Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Армията: "позеленена", без хартия, модерно въоръжена и добре платена

Без престрелки на преговорите за отбраната. Предизвикателство остава реалистичността (видео)

12 коментара
Съветските изтребители МиГ 29, на които все още разчита българската армия, сн. БГНЕС

Преговарящите за съставянето на правителство партии се обединиха около мащабна програма за развитието на армията, която ще изисква сериозно финансиране и ясни и точни разчети.

Преговорите за националната сигурност минаха без сериозни разминавания и радикални предложения, които биха стресирали сектора.

Основните набелязани приоритети на следващото управление са преглед и оптимизиране на сектора, сериозно модернизиране на въоръжените сили, засилване на участието ни в НАТО и ЕС и реализирането на "зелени" политики в армията.

Партиите отчетоха почти 90% съвпадение във вижданията си и едва ли този сектор може да спъне формирането на кабинет. Набелязаните приоритети са по-общи и конкретните политики и решения ще останат за обсъждане в рамките на евентуалното ново управление.

Потвърдена бе категорично и евроатланатическата ориентация на България.

Призив за реализъм

Тодор Тагарев от "Продължаваме промяната" призова за реалистичност на плановете във въоръжените сили, за да не продължи досегашната практика те да остават само на хартия.

Спечелилата изборите партия вижда участието на българската индустрия в модернизацията на армията в определянето на конкретни ниши, в които тя е конкурентноспособна.

"Продължаваме промяната" обаче има резерви към формирането на нова агенция "Гражданска защита", каквато предложи "Демократична България". БСП пък се обяви за изграждането на национална гвардия.

Превъоръжаване

Всички партии се обединиха около необходимостта за завършване на проектите за модернизация на армията и бързо усвояване на новите изтребители F 16 Block 70.

Като се обсъжда идеята да има специален фонд за целта, в който да влизат и средства от продажбата на излишни имоти, например.

Всички големи сделки обаче са значителна финансова трудност за страната и реализацията им не може да бъде уточнена в подобен формат.

От "Има такъв народ" също призоваха за реалистичност.

Консенсусна е идеята за отбрана да се отделят по 2% от Брутния вътрешен продукт, кoeто ще е предизвикателство.

За 2021 година бюджетът за отбрана е планиран над 1.6%. НАТО обаче периодично призовава за увеличаване на разходите за отбрана.

Повечето проекти за отбраната се подготвят от години, но стоят на трупчета заради липсата на пари.

"Позеленяване на армията"

Един от приоритетите е "позеленяването на въоръжените сили" в унисон със Зелената сделка.

Костадин Деянов от "Зелено движение" акцентира върху "позеленяването" на въоръжените сили, накратко "зелена отбрана" - кандидатстване за финансиране на проекти от иновации на жизнената среда тип "пасивни сгради" във военните обекти, консумация на горива и въвеждане на ВЕИ до опазване на околната среда и устойчиво управление на отпадъците.

Остават приоритетите за дигитализация - "без хартия", и оптимизацията на администрацията, като най-накрая да се реши въпроса с пенсионерите, които затлачват системата.

"Демократична България" призова за окончателно скъсване на връзките с "Държавна сигурност" и засилване на капацитета за борба с хибридните заплахи.

И вдигане на заплатите

БСП поиска серия социални мерки и повишаване на заплатите, които традиционно се обещават, но реализирането им остава под въпрос.

Всички партии се обединиха около клишето за "хората в центъра на политиката" и връщането на социални придобивки.

Целта е преодоляване на кадровия колапс. И по официални данни около 5000 места за военни са незаети.

Към момента обаче 90% от бюджета за отбрана отива за текуща издръжка и заплащане на личния персонал и не е ясно как тези приоритети ще бъдат финансирани.

Кои преговаряха?

Преговорите се водиха от Асен Василев.

В преговорния екип на "Продължаваме промяната" участват Асен Василев, Даниел Лорер, Милен Иванов и Тодор Тагарев.

Групата на БСП включва Атанас Зафиров, Кольо Милев, Михо Михов, Иван Иванов и Тодор Байчев.

Експетите на "Има такъв народ", изпратени на преговорите, са Теодора Генчовска, Александър Александров, Румен Попов и Мая Христова.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Doide-mi-do-gusha
    #12

    Средната възраст на преговарящите беше 60 г. Най-напористи, със самочувствие и настойчиви бяха беловласи старци, които имат най-големи заслуги за тоталния упадък и корупция в армията. Извадиха се идеи, които вероятно са взаимствали от Добри Джуров, но за тях това е еталонът. Със стари к*ви нов ба*ак не става, а ма изпуска ли се кокълът.

  2. васил
    #11

    пичове , чета мъдрите мисли за армията и се чудя на нашите български деградирали мозъци , тикащи държавата към самоонищожение с ликвидиране на задължителната военна служба ще дам пример с една Австрия ,където задължителната военна служба е шест месеца за всички ГВС , за ОГВС има алтернативна(на мой колега синът му ми каза че първите два месеца са такива каквито съм разкавал за като бранка , след това можеш да си наемеш квартира и служиш на работно време

  3. Нато Натов
    #10

    Да гокажа по друг начин. Старите муцуни полазиха Продължаваме промяната.

  4. анита хегерланд
    #9

    Преговарящите дори не са се поинтересували каква е програмата за въоръжаване на ЕС?! Там има стандарти, които никой у нас не знае и не може да покрие. Франция и Италия се договориха за модерно въоръжаване, заради което Франция продаде старите си използвани самолети...

  5. Мислимотор
    #8
    Отговор на коментар #3

    Бюрокрацията е много добро нещо, когато е оптимизирана по качество и количество. Работи като трайната имунна система, има памет и приемственост. От друга страна електронизацията не винаги е добро нещо. Когато лекарят си общува с твоята аптека, примерно. Не му е работа да знае, дали си изпълнил рецептата му. Може междувременно да си потърсил второ мнение. А твоят лекар да те вземе на мушка загдето не си го послушал. Или да научи какво пазаруваш от аптеката. Няма право на всичко това от гледна точка на правата на пациента.

  6. Н
    #7

    И да върнат ГУСВ по европейски - тия магистрали и свлачища кой ще ги оправя? И изобщо,весели бяха хитовете на Армията /оф ловерс/, но крайно време е да сепусне и "You are in the Army NOW!..."

  7. anton nikolov
    #6

    БСП освен да иска увеличаване на заплати, друго не е в състояние да измисли.

  8. anton nikolov
    #5

    Такава дума "реалистичност" в българския език няма. Само чалгарите от ИТН могат да я съчинят.

  9. ivand
    #4

    Смях в залата когато видях и прочетох, как бившия агент от тоталитарната и репресивна Дс служба Румен Гечев бивш вице и министър на икономиката при супер крадливото и руско правителство на Бсп, Дс и премиер Жан Виденов сега участва при преговорите за политики и сформиране на редовно правителство. Бсп ще имитира политика и реформи, а в действителност ще участва в правителството и ще тупа топката. Стогодишната бабичка има най много опит в тези номера и как да се имитира дейност, а всъщност ще блокират всички успешни мероприятия и решения. Олигархията която вложи много пари в президентската партия на промяната сега ще си поиска парите барабар с печалбата и лихвите.

  10. рептилиан
    #3

    Добре е без хартия. А болниците кога? Не ви пожелавам да проверите бюрокрацията в здравеопазването защото за да я проверите трябва да се разболеете. Мисля, че там е по-страшно. Лекувал съм се по цивилизования свят и знам, че там няма бюрокрация. Например, лекар ми предписва лекарства и ме пита от коя аптека ще ги купя. Отивам в аптеката след 10 минути и лекарствата ме чакат опаковани.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.