Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

АПСК ще провери дали "Благоевград БТ" ще заработи след 1 март

Икономическият министър не е притеснен от смяната на името на "Булгартабак холдинг"

0 коментара
АПСК ще провери дали "Благоевград БТ" ще заработи след 1 март

Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол (АПСК) ще провери дали цигарената фабрика в Благоевград ще заработи след 1 март, както обявиха от "Булгартабак холдинг" при спирането на производството ѝ в началото на януари 2019 г. Паралелно ведомството извършва проверка дали с прекратяване на работата на това предприятие дружеството не е нарушило приватизационния си договор, според който няма право да спира дейността на всички свои дружества едновременно. Това каза членът на Надзорния съвет на АПСК  Руси Статков пред Mediapool в четвъртък, ден преди посочената дата като краен срок на престоя на цигарената фабрика.

Спирането на производството в "Благоевград- БТ" доведе до съкращаване на почти всички около 200 работници там, които си взеха обезщетенията. Така и не стана ясна причината за затваряне на фабриката.

Според сключения през 2011 г. приватизационен договор с регистрираната в Австрия "БТ Инвест", която обаче вече не е собственик на тютюневия холдинг, компанията трябва да запази своята основна производствена и търговска дейност до 2021 г. и има право да спира работа за общо 12 месеца за десетгодишния период на действие на поставените в контракта условия, стана ясно от думите на Статков.

През 2016 г. "Булгартабак холдинг" вече затвори цигареното си производство в София, което формално бе прехвърлено в Благоевград, макар служителите да обявиха, че машините от фабриката са продадени. Тази еквилибристика бе за пред АПСК, за да не търпи санкции, при положение, че приватизационния договор посочва само да се запази дейността на предприятието, без да е задължително да е на същото място.

В резултат теренът на софийската цигарена фабрика бе разчистен, през лятото на 2018 г. дружеството "Сф-Бт", свързано с "Булгартабак Холдинг", получи разрешение да разработи изменение на устройствения план на терена, за да стори върху него осем нови високи сгради.

Със затварянето и на благоевградското предприятие реално се затваря и формалната работа на "София-БТ". Не е ясно дали работи преработвателното предприятие на тютюневия холдинг в плевенското село Ясен, а огромната сграда на компанията майка в самия център на София е празна. На дадените на сайта на дружеството телефони никой не вдига, а в "Благоевград БТ" има само охрана.

Опитите на Mediapool да се свърже с някого от ръководството на "Булгартабак холдинг", за да разбере дали фабриката ще заработи след 1 март, бяха безуспешни.

Статков заяви, че експерти на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол ще проверят дали предприятието в Благоевград ще отвори врати и при какви обстоятелства ще се извършва дейността му. От собственика е поискан отчет не само за съдбата на тази фабрика, но и за дейността на "София-БТ".

Ако се установят нарушения, приватизационният договор предвижда санкции, заяви Статков, но призна, че контрактът е твърде обтекаем и може да бъде тълкуван по различен начин. В него, например, било записано, че няма да се смята за нарушение на договора, ако "Булгартабак" започне да развива допълваща дейност.

Реално холдингът вече извършва такава дейност. През 2018 г. той свива приходите си от 71.5 млн. лв. до 10 млн. лв., значителна част от които са от продажби на млечни продукти с бранда "Лакрима", произвеждани от дружеството на "Булгартабак" "Лодис Инвест",  и на електроуреди в магазините "Техномаркет".

Знак, че холдингът все повече се пренасочва към нови бизнеси е предстоящото му преименуване https://www.mediapool.bg/sled-kato-be-uspeshno-sasipan-bulgartabak-izchezva-i-kato-firma-news290373.html на "Български инвестиционен холдинг". Това решение е взето от съвета на директорите на дружеството на 18 февруари и предстои да бъде гласувано на извънредно събрание на акционерите, насрочено за 11 април.

След оттеглянето на приватизатора "БТ Инвест" от собствеността на "Булгартабак холдинг" през юли 2018 г. най-голям дял от 33 процента сега държи регистрираната в Лихтенщайн "Удфорд Естаблишмънт" (Woodford establishment), следвана от дубайската "Гифтид мастър" (Gifted master), притежаваща 18.1 на сто в холдинга. Също лихтенщайнската "Щига Анщалд" (Stiga Anstald) има дял от близо 14.75%, а "Лауанд дженерал трейдинг" (Lawand general traiding), "ТиАй Холдинг ЕфЗетИ" (TI Holding FZE) и фалиралата Корпоративна търговска банка в несъстоятелност притежават най-малко 5 на сто от акциите на дружеството с право на глас.

Това, че "Булгартабак холдинг" спира да съществува и се трансформира в "Български инвестиционен холдинг", обаче не притеснява министъра на икономиката Емил Караниколов, който оглавяваше АПСК по времето, когато предприятието бе раздържавено.

Според него приватизационният договор давал гаранции, че компанията ще продължи да работи въпреки затворянето на две предприятия – в София и в Благоевград.

"Може би по-коректно би било да се попита Агенцията за приватизация. Там съм бил 7 години. Сделката е по мое време. Основанията бяха да не се променя предметът на дейност – т.е. в Търговския регистър да пише "производство на цигари", да не се спира работа", коментира Караниколов.

В Търговския регистър обаче днес като предмет на дейността на "Булгартабак холдинг" е записано "управление на акционерно участие и финансови ресурси, външна и вътрешна търговия, научноизследователска, инженерингова и производствена дейност, участие в български и чуждестранни дружества и в тяхното управление, сделки с интелектуална собственост". Не е записано изрично производство на тютюневи изделия и формално няма промяна на дейността на дружеството.

"Смяната на името не е нещо, което е уредено в приватизационния договор. Аз мисля, че всеки един собственик може да си сменя името на компанията. Друг е въпросът, дали чисто стратегически при смяна на името няма да доведе до нещо. Но не е проблемът в приватизационния договор. До 2021-ва, извинявам се, ако греша, има контрол следприватизационен. Те имат право, отново по спомен ви казвам, по договора за една година да спират за преоборудване, ремонти, което е нормално. Но това го има в приватизационния договор – имат право до една година да спират производството", каза Караниколов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.