Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Антикорупционният закон ще скрие имуществото на 100 000 чиновници

Програма "Достъп до информация" алармира за сериозни недомислици в закона "Кунева"

2 коментара
Антикорупционният закон ще скрие имуществото на 100 000 чиновници

Имуществото на около 100 000 чиновници ще бъде скрито за обществото, ако проектът за Закон за борба с корупцията по върховете властта (т.нар. закон "Кунева" – б.р.) бъде приет в сегашния му вид. Това предупреждава Програма "Достъп до информация" (ПДИ) в своето становище по ключовия за България законопроект.

Неправителствената организация алармира за редица недомислици в закона "Кунева", които по-скоро биха навредили, отколкото да помогнат за ефективната борба с корупцията.

ПДИ настоява преди приемането на новия закон да се оцени прилагането на съществуващите три закона, които ще бъдат обединени под шапката му. Това са Законите за публичност на имуществото на лицата, заемащи висши държавни длъжности; за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси и за отнемане на незаконно придобито имущество.

"Ако това не се направи, има риск не само да не се адресират наличните проблеми, но и да се влоши режимът на предотвратяване на корупцията", казват от ПДИ.

Една от стряскащите недомислици в проекта е, че трите сега действащи закона ще бъдат отменени само три дни след обнародването на новия закон. Тогава още няма да има нито Бюро за предотвратяване на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество, нито ще е назначен неговият шеф, нито ще има администрация.

За сметка на това обаче Сметната палата ще трябва да свали от сайта си публикуваните хиляди декларации за имуществото на висши държавни служители, тъй като няма да има законово основание за тази публичност. Така ще бъде нарушен Законът за защита на личните данни.

С проекта се предвижда да се публикуват декларациите за имущество и конфликт на интереси само на лицата, заемащи висши публични длъжности. Техният брой е 6852. В същото време обаче ще бъдат скрити декларациите на около 100 000 държавни служители, които трябва да са публични в момента по силата на Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси.

"Друг е въпросът, че в проекта за антикорупционен закон въобще не са записани принципи на прозрачност и отчетност", посочват от ПДИ.

В проекта за закон не е включена и уредба, ограничаваща получаването на подаръци, която е типична за този вид законодателство. "Не са ясно разграничени функциите на Бюрото по превенция на корупцията и репресия. Не е очертана структурата на Бюрото и функциите на основните му звена, което не обезпечава ефективност на дейността му", коментират от организацията.

Според ПДИ употребеният в проекта израз "корупционно поведение" е неясен и създава риск от неефективно прилагане и доносничество. Неговото съчетание с допускането на анонимни сигнали може да доведе до задръстване на системата с неоснователни и злонамерени атаки именно към служители, които се опитват да се борят с корупцията.

Програма "Достъп до информация" смята за неясно защо на незабавно публикуване ще подлежат единствено отказите за образуване на производство за отнемане на незаконно придобито имущество, но не и актовете за установен конфликт на интереси, например. Има сериозни неясноти и в уредбата за отнемане на незаконно придобито имущество.

"В това отношение е забележително, че престъпления, характерни за длъжностните лица, не са включени въобще в кръга на подлежащото на отнемане незаконно придобито имущество – например кражба от длъжностно лице", коментират от неправителствената организация.

ПДИ допълва, че извън всичко това не е нормално закон с обем от около 70 страници и 9 страници мотиви да бъде подлаган на обществено обсъждане в срок от 8 работни дни. "В демократичната държава обществените обсъждания са коректив, а не средство за "отбиване на номера", се казва още в позицията.

Какво предвижда закона "Кунева" можете да прочетете дейтайлно ТУК.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Милостипросим
    #2
  2. безпартийна
    #1

    Абе оставете Кунева да напише закон и му гледайте сеира. Антикорупционен закон трябва да направи прозрачно имушеството на властимащите, Куневият ще го скрие за 100000 души. Какво повече да се каже за "реформаторката" Кунева. Това в голяма степен може да е от некадърност, но и също така нарочно замислено.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.