Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Антоний Тодоров: До две седмици обществото ще излезе от еуфорията около Симеон II

0 коментара

- Да. БЗНС съществува под формата няколко формации, които често си съперничат помежду си, лидерите им традиционно отстояват републиканизма, но сега БЗНС-Народен съюз прави заявка към онези избиратели, които латентно изчакват и не знаят към кой от земеделските съюзи да се приобщят.

- Какво точно каза Симеон Втори с бележката си към монархическите формации, ако желаят да се присъединят към неговото движение? Тя означава ли, че той не желае да се идентифицира с тях, и че има съвършено други цели, формулирани като надпартийни, но отправени директно към елитите на политическите партии?

- Той се дърпа от монархическото гето. Защото в електорален смисъл монархическите партии са гето, което не е събирало повече от 2% на всички видове избори през последните 11 години. От друга страна, обаче, е желанието на Симеон Втори неговото движение да заеме място в политическия живот. Аз съм убеден, че той не изключва да стане цар на българите, той не желае да се оказва от претенциите на монарх. И когато ни казва, че не е интересен въпросът дали ще абдикира, или че не го интересува много-много състоянието на монархическите партии в България, той иска да каже друго. Наистина публиката точно в този момент не се интересува република ли, монархия ли, и не защото няма мнозинство около едната или другата формула. Напротив, има мнозинство около формулата за република, но сега никой не се интересува от преосмислянето на формулата република или монархия. Хората се интересуват от други, конкретни и дори битови неща.

- Г-н Тодоров, как политическите елити ще формират рационални послания в една обществена среда, която много лесно може да бъде настроена популистки?

- Като говорим за популизъм трябва да имаме предвид, че политиците наричат едно или друго нещо популистко, когато то някак си не се вписва в тяхната политическа програма. Големият въпрос е какво очакват голямата група от избирателите на тези избори, и политиците в голямата си част нямат кой знае какъв отговор на този въпрос. Наистина нямат. Затова за тях е малко неудобно, като се появи Симеон Втори и започва да говори макар и общи приказки от типа:"повече съгласие, по-малко партизанщина".Това ни се струва популизъм, защото докосва някакви масови очаквания. Истината е, че тези избори са неясни, защото и политиците и политолозите не са много наясно какво очакват хората, но техните очаквания съществуват. И изглежда Симеон Втори, неизразявайки конкретно какви намерения има в политиката, създава внушението, че тъкмо той е изразителят на тези очаквания, които липсват в политическия дневен ред.

- Това ли е причината, неговите послания, които са далеч от конкретиката, да печелят привърженици?

- Да, това е причина. Той успява да внушава посланията си. Но ние намираме неговите послания и в други политически програми. Да кажем Гергьовден изразяваше едно такова натрупано очакване и недоволство. Затова царят е и съперник на Гергьовден. Анализът върху темата "Симеон Втори влезе в политиката" е върху нещо, което предизвика еуфория в обществото. Може би след две седмици обществото ще излезе от тази еуфория и ще идентифицира кое е конкретното в посланията на Симеон Втори и кое е на равнището на общото пожелание, което не може да се превърне в политическа програма, способна да бъде реализирана. Публиката ще му каже:"Стига общи приказки!" Публиката очаква конкретни програми, очаква някой да обещае нещо конкретно и да го отстоява.

- Къде е прагът на ирационалните послания на Симеон Втори?

- Няма праг при ирационалните послания, а освен това ирационални послания има във всяка класическа политическа програма. Вече част от посланията на Симеон Втори чувахме преди 6-7 години от Жорж Ганчев, когато той беше кандидат за президент. Обещанието бързо да се решат някакви проблеми, имаше смисъл на някаква мобилизация за нацията в първата част на прехода, но сега 2001 г. не действа като причина за хората да идат да гласуват за някаква политическа програма.

- А как и доколко появата на Симеон Втори може да повиши избирателната активност? Той обяви, че такова е едно от намеренията му?

- Не смятам, че общите обещания ще подействат на избирателите като команда:"Към урните!" с едно изключение - групата на разочарованите от СДС избиратели. Това са онези разочаровани, които се бяха наканили да не гласуват на тези избори, тъкмо защото са разочаровани от СДС . Но те няма да гласуват за когото и да е, част тях биха гласували за Национално движение Симеон Втори, вместо да си останат вкъщи. Но трябва да сме категорични - когато Симеон Втори призова гражданите на България да гласуват на изборите, то той не е представител на сдружението "Честни избори", а е политик, който се държи като политик. Той вече престана да бъде надполитически, надпартиен арбитър. Бидейки политик, той трябва да каже дали е "за" или е "против" по някои основни за обществото въпроси, той трябва да се определи срещу или с определени партии.Няма как да избяга от отговорите на политически въпроси. Ако се опита да избяга от заемането на позиции, той ще напусне политиката. Но напусне ли политиката, той ще получи санкцията на избирателите, тя е само една - те не гласуват за този, който е напуснал политиката.

- Мислите ли, че може да се оформи силна левица в условията на предизборната борба, в която участва и Симеон Втори?

- Едва ли левицата може да разчита на Симеон Втори като допълнителен коз срещу СДС. Ако царят може да мобилизира в известна степен разочарован електорат от СДС, то е малко вероятно той да "свири" мобилизация за левия електорат, който изключително проблематично би гласувал за формацията на Симеон Втори.В този смисъл само на лидерите на левицата е отговорността да изкарат хората пред урните и да ги накарат да пуснат подходящата бюлетина.

- Тогава не е ли проява на политически авантюризъм фактът, че лидерите на Новата левица припознават Симеон Втори като партньор, а не като конкурент.

- Внимателните изказвания на Новата левица говорят за желанието им да не изключват Симеон Втори като възможен партньор, но това ще бъде направено и от всички политически партии - ДПС, СДС и т.н. Никой не смее да определи Симеон Втори като враг.

- Но за БСП тези парламентарни избори идват след четири години опозиция и единствената ѝ цел би трябвало е да ги спечели. За да го направи, трябва ясно да дефинира приоритети си в това състезание - срещу СДС ли е или Симеон Втори, ако иска да бъде разпознаваема за своя електорат.

- Да, това е безспорно важно за "Новата левица".Това заиграване със Симеон може да им изиграе лоша шега, но с оглед на бъдещото политическо развитие БСП знае, че ако се откаже от републиканизма, я чака политическа смърт. По-скоро сегашното ръководство на БСП не е много наясно каква точно позиция да заеме спрямо Симеон Втори.

- И накрая, какво според Вас трябва да се е случило с твърдите електорати на СДС и БСП, че експресно изследване на МВМД определя 9% за Иван Костов и 4% за Георги Първанов срещу 38% за Симеон Втори, в отговор на въпроса:"Кого искате за премиер?"

- Това е санкцията по отношение на лидерите на СДС и БСП, а не намерение за гласуване. Това няма да са съотношението на изборите. Трябва да приемем, че твърдите ядра за СДС и БСП са стигнали до ситуация, в която не могат да разчитат, че ще съберат повече от 15 % от цялото избирателно тяло. Така че, вече е трайна тенденция с напредването на демократичния процес, хората да започват да мислят повече когато гласуват, те помъдряват, а не просто се обособяват в някакви групи, които ние наричаме твърди ядра. Ще ми се да вярвам, че тенденцията на мислещите, на помъдрелите избиратели, ще се прояви по-ясно на тези парламентарни избори.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.