Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Антоний Гълъбов: Темата с Македония се използва предизборно

9 коментара
Антоний Гълъбов: Темата с Македония се използва предизборно

България и Северна Македония нямат проблем с историята, говоренето за нея е удобна популистка писта.

Това каза политологът доц. Антоний Гълъбов по повод свиканата от президента Румен Радев консултативната среща за политиката на страната ни към Скопие, която се проведе в понеделник. Идеята беше България да има ясна позиция преди 17 октомври, когато се очаква европейските лидери да вземат решение за начало на преговори за членство на Северна Македония и Албания в ЕС.

Според Гълъбов президентът е обезсмислил срещата, а "по отношение на Северна Македония България се намира в сферата на фалшивите новини". 

"Не съществува такъв формат на двустранна консултативна среща. Второ – имаме форсиране на говорене, което няма особен смисъл в момента. Очевидно е, че България трябва да подготви позиция за евроинтеграцията на Северна Македония, защото ако наистина югозападната ни съседка получи покана за начало на водене на преговори, страната ни е част от този процес. До голяма степен сме в сферата на фалшивите новини, произведени повече с оглед на това президентската администрация да демонстрира инициатива, а някои политически сили – непоколебима решителност в защита на българския национален интерес", обясни доц. Гълъбов пред радио "Фокус".

По думите му проблемът на България е, че продължава да няма цялостен поглед върху развитието на ситуацията. Невинаги обвързването на външнополитическите с вътрешнополитическите отношения е добро. Въпреки това, обаче, България се опитва да сформира все по-ясна политика спрямо Северна Македония, добави политологът.

Подчерта, че темата за присъединяването на Северна Македония в ЕС се използва с предизборна цел у нас и проблемите с югозападната ни съседка ще затихнат след изборите.

"По много важни и сериозни въпроси за развитието на целия регион и за мястото на България в това развитие, в момента си говорим предизборно, със зле прикрити амбиции за самоизтъкване. Бяхме свидетели на странната позиция на ВМРО, че ще напуснат управлението, ако България подкрепи присъединяването на Северна Македония към ЕС. Никога и по никакъв начин не е ставало въпрос за безусловна подкрепа", обясни Гълъбов.

Според него това е зле планирано извличане на политически дивиденти.

Възпрепятстването на евроинтеграцията на Северна Македония е лошо за българските национални интереси, заяви той, като уточни, че е важно страната ни да е активен посредник на присъединяването на съседката си в структурите на ЕС. Всички опити за поставяне на "червени линии" са неприемливи, добави политологът.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. velko
    #9

    Този не е в час.

  2. Обектив
    #8
    Отговор на коментар #4

    Да, България осигурява логистиката на Илинденско-Преображенското въстание,за да спечелят поробените ни сънародници (подобно на Априлското въстание) симпатия и евентуална намеса на Великите сили, но тя няма военен потенциал сама да спечели една война срещу Турция. Така, че г-н Гълъбов, не приписвайте, моля, неоснователни вини на младата Българска държава !

  3. Естествено
    #7

    Да. Обаче няма да свърши работа. ☺

  4. BLM
    #6

    пРезидента пак са го задействали.

  5. mnogo grozen
    #5

    Не само, че се използва предизборно, а и е една от темите, които се вади за обсъждане преди всички избори.

  6. deni123
    #4

    Илинденското въстание е пробългарско по своя характер, но тогава Фердинанд и правителството отказват да обявят война на Турция в защита на въстанието. А то е голямо. Въстанала е цялата област и е потушено тотално с хиляди избити, прогонени, вкл. огромни бежански потоци към България. В този смисъл България подбутва местното население към въстание, обаче отказва да ги подкрепи реално. Затова ние нямаме морално право да ги принуждаваме на нова саможертва за българската кауза. Време е София да направи нещо за Скопие реално и безкористно, както признаването 1991, както Договора 2017, както сега зелена светлина за ЕС и НАТО.

  7. т€еритория на Мики Маус
    #3

    Глобалното правителство в сянка си е решило нещо! НИе тряяда изпълняваме. По същия наичн, по който в Москва се реши да има мАкедонска нациа, и част от България да се откъсне.

  8. Лизи Гугуткова
    #2

    Руските агенти от дс и русофилите имат друга задача! Ще идва на посещение на държавния секретар на САЩ Майк Помпео в Скопие. Като цел на дипломатическия тур се обявява борбата с нарасналото руско влияние в Западните Балканите. А и усилията на ЕС и НАТО са започването на преговорите със Северна Македония и Албания са най-вече с цел стабилизиране на Западните Балкани и отслабване на силите, които работят за азиатската кочина.

  9. boriana
    #1

    Колко мило. За ВМРО между другото. За да не ги обиди, все пак трябва да го канят по студия и да му публикувам банал.ните разсъждения.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.