Седи ли подписът на Гроздан под договори, които от Теленор наричат "фиктивни"? Има ли в България върховенство на закона? Трябва ли частната собственост( с ясен произход на капитала) да се защитава от източване?

  3. BLM
    #4

    Служебното правителство подготвяше идването на власт на комунистите, извинявайте социалистите, но-о-о ...

  4. Entdecken
    #3

    Малко е странно, че Теленор не са следили за изъпълнението на тези договори, след като са сключени малко преди сделката, а не след 6 години да гонят михаля.

  5. Калико Джо
    #1

    Дори и едната компания да е излъгала другата по този договор, не виждам как това се определя като корупция. Явно за прокуратурата всеки търговски или стопански спор е вид корупция, нищо че нито една от страните не е държавен служител ползващ служебното си положение, което е дефиницията за корупция. Другото може да се нарече измама, но не е корупция.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.