Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Арбитраж с "Газпром" няма, но министри на Румен Радев "осъдиха" България за спрения руски газ

Военният изчисли, че ще платим милиард долара

67 коментара
Арбитраж с "Газпром" няма, но министри на Румен Радев "осъдиха" България за спрения руски газ

Правителството продължава да подгрява обществото в полза на подновяване на преките доставки от "Газпром" като в четвъртък двама от министрите в служебния кабинет – първо военният Димитър Стоянов, а после и енергийният Росен Христов, предрешиха, че при арбитражно дело с "Булгаргаз" държавната компания ще бъде осъдена заради неизпълнение на договора, независимо че "Газпром" затвори кранчето едностранно заради отказа на Бългаиря да плаща в рубли.

Интересното е, че досега от "Газпром" и дума не са казали за завеждане на арбитражно дело срещу "Булгаргаз".

Досега само бившият вицепремиер и финансов министър Асен Василев коментира преди време, че след приключването на договора с "Газпром" в края на 2022 г. трябва да се заведе иск заради спрения договор. Според него шансът за спечелване е "много добър", а единственият оцелял от смененото ръководство на "Булгаргаз" – председателят на борда Иван Топчийски, каза, че дружеството се готви за иск за пропуснатите ползи от разликата в цените.

След като в понеделник служебният енергиен министър Росен Христов обяви, че "положението е такова, че преговарянето с "Газпром експорт" е вече неизбежно", сегашните думи на двамата министри как България ще бъде осъдена заради това, че не си е открила сметка в рубли, дават допълнителен наклон на общественото мнение.

"Ситуацията е ясна: имаме договор с "Газпром експорт" за доставка на 3 млрд. куб. м природен газ и задължение да използваме поне 80% от това количество. Ако не го направим, сме длъжни да го платим, независимо дали сме го използвали или не. До момента по този договор ние сме употребили 1 млрд. куб. м., а трябва да са 2.4 млрд. Така че, ако не се възползваме от останалото количество, вероятно ще отидем на арбитраж с потенциална възможност да загубим многоцифрена сума", заяви в четвъртък Росен Христов пред журналисти, след като поредна инспекция как върви строежът на газовата връзка с Гърция.

"Вземай или плащай"

Става въпрос за клаузата "вземай или плащай" (take or pay), която е неизменна част от договорите на "Газпром" с всички негови клиенти. При записани годишни количества за целия срок на договора, юристи тълкуват, че независимо от причината, поради която българското дружество не ги е взело, плащанията по тях са дължими. Според други обаче едностранната промяна на плащането от една сметка в долари към две – втората от които рублова, е нарушение от страна на "Газпром", така че наистина арбитраж трябва да реши чия е вината.

Според военния министър Димитър Стоянов "Булгаргаз" ще бъде осъдена да плати 1 млрд. долара заради невзетите количества от края на април. Преди него бившият министър на енергетиката на ГЕРБ Делян Добрев изчисли наказателна сума от 600 млн. евро.

Пред Нова телевизия той обяви грандиозната сума, а на въпрос откъде има такава информация, бившият началник на кабинета на Румен Радев обясни, че такива били неговите очаквания, без да се позове на конкретни източници.

"Ние ще платим даже това, което не сме взели. Така или иначе ще се стигне до арбитраж, най-вероятно. Аз си спомням преди доста време един финансов министър щеше да нашляпа руската страна, а ние си платихме реактори и какво ли още не. Пак ще стигнем до арбитраж и тогава ще видим какво е. Най-вероятно ще платим над 1 млрд. долара", каза Димитър Стоянов пред Нова телевизия тази сутрин.

Коментарът му се отнася до загубеното от НЕК дело за поръчаните, но не платени реактори на АЕЦ "Белене", за което държавната компания бе осъдена да плати 620 млн. евро при претенция на руснаците за 1.2 млрд. евро.

Военният министър не допусна вариант, в който България да предяви претенции към "Газпром" заради едностранното прекратяване на доставките и връщането на вече направеното плащане, за каквото се изказаха редица енергийни експерти и дори министърът на енергетиката.

"Курс към обикновения човек"

На въпроса защо служебното правителство сменя курса към "Газпром", Димитър Стоянов обясни, че "има смяна в курса и курсът е към обикновения човек", както и че "топлината няма цвят и политически пристрастия".

Стоянов направи уговорка, че връщането към "Газпром" не означавало нов дългосрочен договор, сегашният изтича в края на 2022 г., а "запазване на трите възможни канала" за получаване на природен газ.

Той обаче не коментира защо служебният министър на енергетиката Росен Христов отказа един от тези канали - шест от седемте предложени танкера с втечнен газ на американската компания "Шанийр".

По-късно през деня Христов заяви пред журналисти, че последното, от което има нужда страната в момента, е да се водят дела, потенциалният изход от които би бил негативен за нас. Преди дни синдикални и работодателски организации ни увериха, че ключова необходимост за тях е да получават природния газ на приемливи цени. Правителството твърдо ще работи за запазване на техния интерес и конкурентоспособност, заяви енергийният министър.

Обявената от бизнеса и синдикатите като приемлива цена бе 200 лв./МВтч – цена, каквато в този момент на пазара няма и "Газпром" също не може да предложи.

Ценови симулации

Христов обяви, че направена симулация по формулата за ценообразуване в сегашния договор с "Газпром експорт" показал, че руският газ е вторият най-евтин след азерския. По думите му двата танкера, договорени от предишното правителство, чието разтоварване предстои в Ревитуса през септември, са с 50 процента по-скъпи от доставките от "Газпром"".

По дългосрочния ни договор можем да получим евтин газ, който ни е нужен, колкото повече смесваме предизборната кампания с икономиката, толкова по-зле ще се отразява това на крайния потребител – независимо дали става въпрос за битовите клиенти или бизнеса, коментира още министърът на енергетиката. Той не изключи възможността да се договаря газ и с други доставчици, стига да е на конкурентна цена. Преговори се водят с Турция, Саудитска Арабия и други страни. Ако правителството успее да договори природен газ на приемливи цени от други източници, такива доставки ще бъдат договорени, стана ясно още от думите на енергийния министър.

Никола Минчев: Темата за газа се използва предизборно

Темата за газа се използва предизборно, най-вече от опозицията в последния парламент в лицето на ГЕРБ, смята бившият председател на 47-то Народно събрание Никола Минчев.

"Такава схема, при която се купува руски газ умишлено през посредник, за да се прикрие реална доставка от "Газпром" – това не е така. Затова беше заведено и дело от Кирил Петков - за да се разсеят тези съмнения", каза Минчев.

"Със сигурност тази енергийна зависимост от Русия, която имахме в продължение на много години, вече е в историята. Благодарение на действията на последното правителство вече имаме диверсификация... Диверсификацията не изключва нито един доставчик, стига той да е надежден партньор, какъвто "Газпром" не беше и мисля, че и към момента продължава да не е", заяви Минчев.

Относно идеята на ГЕРБ за Закон за диверсификацията, Минчев каза, че не звучи реално да се постигне тази цел чрез законова промяна.

"Стъпката е чрез намиране на различни източници – не през закон, а през реални действия на изпълнителната власт", допълни той.

Трайчо Трайков: Цената на "Газпром" ще е над 300 евро

Нямам усещане, че се вземат изпипани и добре аргументирани търговски решения за газа. Газът от "Газпром" ще бъде много скъп, очаква се да стане 300 евро. Ако се възобновят договорите, цената на газа ще е по-висока от сега. Не знаем и дали количествата газ отново да няма да спрат. Това коментира бившият енергиен министър Трайчо Трайковпред Нова Нюз.

"Борсовите цени на газа са абсурдно високи. Разумно е да се търси ограничаването на използване на газ и търсене на алтернативи", допълни той.

По думите му не са докрай убедителни аргументите на служебната власт за отказа от танкерите втечнен газ.

"Мотивите с недостига на слотове за разтоварване на важи за януари и февруари, тъй като тепърва през октомври ще има търгове. Цените на Хенри Хъб са по-добри от тези на нидерландската борса", каза Трайко Трайков.

Според него две трети от газа предстои да бъде осигурен.

"Една част може да бъде набавена с умело търговско поведение - чрез количества на добри цени, да се купува и продава на пазара, да се нагнетява в Чирен. Електричеството, пропан-бутанът, амонякът, са чудесни алтернативи на газа. Трябва да поставим и въпросът за входните капацитети, които ни ограничават за алтернативни доставки", обясни Трайков.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

67 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Д-р Емил Стоянов
    #67

    Алооо,какво толкова нецензурно или обидно казах?Може би,че споменах ДПС.И вие сте боклуци.Довиждане

  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #66
  3. Гьорче Петров Н
    #65

    Медиапул, един съвет, тоест мнение от потребител, Добре ще е като слагате на Първа Страница под главната новина, свързани с темата новини, е Добре някак да подчертавате Датата, да се вижда, да се разпознава лесно визуално, че е Стара Новина, примерно е Червено Датата или някак с по блед шрифт заглавийцата, а Датата удебелена.

  4. АлександърНиколов
    #64

    Сега вярвам всички се убедиха че протестите бяха оркестрирани от Москва и много умело използвани за консолидиране на тяхната пета колона. Те един съвременен хладилник не могат да произведат, но затова пък са майстори на интригата. Пазете се от техните Газпром, Роснефт, ФСБ и ГРУ и всичко руско по принцип би трябвало да се избягва и за влизане и право на престой в България да декларират че не членуват в управляващата нацистка партия. За предателство и държавна измяна закона е доста суров и ако президента

  5. полк. Дрангов
    #63

    Под Добруджа има доказани залежи от шистов газ! В БГ има доказани мерзавци дето служат на руските интереси!

  6. обикновен
    #62

    Чудя се измислените русофилистични миниснри на предателя Радев със сопи ли искат да бъдат изхвърлени за безмерната им наглост и продажност към вражеска терористична Русия ? Не се ли усещат не.год.ниците, че стават съучастници на убиеца Путлер и шайката му военнопрестъпници и ще понесат отговорност за престъпното си особено брутално предателство на България?

  7. Ганди
    #61
    Отговор на коментар #51

    Браво за коментарите Ви.

  8. Ганди
    #60
    Отговор на коментар #48

    Абсолютно точно. Редовното правителство спазваше всички условия, заявяваше количество за доставки редовно, точно за да избегне по-късно проблеми с арбитража.

  9. Ганди
    #59
    Отговор на коментар #41

    Тогава си вдигнаха на бойна нога емисарите, нощните бг вълци и т.н. Плъпнаха из Добруджа. Стачкуваха, разбуниха с лъжи хората. Ина нови технологии. Светът се развива. И все повече обръща внимание на екологичните проблеми.

  10. Dart
    #58
    Отговор на коментар #54

    Колега, аз искам да попитам ПП-тата кога ще му поискат оставката на румен радев, нали той беше ТЕХНИЯ президент? Ама няма да я поискат и няма да я гласуват, както не гласуваха и за помощ за Украйна. Хайде криво да стоим и право да говорим, да гледаме кой какво прави, а не кой какво ни пее.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.