Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Архитекти искат незабавно прекратяване на поръчката за банята в "Овча купел"

8 коментара
Архитекти искат незабавно прекратяване на поръчката за банята в "Овча купел"

Камарата на архитектите в България (КАБ) настоява за прекратяване на обществената поръчка за реставрация на минералната баня "Овча купел". Причината - в условията не е заложен конкурс за проект за адаптацията и реставрацията ѝ, а директно се пристъпва към избор на строител, който сам да избере визията за реставрация. Организацията предупреждава, че се поражда риск от компрометиране на архитектурната стойност на сградата, която е паметник на културата.

"Правилният подход при реставрацията на недвижими културни ценности е най-напред да бъде изработен качествен инвестиционен проект, който да описва конкретните строително-ремонтни работи, предвидените технологии и материали за реставрация, както и стойността на изпълнението. Едва след одобряването на проекта може да се пристъпи към възлагане на строителството", посочват от камарата.

"В този си вид обществената поръчка нарушава принципите на европейските и световни конвенции за опазване на архитектурното наследство, добрите професионални практики и поставя в риск сградата", посочи председателят на КАБ арх. Владимир Милков.

Проблемът

За да подчертаят проблема, от КАБ уточняват, че избраният в момента подход за инженерингова поръчка съсредоточава всичко в ръцете на строителя, като създава предпоставки за корупция и не води до добри резултати. В тази ситуация проектантът е подчинен на строителя и следва да изпълнява неговите "препоръки".

От камарата цитират правителствено проучване в Германия, което е установило, че инженеринговата поръчка в сравнение с изпълнението на конкурсен проект е оскъпена с 20%, а крайният продукт е с влошено качество.

Предметът на поръчката

В детайли, обществената поръчка предвижда обособяване на две зони. Първата - зона "Рекреация" (Рекреативен център с активно използване на минералната вода), разположена в сутерена и на партерния етаж и зона "Наука" (Център за върхови постижения), заемаща първия и подпокривния етаж, както и част от сутерена и от партера. КАБ счита предмета на поръчката за незаконосъобразен предвид предназначението на сградата – "за баня" и статута ѝ на архитектурно-строителен паметник на културата. Създаването на инвестиционни проекти и извършването на строително-ремонтни дейности, които не са в съответствие с предназначението на сградата, е недопустимо според Закона за устройство на територията, припомнят оттам.

Злополучният търг

В началото на юни стана ясно, че Столична община е напът да налее 4.4 млн. лв. в реставрацията на баня "Овча купел" през 2022 и 2023 г. Реално това са 57% от цялата сума за възстановяване на банята, която възлиза на общо 7.6 млн. лв. Решението бе взето от Столичния общински съвет.

Така тече трети опит за задействане на проекта. При първата обществена поръчка в бързината не бе взето одобрение от Националния институт за недвижимо културно наследство. Отделно от това обществените поръчки не бяха съобразени с правилата на европрограмата "Наука и образование за интелигентен растеж". По нея се реализира център за върхови постижения "Наследство БГ" в обособена част от сградата на баня "Овча купел".

В проекта за върховия център са включени Софийският университет "Св. Климент Охридски", Техническият университет, Университетът за архитектура, строителство и геодезия, шест института на БАН, Националната спортна академия, Народната библиотека "Св. Климент Охридски" и регионалният исторически музей на София.

Забавянето на проекта костваше оставката на зам.-кмета Тодор Чобанов, чието място бе заето от Боршош. Последно, процедурата бе спряна именно от Чобанов, защото проектът бил само за ремонт, но не и за проект на визията на обновяването.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Александър Борисов
    #8

    Строителят командва архитекта! Това ми напомня времето,когато просташкото шкембе на съответният "държавен" или "партиен" ръководител, съсипваше проектите по време на строеж,а архитекта "получаваше язва" от безсилие и огорчение. Времена !

  2. перо
    #7
    Отговор на коментар #4

    Така ще я оправят, че ...що ли се хабя?

  3. Markov5
    #6

    отговор на коментар #5. Не само това, ами и няма да могат да я ползват , т.к. може да наложат ограничение на имащи право и нямащи право да влизат, но професорчето може да стане депутат при едни следващи избори, не пропуска ползата за себе си.

  4. SILENCE
    #5
    Отговор на коментар #4

    Ако успее, няма да могат да познаят банята. Няма ли фандъчка да си седне на д.то?

  5. Markov5
    #4

    По-скоро, натиска за реставрация на банята идва от едно мини-професорче Костадин Костадинов, (ГЕРБ), който е и в близки отношения с кмета Фандъкова по партийна линия. Той бил обещал на съкварталците си от Овча Купел да оправи банята, а те да гласуват за него преференциално в кандидатската листа на ГЕРБ, 25 МИР. Много хитро.

  6. Авакум Захов
    #3

    Инженерингът да беше проблема! Средствата за предоставени за наука и не могат да бъдат вложени в "рекреация", а предназначението на сградата е "за бяня" и не може да бъде използвано за наука. Нещо като Параграф 22, който никой заместник-кмет на културата не може да разреши. Каквито и хитрини да се опитват да приложат, този случай е изумителен пример за начина по който се гледа на публичните средства.

  7. рептилиан
    #2
    Отговор на коментар #1

    Това са научните възможности на Иван Илчев, бивш ректор на СУ. А именно да спечели конкурс във Фонд Научни изследвания още преди да си подаде документите. Това не е първият такъв "спечлен" конкурс. Преди 10 години пак спечели 25 милиона в конкурс с ЕДИН участник - самият той. Дали някаква наука се появи е тайна. Даже не знам дали са отчетени получените пари. Преди 5 години не бяха.

  8. fantom
    #1

    Тази баня щеше да става Център за върхови научни постижения и частично или изцяло се финансира от средствата за наука. Очаква се там да се къпят новите архимедовци и отвреме-навреме да викат ЕВРИКА?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.