Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Армията на САЩ включва роботи в борбата срещу ебола

2 коментара
Армията на САЩ включва роботи в борбата срещу ебола

Американската армия задейства ново оръжие убиец на микроби в борбата срещу вируса ебола: робот на четири колела може за броени минути да дезинфекцира цяла стая с ултравиолетови лъчи, пише агенция Франс в сряда в кореспонденция от Вашингтон.

Модернизирана и усъвършенствана версия на прочутия Ар Ту Ди Ту от сагата "Междузвездни войни", роботът Зиникс (Xenex) се използва в три центъра за военна медицина, а също и в около 250 болници из САЩ за унищожаване на болестотворни организми.

Той изпраща 1,5 импулса на секунда в радиус от три метра. Роботът използва нетоксичния газ ксенон за получаване на ултравиолетово лъчение, което изтребва микробите по-бързо и по-ефикасно от екип чистачи, изтъкват лекари и експерти.

"В момента роботът е част от нашата стратегия срещу еболата, но може да се използва в болницата и за борба с други патогенни микроорганизми, причиняващи вътрешноболнични инфекции", посочва пред Франс прес Олтън Дънам, говорител на военновъздушната база Лангли, получила такъв робот през октомври.

Ултравиолетовата светлина се използва за почистване вече от десетилетия; новите роботи обаче използват ксенон, по-благоприятен за околната среда от лампите с живачни пари, които действат по-бавно и са токсични, заявява "Зиникс дизинфекшън сървис", производител на тези уреди от ново поколение.

Извозване на заразни отпадъци

Изследователите подчертават, че тези роботи чистачи са пример за автономни машини, които може да изиграят ключова роля в борбата с епидемията от хеморагична треска, върлуваща в Западна Африка.

Учени и хуманитарни работници обясниха през ноември на конференция, организирана от Белия дом, че роботите могат да извозват заразни отпадъци; освен това чрез тях медицинският персонал може да разговаря с пациентите от разстояние.

Моделът Ем Ю Ти Ти на "Дженерал дайнамикс ланд системс" - роботизиран товарен високопроходим автомобил, вече е готов за експлоатация, например, в засегнатите страни, отбелязва Робин Мърфи, преподавателка по информатика и инженерни науки в Тексаския университет "Ей енд Ем".

"Основният извод е, че тези роботи вече съществуват и може незабавно да се използват за защита на здравния персонал, работещ с ебола", обобщава тя в доклад по темата.

Вирусът на еболата се предава чрез директен контакт с телесните течности на болните, което налага нуждата от специални защитни облекла и процедури, предпазващи лекарите и санитарите.

Епидемията от ебола уби тази година вече 5459 души от общо 15 351 заразени, сочат последните данни на Световната здравна организация, публикувани в петък. Тежки загуби понесе медицинският персонал - 337 починали от 588 вирусоносители.

"Роботите може да намалят броя на манипулациите със заразни отпадъци, извършвани от хора", и да осигурят възможност пациентите да бъдат лекувани и наблюдавани дистанционно, като ограничават по този начин контактите с болничния персонал, добавя Мърфи пред агенцията.

Но един център за здравни грижи в Либерия или Сиера Леоне съвсем не е идеално място за роботи, проектирани за действия в безупречно чисти помещения, с безжичен достъп до интернет, безпроблемно електроснабдяване, всякакво оборудване и равен под.

Вътрешноболнични инфекции

В близко бъдеще не се предвижда в Африка да бъдат изпратени роботи Зиникс; епидемията от ебола обаче хвърли светлина върху един по-широк проблем - вътрешноболничните зарази. Стотици пациенти умират всяка година след заразяване в болнични условия, по-специално със златен стафилокок.

Десетки болници, използвали Зиникс, констатират спад на вътрешноболничните инфекции, твърди Мелинда Харт, говорителка на фирмата производител.

Изпусканият сноп ултравиолетови лъчи е способен да дезинфекцира труднодостъпни повърхности и ъгли, в които не би проникнал и най-съвестният чистач, уверява тя. При това "роботът може да премахне риска от човешка грешка".

Според полковник Уейн Прит, началник на болницата във военновъздушната база Лангли, присъствието на тези роботи вдъхва спокойствие на пациентите и на здравния персонал.

"Апаратите Зиникс издигат дезинфекцията на ново равнище, недосегаемо преди. В случая с еболата това означава повече доверие от страна на пациентите и на персонала", уточнява той.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Alex
    #2

    В бившата съвеЦка армия за тази цел използват "матрьошки" с калашници. Нищо живо не остава, включително и мед. персонала...

  2. Alan Smithee
    #1

    Вътрешноболничните инфекции - задължителната екстра на българските болници. Може дори да ти се случи лекуващият лекар в болницата... да забрани да се праща биологичен материал за проверка за инфекция и за идентифициране на причинителя (на мой близък се случи). Добре, че го има Националния център по заразни и паразитни болести с неговите чудесни и отзивчиви специалисти.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.