Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Архитекти алармират за надстрояване на паметник на културата

Фонд иска да префасонира покрива на "банкерската" сграда в центъра на София

20 коментара
Архитекти алармират за надстрояване на паметник на културата

Архитекти алармират, че се иска надстрояване на емблематичната сграда на ъгъла столичните улици "Иван Вазов" 1 и "Славянска" 2 в центъра на София, известна като "банкерската".


В столичния район "Средец" има внесено искане за промяна на покрива на сградата - на неговия наклон и форма. То е подадено от "БСПФ България" ЕАД, което е свързано с листвания на борсата в Лондон фонд "Блек сий пропърти", който индиректно се свързва с варненската група "Химимпорт".


Преустройството на покрива на сградата е получило зелена светлина от Министерството на културата, а днес – 29 август изтича срокът, в който собствениците на съседните имоти могат да възразят срещу него. Сред тях са Министерството на финансите, което притежава имот там (етажна собственост откъм ул. "Славянска"), както и Цветелина Бориславова чрез фирмата "СиЕсАйЕф" АД. Досега в районната администрация не са постъпили възражения.

"Сградата притежава статут на единична архитектурно-строителна и художествена недвижима културна ценност с категория "национално значение". Имотът попада в границите на Втора защитена зона на археологическия резерват "Антична Сердика и средновековен Средец", пише в становището на Министерството на културата, издадено на 18 март.

След тези факти се уточнява, че работният проект се отнася за покрива и "предвижда реконструкция на използваем шести покривен етаж". Като мотив за допустимостта на проекта министерството отбелязва, че той не предвижда промяна на предназначението на сградата, както и на фасадите ѝ.


Според директора на Националния институт за недвижимо културно наследство Даниела Джуркова не се предвижда строителство на нов етаж на сградата.


"Важното в случая е, че оригиналната сграда е с мансарден покрив. При преустройството през 1928 г. той е премахнат. Така че в типологията на сградата стои възможността тя да бъде завършена с пета фасада, която е важна за всички сгради от този период", обясни Джуркова пред dir.bg.

Според архитект Иван Колев е добре обаче да се чуе мнението на собствениците и проектантите на сградата.

"Архитектите трябва да бъдат равнопоставени. Едни получават разрешение за намеса, а други чакат с години да получат разрешение за проектиране. Има една избирателност - някои са равни, а други по-равни от тях", коментира от своя страна архитект Валентина Василева пред dir.bg.


Сградата на ул. "Иван Вазов" 1 в София е построена през 1912 г. и е сочена като един от върховете на българската архитектура от началото на миналия век. Неин автор е арх. Никола Лазаров.


Първоначално "банкерската" сграда, както е известна, е била изградена на 3 етажа за нуждите на Централна кооперативна банка.

В началото на 20-те години на XX век е започнало нейното надстрояване, което е реализирано от архитектурно бюро "Ничев & Фингов & Апостолов".

По времето на социализма сградата беше централа на софийския клон на ДСК. След промените там се нанесе банка "Биохим", а по-късно - "Уникредит Булбанк". Банката продаде сградата през октомври 2017 г. на фонда "Блек Сий Пропърти" (Black Sea Property) за 10.5 млн. евро.

Фондът се свързва с групата "Химимпорт", в чиито активи е и Централна кооперативна банка.


Архитекти и банкери казват, че всичко в сградата на ул."Иван Вазов" 1 е история. Колоните и профилираните корнизи, фигурите на атланти и маски на богини по фасадата, орнаментите от ковано желязо на входните врати.


На една от вратите дори е останала "визитката" на майстора, който ги изработва преди 100 години – "Железарска работилница на Д. К. Загорски, бул. Фердинанд 22". Монограмът в преддверието на централния вход показва годината на построяване – 1912.

В някогашния директорски кабинет, където за известно време работи и прочутият банкер Атанас Буров, са запазени автентични детайли, разкриващи някогашния му блясък. Овалното помещение е с оригиналната дървена ламперия и гипсови орнаменти на тавана. Силно впечатление правят резбованите масивни дървени бюро и шкаф, произведени през 20-те години на миналия век, които са шедьоври на пластичното изкуство.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. В и К
    #20

    Да, да, и накрая - той така си беше.

  2. tamara
    #19
    Отговор на коментар #18

    Ще ремонтират покрива, няма да го надсрояват.

  3. стефчо
    #18

    Калинката арх. Даниела Джуркова и кариеристът арх. Иван Колев като дyпе и гащи - подават си реплики, подкрепят си един на друг становищата, в името на това ТИМ да си направят свежо офисче, на пъпа на София и напук на всякакви закони и българско архитектурно наследство...

    Двамата днес се явяват представители на две различни институции - Джуркова е директор на НИНКН, а Колев е директор на дирекция Културно наследство в Министерство на Културата...

    Но до не много отдавна Колев бе подчинен на Джуркова

  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #17
  5. pepe
    #16

    Само да попитам - как точно се "възстановява покрив", какъвто никога не е съществувал, тъй като преди 192х-те сградата е била с два етажа по-ниска?

  6. em.filipova
    #15

    Възстановяване на мансарден покрив не е надстрояване на нов етаж. Това журналистите може и да не могат да разберат но за архитекти е задължително.

  7. В и К
    #14
    Отговор на коментар #13

    Има написано име на архитект в статията. Какво ще го направите, ще го хванете ли, да го "посъветвате", че трябва да си промени мнението?

  8. Kaloqn Markov
    #13

    Кои са тези анонимни архитекти, които близките до Америка за Бг така активно рекламират? И какви мераци кой има за сградата, че по толкова селски начини се пускат анонимки по приятелски медии? И за пореден път - на всички държавни органи ли да вярваме, или на някакви неизвестни "архитекти"?

  9. В и К
    #12

    Ще повторя - от тимаджии само грозотия, бетон и мутробарок. Както и потоп от празнословие за заглушаване на несъгласните с тях, когато не могат да ги докопат за физическа разправа.

  10. .text
    #11

    И тези като в прокуратурата - надграждат :)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.