Софийският апелативен съд осъди антикорупционната комисия (КПКОНПИ) да плати 40 000 лева на двама души за наложени запори и воденото дело за конфискация на имуществото им.
Делото срещу комисията е заведено от съпрузи от Видинско, които са се оказали със запорирано имущество на стойност 151 хиляди лева през 2011 година, става ясно от съдебното решение, с което Mediapool разполага.
През 2009 година съпругът К.Р. се признава за виновен и е осъден по наказателно дело за превоз и съхранение на дървен материал без документи. Той сключва споразумение с прокуратурата. Две години по-късно Комисията за конфискация на незаконно придобитото имущество (сега част от антикорупционната комисия) иска запор на имуществото на К. Р. Едновременно с това е запорирано и имуществото на съпругата му Л. Р., която по това време работи като учителка.
През 2015 година делото за конфискацията приключва във вреда на КПКОНПИ и двамата ответници вече могат да се разпореждат свободно със своето имущество. Проблемът е, че те са били лишени от правата си в продължение на четири години.
К. Р. посочва, че заради действията на комисията неговото здравословно състояние се е влошило сериозно. Той е започнал да страда от диабет тип 2 (неинсулиново зависим) с периферни съдови усложнения и е трябвало да бъде опериран четири пъти.
Един от най-тежките спомени на учителката Л. Р. е, когато е отишла да изтегли пари от банкомат, но не успяла. Впоследствие тя е разбрала, че всички нейни сметки и сметките на съпругът ѝ са запорирани. В учителския колектив се разчуло, че против ищцата и съпруга ѝ има заведено дело за конфискация, а след това е трябвало да живее назаем, защото не е можела да си ползва парите в банковите сметки.
Нанесените вреди на семейството са оценени от първата инстанция на общо 56 хиляди лева, но са намалени от апелативния съд до 40 хиляди лева.
В края на миналата година КПКОНПИ бе принудена да признае, че е осъждана 25 пъти от граждани за вреди и е платила обезщетения за близо 400 хил. лева. Комисията не желаеше да предоставя информацията, но вестник "Сега" заведе дело срещу отказа да се предоставят публичните данни.
Ключови думи
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
16 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Дали сега ще отнемат имуществото на Цацата заради щетите дето е нанесъл на държавата в този случай? Нали това им беше аргумента по едни други казуси - нямало вина, ама имало щета и не знам си кво...?
...и като е така.... колко ще е глобата (присъдата) на шефа на прокуратурата, която даде на АКК кьопави доказателства и изсмукани обвинения?
Единственият начин е шефа на КПКОМПИ да плати от собствения си джоб тези пари и всички други суми, за които тези търтеи са осъдени! И закриване на такива измислени Компита!
Непрофесионалната работа на чиновниците трябва да се разследва и те да плащат глоби персонално, те да се притесняват и те да боледуват от диабет и пр. Сега са превърнали вилицата на сабя и секат както им падне. Те правят грешките, а след това народът плаща. Това е една отвратителна практика, която е в полза на чиновниците - тунеядци, които не носят никаква отговорност щом друг плаща грешките им. Грешки поради незнание и немарливост, а може и по други користни причини. Примерно някой не им е симпатичен, или пък някой ги е насочил, подал им е сигнал и те - хайде този да го превъзпитаме, да не прави друг път така и пр. сценарии.
ами като са повЕрвали на обвиненията ("факти" и "доказателства" :-))))) на милиционер-прокуратурата ... - така е - сега ще кООмпирите ще палщат нови десетки хиляди (от данъците ми) .....
Такива са реалностите в територията; уж има право да се иска информация при осъществяване на публична дейност от администрацията и институциите , хем никога не ти я предоставят и трябва в последствие да водиш дела за да в получиш. Проблемът е и че след спечелването на делото и осъждането им да платят с финансовия ресурс рекрутиран от данъкоплатеца пак не изпълняват решенията на съда. Вижте казусът с делата на Гешев! Някак ди изглежда срамно Кескатурата, която по НПК трябва да осъществява функции …
по защита на правния ред да бъде осъждана от граждани затова че го нарушава; и то за отказа да предостави професионалната биография на шефа си! След това твърдят, че “корупцията в България била само едно усещане”!
КПКОМПИ няма нищо да плати - ще плащаме ние и до като не се търси персонална отговорност на тия които творят идиотия след идиотия така ще е !!!
Тая бухалка на мафията КПКОМПИ трябва да бъде закрита, а гламавата Цаца да бъде разследвана. А и защо се налага медии нерекъснато да съдят държавни органи за да се доберат до отчети за разботата на тези органи? Що за престъпна дейност крият тези държавни органи? Като прокуратурата която колко месеца вече крие какво е работил Каскета - вирусът им пречел да проверят?! Всичките са най-малкото за уволнение. По-вероятно за затвор.