Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Археолози: Промени в закона за културното наследство откриват път за корупция

2 коментара

Промените в Закона за културното наследство откриват пътя на корупционни практики, обявиха в неделя представители на професионалната общност на учени и специалисти, ангажирани с опазването на културното наследство.

Повод за тревогата им е проект за промени в закона, който предвижда за археологическите проучвания – като част от теренните проучвания - да бъдат обявявани обществени поръчки по Закона за обществените поръчки (ЗОП).

Според представители на археологическата гилдия - Националния археологически институт и музей към БАН, Асоциацията на българските археолози и Българския национален комитет на ИКОМОС, ако тези текстове бъдат приети от парламента, ще обслужат интересите на инвеститорите, които ще търсят по-ниска цена.

Това, на свой ред, ще доведе до съкращаване на времето на археологическите проучвания и, следователно, до непълнота и недобро качество и застрашаване на културното наследство, обясни Румяна Колева, цитирана от БТА. Така, по думите ѝ, ще се появят и "сговорчиви архитекти", които да изпълнят поръчката. Това води до легална корупция, смятат Румяна Колева и представителите на гилдията.

Според доц. Людмил Вагалински, директор на Националния археологически институт и музей към БАН, текстовете противоречат на самия ЗОП, тъй като в него е казано, че научните изследвания не подлежат на търг и се изключват от обхвата на закона. Търг се прави за проучвания в сферата на отбраната и сигурността, добави Вагалински. Той напомни, че вече съществува наредба за ценоразпис, който остойностява археологическите проучвания.

Съмнения и притеснения за опити за контрол от страна на изпълнителната власт будела и поправката, с която броят на представителите на БАН в съвета за теренни проучвания се намалявал от четирима на трима.

Според Калин Димитров от Асоциацията на българските археолози една от целите на проектозакона е и да реши проблемите на изпълнителната власт с координацията на строителните дейности.

Археолозите напомниха и за становище на МВР, според което, по думите им, промените не работят в полза на археологическото наследство.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #2

    Здравейте, има допусната грешка в текста - изписали сте "сговорчиви ахитекти" вместо "сговорчиви археолози". Поправете я, ако можете. Р. Колева

  2. Анонимен
    #1

    БОС. Законът е правен с мълчаливото одобрение и съвети на Б. Димтров. Това е една неусвоена от него и неговите бизнесмени област за пране на пари, за далавери и слагане ръка върху находките, когато те са впечатляващи. Не случайно Б. Димитров се е снишил и нищо не казва по повод закона.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.