Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Антипаразитно лекарство с обещаващи резултати срещу Covid-19 в български болници

5 коментара
Антипаразитно лекарство с обещаващи резултати срещу Covid-19 в български болници

Антипаразитното лекарство ивермектин дава обещаващи резултати при лечението на пациенти с коронавирус в български болници. Препаратът се прилага в рамките на клинично изпитване и обхваща 30 пациента в 9 болници в страната, съобщи директорът на Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) Богдан Кирилов в понеделник.

Проучването у нас е започнало след информация от австралийски учени през април, че препаратът може да е ефективен при пациенти с коронавирус. Освен България подобни проучвания с ивермектин върху пациенти се извършват още в Испания, Бразилия, САЩ.

Кирилов каза, че проучването се провежда при спазването на всички мерки за безопасност и към края на юли-началото на август ще може да бъде оповестена повече информация.

"Изцяло български е екипът, възложителят е български, компанията производител също е от България", каза Кирилов. Той посочи, че има желание проучването да се разшири с още болници и пациенти.

У нас препаратът се дава на пациентите паралелно със стандартната терапия в болниците, като има и контролна група, на която вместо ивермектин се дава плацебо.

Кирилов посочи, че препаратът се използва от десетки години при различни инфекции, предизвикани от паразити.

"Лекарството е с познат профил на безопасност", допълни той.

Кирилов обаче уточни, че приложението на такива лекарства трябва да става единствено в болнични условия при съобразени дози и под наблюдение. 

При първите публикации, че ивермектинът може да е ефективен срещу коронавирус, това предизвика нашествие от хора, желаещи да си го набавят от ветеринарните аптеки, което накара Българският ветеринарен съюз да сигнализира за опасностите, които крие самолечението.

Началникът на националния оперативен щаб ген. Венцислав Мутафчийски обясни, че хидроксихлорокинът не е отхвърлен като лечебно средство, но също така е само за приложение в болнични условия. Той припомни цялата сага и дебати около приложението му, включително дискредитирането му в научно списание на базата на недостоверни данни и последвалото опровержение след разразилия се скандал.

Мутафчийски посочи, че след това СЗО е подновила проучванията с него и в последствие преди два дни се е отказала от тези проучвания без да изложи мотиви, но това не означава, че препаратът не е надежден. Той посочи, че хидроксихлорокинът се използва в Латинска Америка, Африка и някои европейски страни.

Мутафчийски цитира фармаколога Георги Момеков, че "в лекарствената терапия за Covid-19 вече има толкова много политика и толкова малко фармакология".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. trezwomislesht
    #5
    Отговор на коментар #2

    И гледам, че в САЩ които изкупиха препарата заболелите драстично намаляват. За прехваленият ремдисивир проучванията показват, че болният престой на лекуваните с ремдесивир пациенти се съкращава от 15 на 11 дни. Срещу 390 долара за ампула или 2340 долара за 5-дневен курс на лечение на пациент. А за Мутафчийски - като е хирург да не е бакалин, че да не разбира от лекарства. Ти между впрочем какъв си, че вземаш отношение към действията на други държави?

  2. Анасонлийски
    #4

    Тази песен с ивермектина се запя още преди три месеца, и тогава ветеринарните лекари бяха много шокирани от прилагането на този препарат за лечение на хора. Това лекарство е ветеринаро-медицински препарат със силно токсично действие, и не се е прилагал върху хора. През март в Австралия за пръв бяха започнали първите опити за лечение на КоВиД-19 с ивермектин, но никой не говори за страничните ефекти.

  3. mediaman
    #3

    Сериозно? Бегай, бе! И това от "феодални старци", които работят за 800 лв.? И наглия имб.ецил Владко им създава чувството, че са едни злостни хрантутници? А, чакай бе, това е гербаджийски фейк - нали сме си първи у Европата и нас три папи са ни галИли по главите.... А вие чакайте ваксина. Наай се, булка на пиян .....

  4. Miau
    #2

    ХИРУРГ СЕ ИЗКАЗВА ЗА ПРОТИВОВИРУСНО ЛЕКАРСТВО? Хората си купиха Ремдесивир, вие разбира се, не го купихте, и Чехия, и Германия имат множество дози, които не са използвали и са се подсигурили, преди САЩ да изкупят препарата.

  5. levii
    #1

    Чух обаче, че е за САРС. Което също е коронавирус.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.