Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Арести за нова оръжейна афера

0 коментара

Трима, замесени в незаконен износ на оръжие за Судан в нарушение на ембаргото на ООН, са задържани в ареста на Националната следствена служба.

Следствието разследва нерегламентиран износ на оръжие, осъществен по разпореждане на бившия и настоящия изпълнителни директори на завод "Бета" АД - Червен бряг Людмил Георгиев и Руслан Иванов, съобщиха от НСлС. Третият задържан е Николай Кратунов, директор на фирмата "РИК"-Казанлък, посредничила в износа за Судан.

По време на разследване за присвояване на имущество, двамата директори и Кратунов са извършили документни престъпления, за да прикрият оръжейния износ и присвояването. Затова на тримата са повдигнати обвинения по член 203 и 311 от Наказателния кодекс. Те са съставили фиктивни договори и са нанасяли фалшиви дати в дневниците за износ на продукцията.

Людмил Георгиев и Руслан Иванов са присвоили имущество на стойност 800 000 лева от завода, съобщиха от следствието.

Оръжейният завод "Бета" произвежда 122-милиметрови самоходни гаубици. Оръдията за тези гаубици са изнесени легално още преди ембаргото за Судан -през 2000 г. В началото на 2001 г. ООН наложи пълно ембарго и България се присъедини към него. След това, през ноември 2001-ва обаче заводът продължил да изнася части и елементи от корпуса и шасито на гаубиците, вериги и перископи за Судан. Изнесената в нарушение на ембаргото оръжейна продукция е на стойност половин милиард долара.

Според информация на БТА частите за самоходни артилерийски установки 122 милиметра 2C1 "Гвоздики" са изнесени за Судан като резервни части за строителни машини.

Проверката за износа е образувана от Върховна касационна прокуратура преди една година, предаде Дарик радио. През май т.г. главният прокурор Никола Филчев е възложил образуваното дело по аферата на Националното следствие.

Тримата са в ареста на Националното следствие. Прокуратурата е постановила 72-часов арест и подготвя искане за постоянно задържане под стража, което ще внесе в Софийски градски съд.

По-рано БНР съобщи, че според сътрудници на Руслан Иванов той е в чужбина и ще си дойде утре. В телефонен разговор с кореспондента на държавното радио Иванов отрекъл да е задържан потвърдил, че има следствено дело срещу "Бета" и дори обяснил, че като изпълнителен директор оказва съдействие на разследващите органи.

Членове на ръководството на "Бета" АД - Червен бряг са арестувани, потвърди пред журналисти и директорът на НСБОП ген. Румен Миланов, но не посочи имена. По случая са работили няколко служби на МВР, следствени и прокурорски органи, каза той.

Засега няма данни по случая да са привлечени като обвиняеми митничари и гранични полицаи, без които е невъзможно да бъдат изнесени частите. При всяка проверка би могло да се види, че се перископите са предназначени за оръжия, а не за строителни машини, коментираха експерти.

Военният министър Николай Свинаров каза днес пред журналисти, че знае за случая, но няма нищо общо и трудно може да коментира. Той се съгласи с това, че подобни случаи дискредитират страната пред международните партньори, но според него коментарите трябва да почакат до официалното изясняване на случая.

Новият оръжеен скандал избухва преди съдът да се е произнесъл за Сирийска сделка на търговищкия завод на ТЕРЕМ. Скандалът с износ на стоки с възможна двойна употреба избухна миналата година дни преди официалната покана към България за членство в НАТО, която получихме на срещата на върха в Прага. В този случай редукторите за БТР-и бяха изнесени като части за селскостопанска техника. Тогава представители на САЩ поискаха да бъде потърсена отговорност от всички замесени в аферата. Веднага след избухването на скандала в акционерното дружество последваха уволнения, а бившият заместник-министър на отбраната Мехмед Джафер напусна поста си, поемайки политическата отговорност за скандала.

Още няма произнесени присъди обаче срещу конкретните участници в незаконния износ.

На 6 октомври процесът бе отложен за 16 декември във Варненския военен съд, заради заболяване на единия от обвиняемите. Случаят стана повод главния секретар на МВР ген. Бойко Борисов да се възмути от "шикалкавенето" на адвокатите пред съда и протакането на процес, който западните ни партньори наблюдават.

Обвиняеми по делото са бившият директор на фирма ТЕРЕМ Владо Владов и двама от ексдиректорите на търговищкия завод - Валентин Тахчиев и Пламен Петров, както и представителите на посредническите фирми, организирали износа - Стоян Найденов от фирма "Полдис" и Михаил Георгиев от "Родеос инвестмънт". Шестият обвиняем Пламен Синапов, също представител на "Полдис", се издирва от Интерпол.

Прокуратурата е събрала 26 тома обвинителен материал, свързан със сделката на редуктори за БТР-и за Сирия, в нарушение на ембаргото.

Очаква се в хода на съдебното дирене да бъдат разпитани 72-ма свидетели, давали показания по скандалната сделка. Ако вината на шестимата обвиняеми се докаже, чака ги затвор от 3 до 8 години и глоба до 500 хиляди лева.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.