Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Армия и полиция осигуряват охраната на олимпиадата в Атина през 2004 г.

0 коментара

Опозиционната коалиция "за Македония заедно" начело със Социадемократическия съюз /СДСМ/ на Бранко Цървенковски е победител в парламентарните избори, но няма абсолютно мнозинство в бъдещия парламент на страната. Това заяви тази вечер говорителят на Държавната избирателна комисия Зоран Таневски, цитиран от световните агенции.

"За Македония заедно", която освен СДСМ включва още десетина по-малки формации, ще има 60 места в 120-членния парламент.

Коалицията на партията на премиера Любчо Георгиевски ВМРО-ДПМНЕ и Либералната партия получават 33 депутатски места.

Демократичният съюз за интеграция на Али Ахмети, бившия политически лидер на Армията за национално освобождение, ще има 16 депутати в бъдещия парламент на Македония.

Другите три албански формации - Демократичната партия на албанците на Арбен Джафери, Партията на демократичния просперитет на Абдурахман Алити и Националнодемократическата партия на Кастриот Хаджиреджа получават съответно 7, 2 и 1 място.

Един депутат ще има и Социалистическата партия.

Говорителят на Държавната избирателна комисия уточни, че обявените данни не са официални окончателни резултати поради твърдения за изборни нередности, отбелязва АФП.

На база на предвалителните резултати и собствени преброявания предишните дни СДСМ обяви, че печели 62 места в македноския парламент и очакваше да има има абсолютно мнозинство и възможност да състави самастоятелно правителство.

Новата ситуация ще направи задължително изпълнението на препоръката на междунардната общност - новото македонско правтелство да бъде коалиционно.

В състава на новия парламент ще бъдат включени общо 17 партии, като десет от тях са от коалицията "За Македония заедно", две са в досега управляващата коалиция ВМРО-ДПМНЕ и Либералната партия, а отделно влизат четирите партии на албанците в страната плюс Социалистическата партия.

По-ранои източници от щаба на победилата коалиция "За Македония заедно", разкриха, че съществуват възможности за коалиция с всяка от албанските партии, тъй като е сигурно, че дори и да получи абсолютно мнозинство, СДСМ няма да формира сам новото правителство на страната.

Стратегическият съюзник на социалдемократите от предишните парламенти- ПДП на Абдурахман Алити в неделя получи само два мандата, което поставя евентуалната коалиция само с нея в несигурната ивица около петдесетте процента от депутатите и малко над тях.

Демократичната партия на албанците на Арбен Джафери вече отхвърли възможността да участва в новия кабинет. Решението на партията да бъде в опозиция един от нейните лидери Мендух Тачи определи като "окончателно". С това ДПА отхвърли и другата обсъждана от пресата възможност да се формирана "общоалбанска коалиция" от четирите парламентарни партии, които да влязат заедно във властта, оставяйки в пълна изолация ВМРО-ДПМНЕ и нейният партньор от Либералната партия.

В тази обстановка позицията на Али Ахмети, лидер на Демократичният съюз за интеграция, който спечели много повече от половината от гласовете на албанците, става особенно важна. Той вече заяви, че ще поиска неговата партия да получи едно от силовите министерства на отбраната или на вътрешните работи, но че самият той едва ли ще участва в новото правителство. В Скопие се спекулира, че е възможно дори да замрази депутатския си мандат, за да намали напрежението и обвиненията, че виновници за миналогодишните въоръжени сблъсъци стават парламентарлисти.

В интервю за независимия ТВ канал А1 подпредседателят на ДСИ и неин говорител Агрон Буджаку заяви, че победилите партии при македонската и албанската част на електората - СДСМ и ДСИ, имат голяма отговорност за по-нататъшното изпълнение на Рамковия договор от Охрид и за по-нататъшното връщане към мира и стабилността на Македония в името на изграждането ѝ "на нови основи".

Посланикът на НАТО в Македония Никълъс Бигман от своя страна заяви, че щом народът гласува за промяна на властта, това може би е най-добрият избор.

Бигман даде ясно да се разбере, че вижда Демократичния съюз за интеграция на бившия лидер на АНО Али Ахмети като участник в бъдещото коалиционно правителство.

Напълно разбирам чувствителността по този въпрос за повечето македонци, каза Бигман. АНО обаче е трансформирана в политическа партия, която получи мнозинството от гласовете на албанците по време на изборите, посочи дипломатът. Става дума за много радикален обрат за кратко време и е разбираемо, че е тежко мнозина в Македония да го приемат, отбеляза представителят на НАТО.

Ако обаче македонците искат да променят нещата в своята държава, ще трябва да приемат един подход на широко представителство. "Не можете да имате такъв подход, ако не включите и партията, която спечели половината от гласовете на албанците", смята посланикът на НАТО в Македония Никълъс Бигман.

Той припомни, че ДСИ е водела умерена кампания, като е обещала да се бори против корупцията и за изпълнение на рамковото споразумение.

Защо да не предизвикаме Али Ахмети да изпълни обещанията си като част от бъдещото правителство, каза в заключение Бигман.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.