Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Антикорупционният закон отпадна от програмата на парламента

Меглена Кунева се успокои, че това можело и да е по-добрият вариант

7 коментара
Антикорупционният закон отпадна от програмата на парламента

Антикорупционният закон, изготвен от екипа на вицепремиера в оставка Меглена Кунева и сочен като основен приоритет за Реформаторския блок при коалиционното им управление с ГЕРБ, в сряда окончателно отпадна от програмата на парламента.

Това стана по време на заседание на правната комисия, след като депутати от ДПС, БСП и Патриотичния фронт предложиха да не гласуват проекта на второ четене заради малкото оставащо работно време на 43-ото Народно събрание.

Срещу предложението остро възрази Димитър Делчев от РБ, който заключи, че предложилите законът "Кунева" да не бъде включван в дневния ред на комисията явно се страхуват от борбата с корупцията.

Самата Меглена Кунева, която също присъстваше в залата, припомни на депутатите, че на първо четене проектът ѝ е бил подкрепен със 130 гласа и ги призова да го приемат и на второ, за да може парламентът да отчете успех в борбата с корупцията.

Впоследствие Делчев поиска прегласуване на включването на тази точка в дневния ред на комисията, но при новия вот подкрепящите се оказаха с един глас по-малко от гласовете "против" и "въздържал се" и точката окончателно отпадна.

По този повод Кунева коментира, че това може и да е по-добрият изход за проекта ѝ, защото в случай, че е бил подкрепен и на второ четене от мнозинството, съществувала възможност да бъде сериозно окастрен.

Законопроектът "Кунева" прокарваше създаването на Национално бюро "Антикорупция", което да обединява в себе си част от Сметната палата, БОРКОР, Комисията за конфискация на незаконно придобито имущество и Комисията за противодействие на конфликта на интереси.

Преди да влезе за повторно обсъждане в парламента, след като бе бламиран от мнозинството през миналата година, редактираният вариант на закона отнесе множество критики от Върховния касационен съд (ВКС), който излезе с позиция, че неяснотите в него са предпоставка за "произвол, популизъм и политически атаки".

Върховните съдии критикуваха въвеждането на анонимни сигнали срещу държавници и политици като възможност за развихряне на "лов на вещици". Преди това неправителствената организация Програма "Достъп до информация" предупреди, че новият закон ще скрие имуществото на близо 100 000 чиновници.

В крайна сметка парламентът все пак прие на първо четене законопроекта, след като от РБ поставиха ултиматум на ГЕРБ – че ще оттеглят подкрепата си към правителството в противен случай. Междувременно обаче премиерът Бойко Борисов депозира оставката на кабинета заради загубата на партията му на президентските избори.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Лизи Гугуткова
    #7

    Димитър Делчев
    Днес в правна комисия лицемерието и страхът събориха антикорупционния закон.
    В новото мнозинство, влизат ДПС, Патриотичният фронт, БСП и няколко други - новата срамна коалиция, която се оформи в края на един изчерпан парламент. Парламент, който имаше като своя най-важна задача започването на реална борба с корупцията.
    Аргументите против разглеждането на закона бяха абсолютно скандални! Според БСП, няма време да се разгледа. Че не ви се работи, това всички го разбраха. Че се тресете

  2. Коментарът е изтрит в 21:39 на 14 декември 2016 от автора.
    #6
  3. Коментарът е изтрит в 20:45 на 14 декември 2016 от автора.
    #5
  4. ivancho ivanov
    #4

    Антикорупционен закон е много малко вероятен! Много политици без желание за съдебна реформа и съдебна система без елементарно доверие от обществото. Двата стълба на парламентарната демокрация, изпълнителна и съдебна власт, са проядени. Възможен изход докато все още сме член на Европейския съюз, е да приложем подобен закон от напр. Германия или друга подобна страна - няма защо толкова много говорене, вратите са отворени при това отдавна. Древна практика била, да се сменят дамите когато много от тях са заразени и остаряли и домът закъсва! Това правило важи при всякакви "домове"....!

  5. Дони Тръмпушката
    #3

    Този парламент на 09.12.2015-та генерира мощна коалиция съставена от депутати на ГЕРБ, ДПС, БСП, АБВ и ПФ, общо 204 депутати, които плюха върху собствените си подписи и умъртвиха в зародиш съдебната реформа. Освен това дадоха неограничена власт на гл. прокурор, вместо да окастрят тази която до тогава имаше. В този парламент, пак ГЕРБ в съучастие със същите "коалиционни партньори" приеха поредица от закони, които вместо да затворят вратите за корупционни схеми, отвориха десетки нови (ЗНСО, ЗОП, ЗНС

  6. т€еритория на Мики Маус
    #2

    oтпаднал! Нищо! Ще си изберем друг работещ парламент, с дЕсно монзинство,в който субекти като Бойко, Цецо и реформаторчетата ще ги е грижа за "борбЪтЪ с корупцията" точно колкото до сега! Те са всички от ЕНП! Аз много разчитам на това!

  7. Мони Монев_deactivated_1503637416
    #1

    Първо гражданите трябва да си освободим е държавата и тогава ще

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам