Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Армията пада под критичния минимум от 20 000 души

Бойна мисия: Да набереш войници за 600 лева месечно

6 коментара
Армията пада под критичния минимум от 20 000 души

Армията е изправена пред все по-сериозен кадрови проблем на фона на големия брой напускащи системата, ниските войнишки заплати и липсата на перспективи и сигурност.

По неофициална информация вакантните длъжности в армията са между 3600 и 4000.

От Министерството на отбраната официално съобщиха пред Меdiapool, че те са около 14 % от общия състав на армията. Само преди две години от ведомството твърдяха, че общият недостиг се движи в рамките на 10-11% и в началото на 2014 година свободните места за военни са 2681.

На места военните открито се оплакват, че не могат да изпълняват задачите си в условията на кадрови недостиг и това вече застрашава дори живота им. В същото време им се възлагат все повече задачи във връзка с охраната на границата и оказването на помощ на хората в мирно време.

Ситуацията не е тайна за политическото ръководство на армията. Към момента обаче не са взети мерки най-вече заради липсата на пари, а политическото ръководство дори използва ситуацията, за да свърже двата края.

Най-сериозни са проблемите в бригадите в Карлово и Стара Загора, но свободни места има и в Хасково, Казанлък, Ямбол и на други места.

Войници за 600 лева

Военният министър Николай Ненчев готви обявяването на конкурси за набирането на войници за следващата година, като целта е да се закрепи поне частично положението.

В момента вакантните длъжности за войници (матроси) са 17 %, а за офицери са около 13 %.

Условията в армията обаче не са конкурентоспособни и Министерството на отбраната може да "разчита" само на безработицата в някои части на страната и мизерните заплати там.

Редниците започват със заплата от малко над 600 лева, а офицерите стартират кариерата си с малко над 900 лева.

Те получават и допълнително по 2% върху основаната си заплата за всяка прослужена година, но не повече от 40 на сто, както и допълнителни възнаграждения за специфични условия на работа.

Началните заплати обаче не могат да привлекат качествени кадри в армията и това не е тайна.

Най-силно се усеща недостигът на войници в Сухопътните войски, където има около 2000 незаети места. Заради липсата на пари за заплати не са назначавани нови войници вече от няколко години. Критична е ситуацията обаче и за определени длъжности във Военновъздушните и Военноморските сили.

Доскоро основният мотив на войниците за постъпване в армията бе участието в мисии зад граница, но от тази година българското участие бе сведено до минимум и така този основен стимул отпадна.

Предвид недостигащия военен бюджет няма перспективи за чувствително увеличение на заплатите.

Липса на перспективи

От началото на годината до края на август освободените военнослужещи по собствено желание без право на пенсия са около 2% от заетите длъжности в армията, 1% пък са се пенсионирали.

Миналата година тенденцията е била подобна като за цялата 2014 година процентът е 2.5%. Въпреки напусналите тази година не бяха назначени нови войници заради липсата на парти.

Процентите не могат да се сметнат коректно, тъй като реално заетите длъжности в армията не се обявяват от военното министерство от съображения за сигурност.

Ниското заплащане обаче не е единствената причина за отлива от армията. В поделенията продължава да се говори за фаворизирането на определени "наши хора", субективните критерии за израстване и други.

В професията няма и никаква предвидимост, тъй като армията е непрекъснат обект на реформи, които често се израждат в антиреформи. Така например правителството на ГЕРБ реши да закриe поделението във Враца и военнослужещите там трябваше или да напуснат или да продължат да служат в друг град.

Правителството на Орешарски обаче реши да го възстанови.

Подобни структурни промени са непрекъснато явление за въоръжените сили.

Да спестяваш от армията

Второто правителство на Бойко Борисов записа в управленската си програма заявление за "запазване числеността на българската армия, създаване на условия за висока мотивация и професионален подбор", но досега е далеч от постигането на тази цел.

Въпреки че на хартия армията остава с непроменена численост, на практика правителството умишлено я поддържа по-малка, за да се справи с бюджета за отбрана.

В програмата за развитието на сектора, която бе приета от правителството, също се посочва, че "числеността на въоръжените сили е достигнала критично ниво, под което ще е невъзможно да бъдат изпълнявани някои от основните задачи".

Числеността на българската армия е определена в Бялата книга за отбраната. Според нея армията трябва да бъде не по-малко от 26 000 души – общо военни и цивилни. Към тях се прибавят и 2700 резервисти, на които обаче е обществена тайна, че не може да се разчита.

Делът на военните трябва да е 82% или 23 500, на резервистите – 10 %, и на цивилните служители – 8 %.

Така като се имат предвид незаетите места реалната численост на армията вече е паднала под 20 000 души.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kaloyan
    #6

    Един отговор за човека написал следния коментар:
    "1. не ми се вярва, че заплатите са 600 лв/м
    2. не е съвсем ясно къде са незаетите бройки (чиновници или войници)
    3. няма значние дали са много или малко войниците, за това дали ще помагат при други акции. Колкото - толкова.
    4. как точно им се застрашава живота, когато не са в пълен състав?
    1. - И на нас войниците не ни се иска да вярваме, но това е голата истина - взимаме по 608 лв. заплата. Ако не вярваш попитай някой твой познат.
    2. - Няма как да

  2. Калико Джо
    #5

    Странно защото престоя в една съвременна армия е добро училище и за умения и за чувство на отговорност и колегиалност които са търсени и от частния бизнес. Така че един безработен младеж след 2 години платена служба би увеличил перспективите си неимоверно (в нормална бяла държава). Но тук явно не е така и някой плачат по соца когато насила вкарваха всички в казармата за 2 години без това да правеше българската армия по-боеспособна поради огромната корупция и простотия в офицерския и сержантския състав.

  3. StefanK
    #4

    Кой съсипа съзнателно Българската армия,ликвидира гранични войски и системата за сигнализация кльон,превърна държавата в разграден двор и реши,че чужди самолети трябва да пазят българското небе,а наемната ни армия трябва да охранява чужди летища далеч от Родината,разпилявайки над един милиард долара за тази цел?Защо всеки трябва да върши това,което не му е работата и полицаи да охраняват южната ни граница,вместо да се грижат за сигурността и спокойствието на гражданите в селата,където хората са

  4. daskal
    #3

    Затова пък полицията и охранителите са поне 10 пъти повече. Що така?

  5. tim
    #2

    1. не ми се вярва, че заплатите са 600 лв/м 2. не е съвсем ясно къде са незаетите бройки (чиновници или войници) 3. няма значние дали са много или малко войниците, за това дали ще помагат при други акции. Колкото - толкова. 4. как точно им се застрашава живота, когато не са в пълен състав?

  6. Мони_deactivated_1480055728
    #1

    Ако в бялата книга пише,че "трябва да бъде не по-малко от 26 000 души – общо военни и цивилни." това не значи че е била на това ниво и от него има празни щатове! Количеството (числеността) на живата сила на армията се определя, не от това дали икономиката можела да я издържа, както плачат пропагандните съботажни доктрини на партийно-олигархическата мафия, а от наличието на предполагаем или конкретен враг/затова има хиляди резервисти/. В соца "звездичките" взимаха една шапка пари , а на наборните войници ни даваха на месец, по 1 лев и 20 стотинки /за профилактика и ...... на огромни руски ракети взимах 2.50, като редник с 1 подчинен редник/.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.