Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Антикорупционната комисия иска да отнеме имущество за над 23 млн. лв. от Брендо

1 коментар
Антикорупционната комисия иска да отнеме имущество за над 23 млн. лв. от Брендо

Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ), станала по-известна като антикорупционната комисия, е внесла иск за отнемане на имущество срещу Евелин Банев-Брендо и негови близки на обща стойност над 23 млн. лв.

Искове за отнемане на имущество са зведени и срещу бившата му съпруга - Моника Добринова, голямата му дъщеря и брат му Симо Карайчев. Такова искане има и за акции към търговско дружество, зад което стоят Добринова и Банев. Всички исковете са на обща стойност 23 275 542 лв., съобщиха от КПКОНПИ.

Процедурата срещу Банев и роднините му е по отменения Закон за отнемане в полза на държавата на имущество, придобито от престъпна дейност.

Исковете на КПКОНПИ са за отнемане на имущество – недвижими имоти в София, дружествени дялове и суми, преминали по сметки.

Антикорупционната комисия води гражданско дело и срещу сестрата на Добринова - Десислава Дишлиева. Тя е обвиняема за пране на пари и наказателното дело срещу нея е на първа инстанция. Искът на Комисията срещу Дишлиева е за отнемане на налична сума в евро в сейф с левова равностойност 6 031 388 лв, внесени суми по кредит и недвижими имоти на майка ѝ и дъщеря ѝ и е на обща стойност 6 762 986.02 лв. Първото заседание по делото е насрочено за май 2019 г.

Дишлиева беше оправдана заедно със сестра си Моника Добринова за участие в организираната престъпна група, за което Евелин Банев получи ефективна присъда от български съд от 6 години затвор.

Евелин Банев-Брендо има осъдителни присъди за наркотрафик и пране на пари от три държавии се издирва с червена бюлетина от Интерпол.

През септември 2017 г. Върховният съд на Италия окончателно потвърди 20-годишната осъдителна присъда на Банев. През 2010 г. той беше задържан в международната операция Magna Carta и обвинен, че е създал и ръководил организирана престъпна група за трафик на кокаин от Южна Америка за Италия.

През юли 2017 г. Банев получи и 10-годишна присъда в Румъния, след като продаде 50 кг кокаин на агент под прикритие.

През тази година Върховният касационен съд у нас го осъди за пране на пари и наркотрафик на 6 години затвор. По това дело Банев беше подсъдим заедно с бившата му съпруга Моника Добринова, сестра ѝ Десислава Дишлиева и брат му Симо Карайчев.

По това дело през 2014 г. беше призован като свидетел и тогавашният председател на Комисията за финансов надзор и настящ шеф на държавната Българска банка за развитие Стоян Мавродиев, тъй като негови подписи стоят под документи, свързани с дружества, през които са минавали мръсните пари. След като Мавродиев не се яви, той беше заличен от списъка със свидетели. Брендо беше признат за виновен на първа инстанция, но след това беше оправдан от Софийския апелативен съд.

Името на Евелин Банев се свързва със собствеността на десетки имоти в София и по Черноморието. Сред тях са хотел "Рила" в столицата, за който неотдавна поиска да бъде пристроен, хотел Les Fleurs на бул. "Витоша" 21 в София, столичният комплекс "Оазис" в Панчарево, сгради по столичните булеварди "Мария Луиза", "България" и "Дондуков".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Стилиян
    #1

    По това дело през 2014 г. беше призован като свидетел и тогавашният председател на Комисията за финансов надзор и настящ шеф на държавната Българска банка за развитие Стоян Мавродиев, тъй като негови подписи стоят под документи, свързани с дружества, през които са минавали мръсните пари. След като Мавродиев не се яви, той беше заличен от списъка със свидетели. Ето тази информация ме притеснява.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.