Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Армията спешно търси заместител на изтребителите ни

0 коментара

За отбраната на България и изпълнение на ангажиментите ни в НАТО е крайно необходимо да се осигури заместител на МиГ-29, западен образец от същия тип и клас машини. Това заявява началникът на Генералния щаб на Българската армия ген. Никола Колев ден по повод предстоящото ни членство в алианса. Той обаче е категоричен, че Българската армия е готова да изпълнява успешно съюзническите си задължения, въпреки че предстои още много работа и след приемането ни за пълноправен член на Алианса.

Докато не бъдат осигурени заместители на изтребителите ни, не можем да се откажем от МиГ-29, посочи ген Колев в интервю за БТА

Според началника на Генщаба развоят на проекта за ремонт и модернизация на изтребителите МиГ-29 на българските ВВС няма да повлияе на ангажиментите ни към НАТО. В момента се обмисляли варианти да се купят нови изтребители, които отговарят на стандартите на Алианса.

Посланикът на САЩ: България трябва да има качествени военни сили

България трябва да има качествени военни сили, за да може да е член на НАТО със свой принос в алианса. Това заяви посланикът на САЩ Джеймс Пардю пред Би Ти Ви.

Страната ни влиза в пакта без все още да е приключил Стратегическият преглед на отбраната, който да очертае хода на военната реформа и модернизацията на българската армия до 2015 година.

още

"Нашето желание бе да модернизираме наличната ни ескадрила МиГ-29, но договорът е пред провал и ние обмисляме алтернативи", посочи ген. Никола Колев. По думите му проблемът е в осигуряването на необходимите средства за нови самолети.

Ген. Колев посочи, че във връзка с подготовката за членството до този момент са изпълнени 35 от общо 82-те цели за партньорство, които обхващат периода от 2002 до 2008 година. През тази година се работи по изпълнението на 20 цели.

Ген. Колев посочи като приоритет по-нататъшното повишаване на оперативната съвместимост.

Началникът на ГЩ прогнозира, че във връзка с новите задачи като член на НАТО, някои досегашни структури на армията, като например командванията, вероятно ще отпаднат, за сметка на нови структури, свързани с участието в мисии и операции по поддържане на мира - например Съвместно оперативно командване.

За периода на изпълнението на т.нар. Цели на силите армията ще подготви за участие в пълния спектър от мисии на НАТО и за нуждите на колективната отбрана една механизирана бригада, два отделни батальона за бойна и логистична поддръжка, четири отделни роти, осем по-малки подразделения, определен брой самолети, вертолети и кораби.

Това са над 5000 кадрови военнослужещи и над 1300 единици бойна и специална осигуряваща техника. Полученият пакет се състои от 74 обикновени и 27 дългосрочни предложения на Цели на силите. България приема изцяло близо 60 процента от тях и частично още 35 процента, посочи ген. Колев.

Отговорностите на БА по отношение на тези сили и средства включват подготовка по стандартите на НАТО, снабдяване със съвместимо въоръжение, техника и екипировка, а така също и транспортиране до мястото на мисията и всестранно бойно и логистично осигуряване по време на нейното изпълнение.

Според ген. Никола Колев армията, в началото на членството, може успешно да изпълнява своите съюзнически задължения и със сегашното въоръжение и техника. Заедно с това ще протича и процесът на модернизацията ѝ, който обхваща периода до 2015 година. Постепенно ще бъдат съкратени остарели системи въоръжение и бойна техника, ще бъдат модернизирани тези с достатъчен експлоатационен ресурс и ще бъдат купени нови.

Приоритет ще бъдат системите за командване и управление, комуникационните и информационните системи и тези за разузнаване и наблюдение, с цел осигуряване на информация в реално време, посочи ген. Колев. По думите му проблемът е в навременното осигуряване на планираните за модернизация на армията финансови средства.

Пета и 61-ва механизирана бригада, Втора лека пехотна бригада и инженерно-сапьорната бригада в Белене ще бъдат съединенията, които основно ще подготвят кадри за участие в мисии по поддържане на мира. Началникът на ГЩ поясни, че за изграждането на специализиран тренировъчен център за подготовката на контингенти за мироопазващи мисии има няколко варианта, но към момента не е взето окончателно решение къде да бъде изграден центърът. Това ще стане вероятно в близко време, след анализиране на условията и възможностите на отделните гарнизони.

Ген. Никола Колев отново посочи, че ако испанският контингент бъде изтеглен от Ирак след 1 юли т.г., ще се увеличи натоварването на българския батальон. Вероятно ще има преразпределение на зоните за отговорност в Кербала и е възможно да бъдат променени задачите на батальона, като той да бъде по-силно натоварен.

Засега нямаме готовност да разширяваме нашето участие в Ирак и да увеличаваме личния състав на нашия контингент там, посочи ген. Никола Колев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.