Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

АП не е решилa ще чака ли НСС, за да внесе сделката за "Атоменергоремонт"" в надзора

0 коментара

"Българска енергийна компания" е избрана за купувач на Атоменергоремонт, защото е предложила с 3 млн.лв. по-добра цена от класираната на второ място в конкурса и защото нямала никакви претенции по приватизационните документи. Това обясниха днес от Агенцията за приватизация, по повод разгорелия се скандал около сделката за дружеството, специализирано в тежките ремонти на големите турбини в АЕЦ "Козлодуй".

Според публикации, "Българска енергийна компания" е свързана с Константин Димитров - Самоковеца, посочен като контрабандист в докладната записка на МВР за организираната престъпност. Класираната на второ място в конкурса фирма е "Кобела", на хазартния бос Васил Божков - Черепа.

Изпълнителният директор на АЕЦ "Козлодуй" Йордан Костадинов заяви пред БНР, че "Атоменергоремонт" има договори с централата за ремонти на 5 и 6 блок, които изтичат до края на тази година. "Атоменергоремонт" бе отделено като самостоятелно от АЕЦ "Козлодуй" дружество преди три години. То е единственото в България предприятие, специализирано в тежките ремонти на големите турбини на АЕЦ-а. Фирмата разполага с квалифициран персонал и специализирана ремонтна техника.

Другите участници в сделката за "Атоменергоремонт" са консорциумът "Интератоменерго" между испанската компания "Технатом", руската "Енергомонтаж" и регистрираната във Виена "Еконет консултинг" и свързаната със СИБанк "Болкан енерджи фонд".

Все още предстои избраният купувач да декларира произхода на средствата си.

Един от кандидатите за "Атоменергоремонт" коментира пред mediapool.bg, че решението на АП е взето изненадващо бързо. Офертите били внесени в 14 ч. на 10 юни, а класирането станало ясно само два часа по-късно при положение, че документацията по офертите била няколкостотин страници.

От АП съобщиха още, че изпълнителният съвет на агенцията все още не е написал доклада си до Надзорния съвет на ведомството, с който му предлага да одобри сделката.

В петък миналата седмица от агенцията съобщиха, че едно от изискванията в процедурата е купувачът да получи допуск за достъп до класифицирана информация, който трябва да бъде издаден след проверка на Национална служба Сигурност (НСС). Това се налага, защото предприятието изпълнява ремонтни дейности в атомната електроцентрала.

В проучването за индустриална сигурност, което се прави на фирмите от страна на НСС, се събират данни за структурата и произхода на капитала, търговски партньори, финансови отношения, вещни права и т.н.

Според Агенцията за приватизация, няма пречка разглеждането на документите по сделката от надзора и проверката на НСС да се провеждат успоредно. От спецслужбите обаче обясниха, че проверката за индустриална сигурност е тежка процедура и може да отнеме повече време. В същото време, по закон Надзорният съвет има 14-дневен срок от датата на внасянето на доклада и приватизационните документи, в който трябва да се произнесе по тях. Ако не го направи и срокът изтече, се счита, че е дал мълчаливо одобрение.

В такъв случай е реална опасността Надзорният съвет да бъде принуден да се произнесе, преди НСС да е излязла със становище.

Агенцията за приватизация и днес потвърди позицията си, че при приватизацията на "Атоменергоремонт" са взети предвид всички препоръки на министерството на енергетиката. В петък министър Милко Ковачев заяви, че това не е направено, особено по отношение към изискванията за опит в бранша към купувача.

Според източник от министерството на енергетиката обаче тези условия са били изпратени до АП два дни, след като агенцията вече е предоставила на кандидатите правилата за конкурса. Дотогава от ведомството на Милко Ковачев не били поставяли каквито и да е изисквания към купувача.

Днес стана ясно още, че енергийният министър е изпълнил заявеното в петък миналата седмица и е изпратил писмо до АП и НСС по повод приватизацията на Атоменергоремонт. В писмото до изпълнителния директор на агенцията, което е с копие и до надзорния съвет, се посочва, че продажбата на дружеството трябва да бъде съобразена със заложените в енергийната стратегия цели за избор на стратегически инвеститор на дружествата от бранша. В писмото до НСС се настоява да бъде извършена проверка дали може да се даде достъп до класифицирана информация на лицата, които участват в процедурата по приватизацията на дружеството.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.