Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Антимонополната комисия претърсва офиси на търговци на тонери по сигнал на МФ

Проверява се дали фирми не са наговорили цените си за участие в обществена поръчка

1 коментар
Антимонополната комисия претърсва офиси на търговци на тонери по сигнал на МФ

Служители на Комисията за защита на конкуренцията извършват проверки в офиси на водещи търговци на тонери и други консумативи за потенциално наговорени цени и картелно съглашение по повод участие в поръчка на държавната администрация. Сигналът е подаден от ведомството на Асен Василев, което е заподозряло признаци на съглашение при организирана от него обществена поръчка с предмет: "Доставка на тонери и други консумативи за печат за копирни и печатащи устройства".

Антимонополната комисия е иницийрала претърсванията в четвъртък след нейно предварително проучване "за наличие на индикатори за манипулиране на процедури за възлагане на обществени поръчки". Въз основа на това предварително проучване комисията смята, че са налице основателни съмнения за наличие на картел между участниците.

Какво се иззема от офисите?

Проверките на място в офисите се извършват от служители на КЗК, със съдействието на служители на МВР, след получено съдебно разрешение от Административен съд – София област.

От офисите на дружествата ще бъдат иззети копия от документи, съхранявани на хартиен носител, както и дигитални копия от документи и кореспонденция, съхранявани на електронен носител.

Предстоящият подробен анализ на събраните документи ще покаже дали са налице достатъчно доказателства за предявяване на твърдения за извършено нарушение на участниците в процедурите за доставка на тонери и консумативи за печат.

Кой се проверява?

КЗК е образувала производство за евентуално нарушение срещу Кооперация "Панда", "Роел – 98" ООД, "Ронос" ООД, "Лирекс БГ" ООД, "АТС България" ООД и "Плесио Компютърс" ЕАД, се посочва на сайта на Комисията за защита на конкуренцията.

Какви са санкциите?

Законът за защита на конкуренцията предвижда при установен картел комисията да налага имуществена санкция в размер до 10 на сто от общия оборот за предходната финансова година на предприятие.

Предприятията имат правото на защита чрез достъп до събраните материали и доказателства от КЗК, право да представят възраженията си и право да бъдат изслушани в КЗК, в случай че заявят това. След приключването на процесуалните действия по преписката, КЗК ще се произнесе с окончателно решение по производството.

Ако някоя от фирмите доброволно признае пред КЗК, че е участвала в потенциално картелното съглашение и изобличи и останалите фирми в него, законът позволява да бъде освободи от имуществена санкция. Тази фирма трябва и да предостави доказателства на КЗК.

На второто и следващите по ред предприятия КЗК може да намали имуществената санкция, ако предоставят доказателство, което има съществено значение за доказване на нарушението.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. SILENCE
    #1

    Чудесно! Постепенно почистват там, където успеят.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.