Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Арменци палят къщите си край Нагорни Карабах

Баку удължи до 25 ноември изтеглянето на "незаконните заселници" от района

7 коментара
Арменци палят къщите си край Нагорни Карабах

Арменските сили се очаква да започнат в неделя изтеглянето си от района на град Калбаджар край Нагорни Карабах, част от който от неделя трябваше да премине преминава под контрола на Азербайджан по силата на мирното споразумение, сключено след шест седмици боеве, съобщи Франс прес. Баку обаче даде допълнителни десет дни за евакуацията на населението.

Жители на селата в този регион предпочетоха да запалят къщите си, за да не попаднат в ръцете на неприятеля. Баку и Ереван си оспорват контрола върху този планински анклав от десетилетия.

В събота десетки къщи бяха опожарени от собствениците си в село Шаректар, което е под контрола на арменските сили от първата война в началото на 90-те, отнела живота на 30 000 души.

Преди разселванията, свързани с войната от 90-те, окръг Калбаджар бе населен почти само с азербайджанци. Но арменското правителство финансира след това заселването на арменски семейства в тази зона.

Журналисти на АФП на терен видяха през последните два дни как много жители товарят покъщнината си на камиони и заминават за Армения.

Азербайджан обаче обяви по-късно през деня, че дава на Армения допълнително 10 дни за евакуацията на района на Калбаджар.

От хуманитарни съображения предаването на властта се отлага за 25 ноември. Това е новият краен срок за изтеглянето на арменските войски и на "незаконните арменски заселници в Карабах", заяви пред медии представителя на азербайджанското президентство Хикмет Хаджиев.

Такова искане от арменската страна е било предадено на азербайджанския президент Илхам Алиев от неговия руския колега Владимир Путин, уточни Хаджиев. Посланието е предадено в деня, когато Ереван трябваше да предаде територията по силата на мирното споразумение.

То предвижда присъствието на руски мироопазващи сили, които пристигнаха в петък в Степанакерт, главния административен център на Нагорни Карабах.

Въпреки че Степанакерт остава под арменски контрол, жителите му са го напуснали заради ожесточените сражения. Местните власти ги призоваха да се завърнат по домовете си, но почти всички магазини в града все още са затворени. Вчера там пристигнаха десетина автобуса от Армения с местни жители. Интернетът не функционира, а мобилните телефони вече хващат азербайджански оператори.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. monitorqe137
    #7
    Отговор на коментар #1

    Пак глупости! Русия не можеше да вкара войски в Н.Карабах, понеже има договор за защита само на Армения, към която НК не принадлежи. Как може да се каже, че Армения била заложила всичко на Русия, след като в последните години води анти-руска политика. Всъщност подмазвайки се на Запада с русофобска политика Армения глупашки се надяваше на западна подкрепа, но това не се случи. И тогава Армения си спомни, че винаги само Русия я е защитавала и спасявала. Най-идиотското е, че освен русофобско поведението

  2. monitorqe137
    #6
    Отговор на коментар #2

    Глупости! Както пишете ще излезе, че Сърбия е била агресор, окуражаван от Русия. Сърбия не бе агресор, а бе жертва на агресия. Русия я подкрепяше колкото можа.

  3. ᴉdɯnɹꓕ ʎuoᗡ
    #5

    Добре, че сме в НАТО, че руснаците и нас щяха да ни дадат на Турция. Русия прави така защото нямат шанс за победа ако се сбият с Турция. Руснаците подаряват чужди територии на Турция с цел да ги умилостивят и спасят своите територии заселени с мюсюлмани и несигурни в лоялността си към Кремъл.

  4. Илиев Пешо
    #4

    И тук пак - Русия трябвало да спасява. Ако се беше намесила, същите долу щяха да пишат "Русия се меси!". А защо Русия е трябвало да спасява Армения, която е провеждала далеч не приятелска спрямо Русия политика? Нагорни Карабах води ли се територия на Армения? Армения искала ли е помощ от Русия? Пашинян е пример за това, до какво довеждат превратите. Той се е "осрал" - нищо не е направил за отбраната на Н. Карабах. А че Русия оставила- Армения е оставила под контрол части на Н. Карабах, които по предните документи са Азербайджан.

  5. Практик от София
    #3

    С приятели като руснаците врагове не ти трябват...

  6. Blackadder
    #2

    Русия постъпи така и свс Сърбия през 1990-те: даваше им напразни надежди и подкрепа на думи да воюват, а после ги остави сами да се оправят с последствията. В резултат Сърб ия загуби всичко, което можеше да се загуби.

  7. Blackadder
    #1

    Армения нямаше никаква международна подкрепа - беше заложила всичко на Русия, а Русия не я подкрепи военно. В ООН Армения е гласувала за Руската окупация на Лугандония, но също и на Осетия и Абхазия. Срещу Армения бяха не само Турция, но и Украйна и Грузия.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.