Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Арестуваните руски офицери в Грузия официално са обвинени в шпионаж

16 коментара
Арестуваните руски офицери в Грузия официално са обвинени в шпионаж

Срещу четирима руски офицери, задържани в Грузия, бяха повдигнати обвинения в шпионаж, предаде ББС.

В петък съд в Тбилиси потвърди мярката им "задържане под стража". Те ще останат в ареста най-малко два месеца, въпреки настояването на Москва да бъдат освободени.

Русия отзова посланика си в Тбилиси след ареста на офицерите в сряда и започна частична евакуация на служителите си от Грузия.

Грузинският президент Михаил Саакашвили определи реакцията на Москва по повод арестите като “истерична”.

Случаят със задържаните руски офицери от разузнаването предизвика нова криза в отношенията между двете страни.

В петък руският посланик в ООН настоя Съветът за сигурност да призове грузинските власти да се въздържат от “опасни и неприемливи” действия в грузинската сепаратистка област Абхазия.

Напрежението между Москва и Тбилиси се засили в последните седмици, след като Грузия се споразумя за развитие на по-тесни взаимоотношения с НАТО.

Руският министър на отбраната Сергей Иванов обвини някои от новите страни членки на Алианса за това, че снабдяват незаконно Грузия с оръжие, което им е било доставяно от СССР със  забрана за реекспорт. Той не назова кои страни има предвид, но според публикации в руската преса от последната година нееднократно е била посочвана България.

Официалните обвинения срещу четиримата офицери от руското военно разузнаване бяха повдигнати по време на предварително изслушване в градския съд в Тбилиси. 

Съдът обвини в държавна измяна седмина грузинци, задържани във връзка с руско-грузинския скандал. Те ще останат в ареста четири месеца.

Грузинската полиция все още поддържа кордона около сградата в Тбилиси, в която се помещава руското военно командване в задкавказкия регион. Причина за това е, че според грузинските власти там се укрива пети руски офицер, който те издирват във връзка с шпионския скандал.

Петият офицер от руското военно разузнаване, който бе арестуван в сряда заедно с другите четирима, в петък бе освободен.

Грузинските власти представиха видеозапис, за който твърдят, че показва разговор на руските офицери за военни съоръжения с грузински граждани, както и размяна на пари между тях.

Тбилиси също така смята, че заловените руски офицери имат връзка с атаките в град Гори, при които загинаха трима полицаи, а десетки хора бяха ранени.

Според руския министър на отбраната обвиненията срещу офицерите са скалъпени, а целта е да се отклони вниманието от вътрешнополитически проблеми в самата Грузия.

В четвъртък, ден след арестите, Москва обяви отзоваването на посланика си от Тбилиси и разпореди частична евакуация дипломатическия си персонал и членовете на семействата им в Грузия.

Първите два извънредни самолета с поне 80 души на борда излетяха в петък от Тбилиси.

Москва също така препоръча на руснаците да не посещават Грузия и прекрати издаването на визи на грузинци, желаещи да посетят Русия.

Грузия обвинява Русия в активни опити за подкопаване на грузинското правителство чрез подкрепа на сепаратистите в Абхазия и Южна Осетия.

Арестите на руските офицери бяха предшествани от първата официална визита на президента Саакашвили в спорната зона на границата между Грузия и Абхазия.

Москва определи посещението на грузинския президент като рисковано и предупреди, че то ще засили напрежението между Русия и Грузия.

Тблиси обвинява Москва и в провеждане на икономическа война срещу страната чрез налагането на ембарго върху вноса на грузински стоки. Русия отрича тези твърдения.

Отношенията между двете страни се влошиха в края на 2004 г., когато прозападният политик Михаил Саакашвили спечели президентските избори и заяви, че страната му ще напусне руската орбита, за да се присъедини към НАТО и ЕС. Новото грузинско ръководство освен това непрекъснато се опитва да накара Москва да изпълни международно поетия ангажимент за изтегляне на войските си от Грузия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ойстер
    #17

    само трябва да помоли другите страни членки на НАТО да я защитят срещу отровната хватка на кремъл. НАТО може да влиза във всяка една страна когато е нападната от русия или ако не му стигат силите да викне Пентагона да оправи работата. При всички случаи русияните трябва да дигат гълъбите, събират чуковете, да си бият камшика, да офейкват, да се пръждосват, да изчезват, да фаштат шушляка от Грузия. Всъщност не знам защо не се казва Джорджия, както е известна по целия свят. Това ще бъде хубав знак - земята, където се е пръкнал най-големия сатрап в новата история Джугашвили, там да бъде положено началато на войната срещу остатъците от комунизма!

  2. ******
    #16

    i izprateni na "Pozitano"20 za nazidanie na drugi nacionalni predateli i ruski shpioni!!!!!!

  3. :))
    #15

    Хаха, еби му майката! Тук са се събрали пълни кретени!

  4. Сиймор
    #14

    Нищо необичайно няма в действията на Русия - дестабилизация на всяка страна от "близката чужбина", която иска да се освободи от зависимостата си, чрез шпионаж, корупция, сепаратизъм, незаконна търговия с оръжие, тероризъм. И разбира се енергиен натиск - например взривените тръбопроводи тази зима, когато Грузия студува. Или закупуването от ЭАО России на грузинската енергоразпределителна компания Теласи, която изключи тока на грузинския парламент, правителство, МВР, президентска резиденция, когато

  5. Сиймор
    #13

    На руснаците не им върви със щатните терористи и шпиони от ГРУ. Убийците на бившия чеченски президент от ГРУ бяха заловени в Катар, съдени и осъдени. Осъдено беше де факто и руското правителство - съдията определи, че терористичният акт е извършен по заповед на руската власт. Сега руските шпиони са били заснети, когато обсъждат действията си и заплащат на грузински агенти.Същото беше се случило и в България. Капитан Ломакин, руски военен аташе, беше записан, когато разговаря с оз полковник Яне Янев,

  6. Васко
    #12

    Едно от най-важните изисквания една държава да бъде приета в НАТО е на нейна територия и със съседни държави да няма конфликти. В Грузия има 2 конфликтни точки. Т.е. приемането на Грузия преди решаването на проблемите с Абхазия и Ю.Осетия ще е нарушение на правилника на НАТО.

  7. ойстер
    #11

    филма на си ен ен преди малко и много ясно показаха това, което не е тайна за никого - как един комунист разведчик плаща на разни отрепки да шпионират. Преди много години сталин е правил банкови обири в Грузия, за да финансира червените отрепки. Тия комунсти раздават пари дето кагебистката държава е откраднала от собствения си народ, който понеже е измет, няма нищо против това, защото е затъпял от консумация на чист спирт. Много ме изкефи, че един от арестуваните съветски диверсанти приличаше на

  8. плащания...
    #10

    Грузия му се плаща от САЩ и Сорос.Дори президента на тази "независима" държава Грузия е на американска издръжка. Цялото правителство е купено за средно 800 долара на човек месечно.

  9. демокрация
    #9

    съдебното заседание срещу руските офицери е проведено напълно демократично - адвокатът на офицерите НЕ е бил допуснат на заседанието.

  10. NATO
    #8

    Usatavyt si e nash i shte si go prilagame kakto si iskame. a ti duhaj taratora.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.