Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Археологическите находки от разкопки през 2010 г. на изложба в София

0 коментара

Златна обица с двуглав орел, носена от родственица на цар Иван Шишман, и сребърен позлатен пръстен-печат с грифон, символ на цар Михаил Шишман от началото на ХІV век са сред най-интересните експонати в четвъртата национална археологическа изложба "Българска археология - 2010". Тя беше открита в понеделник в Националния археологически музей в София.

Двата експоната са част от находките на екипа на професор Николай Овчаров, работил в скалния град Перперикон и в района на манастирския комплекс "Св. Св. Петър и Павел" под Царевец. Манастирът, по думите на археолога, е най-богатият от Второто българско царство, с много злато и сребърни украшения.

Една от най-интересните археологически находки през миналата година е на проф. Людмила Дончева и екипа ѝ - арабска сребърна монета. Дирхемът, макар и отчасти разрушен, е намерен при разкопките на некропола край село Топола. Тази находка е важна, защото показва участие на българите в похода срещу арабите, когато византийският император Лъв Трети повиква на помощ хан Тервел и те заедно с франкската държава спират нашествието на арабите в Централна Европа, обясни пред БТА проф. Дончева.

Некрополът край село Топола съществува от времето на първите ханове на българската държава до покръстването. Той показва целия езически период на съществуването на българската държава. Тази година екипът на проф. Дончева е открил 52 гроба. Досега общо са разкрити 509, но проучването на некропола все още не е завършено заради дъждовете, които са попречили на работата на археолозите.

В гробовете традиционно се намират керамични съдове, които имитират златни и сребърни съдове от съкровищата на хан Кубрат. Това е една от причините да се определи и ранната дата на създаването на некропола.

Разкопките доказват, че със заселването си по тези земи българите се установяват на едно място, а не са номади, тъй като хора, които произвеждат керамични съдове, няма как да водят номадски начин на живот.

Над 50 находки са подредени в залата за временни експозиции на музея и покриват хронологично времето от палеолита до Възраждането. Могат да се видят кости на праисторически пещерни животни, идоли, различни сечива.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.