Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Антикорупцията с нова шапка – съвет за координация

5 коментара
Антикорупцията с нова шапка – съвет за координация

Управляващите са измислили нова схема, по която да рекламират антикорупционните си успехи пред обществото. Идеята е на вицепремиера и външен министър Екатерина Захариева. Тя предлага кабинетът да създаде съвет за координация между трите власти, където да се представя напредъкът по съдебната реформа и борбата с корупцията.

Аргументите на Захариева са доста странни. Тя подчертава, че и в момента върховните съдилища и прокуратурата са създали механизми, по които да се отчитат чрез годишни доклади. Проблемът бил, че няма такъв механизъм
на национално ниво.

"На национално ниво обаче липсва механизъм, който да дава възможност на отговорните институции от различните власти да представят обобщен напредък по всички показатели и препоръките към тях и да отчита цялостното изпълнение на мерките, предприети в областта на независимостта, отчетността и реформата в съдебната власт, борбата с корупцията и организираната престъпност", пише Захариева.

В бъдещия съвет трябва да участват председателите на върховните съдилища, главният прокурор, представляващият Висшия съдебен съвет, шефът на антикорупционната комисия КПКОНПИ, министрите на МВР и финансите, както и самата Захариева, която е вицепремиер с ресор правосъдие. Предвижда се тя да ръководи съвета, заедно с представляващия ВСС. Съветът ще заседава веднъж на шест месеца.

Така структуриран, бъдещият съвет изглежда като поредната безполезна структура, която уж трябва да спомогне в борбата с корупцията. В плановете на Захариева все пак се предвижда да се обсъждат и предложения, свързани със законодателни промени, макар подобни правомощия да имат само министрите и депутатите.

"При обсъждане на предложения, изискващи законодателни мерки, се предвижда да бъде отправяна покана до председателя на правната комисия в Народното събрание, както и до председателите на парламентарните групи", пише в доклада на външния министър.

Ако предложението не бъде прието, България няма да разполага с национален механизъм, по който да се отчита напредъкът, както препоръчва Европейската комисия, посочва се в анализите на екипа на Захариева. Иначе щяло да се отговори в пълна степен на европейските препоръки.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Естествено
    #5
    Отговор на коментар #3

    Radio Free Europe/Radio Liberty has formally dedicated a new bureau in the Bulgarian capital, Sofia, as part of the broadcaster’s relaunch of its Bulgarian Service.

  2. Естествено
    #4
    Отговор на коментар #3

    Преди известно време и РФ се считаше за действаща демокрация.

  3. Отговор на коментар #2

    питай НАТО, ЕС, и най-вече ДД на САЩ! Те са ни признали за "функционраща" демокрация,каквото и да значи това. Папатапродава индулгенции, а ДД на САЩ раздава тапии за "функционираща демокрация". ДД на САЩ имат мейл. Ако не щат да ти оговорят,питай шеф на американска фондация в Бг. Например Красен Станчев, който участваше в уреждане регистрацията на противоконституционното ДПС като партия! Той е филоЗоф, ще ти изЯсни всичко! Аз използвам чужд понятиен апарат-копи/пейст. Просто се доврявам на ДД на САШ, €С, НАТО! Защототе за мен са "безспорни авторитети". "Истина" от полседна инстанция-или "глобално минстрство на Истината-по Джордж Оруел!

  4. Естествено
    #2
    Отговор на коментар #1

    Нещо не ми е ясно. В демократичния свят държавите подкрепят малкия и среден бизнес. В РБ и РФ го мачкат. В демократичния свят държавите не са се захванали да "повишават доходите". В РБ и РФ е държавна политика. Затова пък в демократичните държави данъчната тежест е под 50% от доходите на бедните, докато в РБ и РФ е доста по-голяма. От РБ и РФ хората емигрират, за да отидат в демократичните държави. В демократичните държави чиновниците са малко. В РБ и РФ - обратното. Демократичните държави не фалират нечий бизнес със закони.Та, все пак, не ми стана много ясно коя точно демокрация имате предвид.

  5. Демокрацията функцiонра с избори.Победителят се бори с коруцпията както намери за добре. Това е ФУНКЦIОНИРАЩА демокрация, призната от ДД на САЩ! Това е ЕС, това е НАТО! На КОйто не му харесва ЕНП демокрацията в €С и НАТО, да бЕга у Северна Корея, Венецуела или Куба! Видими резултати е имало, има и ще има! Кънграджулейшънс! Убеден съм че и САЩ ще признаят видимите резултати в борбата с корупцията, след покупката за 2 милиарда! Тия дето най-критикуват Боко, ПАК ще му бъдат патерица! Честито на Да й ба! Многото таланти на Бойко-безкрайни борби с корупцията, и рециклиране на патерици!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.