Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Армията за национално освобождение като инструмент за шантаж

0 коментара

През последните дни ситуацията в Македония придоби качествено нови измерения. Армията за национално освобождение (АНО) постави политически искания - за федерализация на Македония, а бивши политзатворници обявиха създаването на Национална демократическа партия, чиито политически цели съвпадат с тези на Армията.

Както можеше да се очаква, кризата около Танушевци доведе до радикализиране на исканията на албанските политически партии. Независимо от разликите и нюансите, в момента е налице по-голямо или по-малко съвпадение на целите: промяна на конституцията, даване равноправен статут на албанците в Македония, федерализация на държавата.

Лидерът на Демократичната партия на албанците Арбен Джафери заяви: "В момента Македония е дефинирана като етноцентрализирана държава на македонците. Ние искаме да променим тази концепция" . Джафери е казал това след срещата на лидерите на двете най-големи албански партии в Македония с албанския премиер Мета в Тирана. Според Джафери, в рамките на държавата има проекти за обществено-икономически права на албанците в Македония, но ДПА не е доволна от тяхното качество и количество. "Все пак, ние сме за институционално реализиране на правата на албанците", е казал Джафери.

Той е най-умереният албански лидер в Македония и неговото поведение и потенциал за въздействие са ключови за развитието на ситуацията.

В тактиката на

"ветрилото" на разгръщане на исканията,

Джафери може да бъде разглеждан като най- приемливата форма.

Крайната форма, политическият екстремизъм, се представя от новата Национална демократическа партия. Средният вариант е опозиционната Партия на демократичния просперитет на Имер Имери , който пък заяви, че "броят на въоръжените мъже може да нарасне, ако македонското правителство продължава да игнорира албанците".

Получава се така, че всички албански политически партии осъждат тероризма и екстремизма като форма на действие, но от друга страна, легитимират целите, преследвани по терористичен начин от Армията. По този начин Армията се превръща в ефикасен

инструмент за шантаж върху македонските власти

Посланието е, че ако те не са сговорчиви, въоръжената активност може да се засили.

Консенсусът в исканията на АНО и албанските партии превръща в безпредметен въпросът дали АНО ще има политическо представителство или не. Албанският партиен консенсус е общият фон на исканията, върху които стъпва АНО. В това се състои и коварството на ситуацията, тъй като всички албански партии се дистанцират от насилието и осъждат Армията, но и всички я използват.

Развитието на сценария на един по-късен етап би бил опитът за легитимиране на АНО като субект на преговори, по модела на Армията за освобождение на Прешево, Буяновац и Медведжа в Южна Сърбия.

Големите въпросителни

Как албанското държавно ръководство дефинира кризата по северната граница на Македония? На базата на каква концепция и формула Тирана ще се опита да обедини албанската общност на Балканите, каквито намерения прозираха и в декларацията на Албанската социалистическа партия, която не призна споразумението за границата между Македония и Югославия в частта ѝ при Косово.

Според Македонската информационна агенция, на срещата в Тирана с Джафери и Имери ,премиерът Мета посочил, че албанското правителство подкрепя позициите на двете най-влиятелни партии на албанците в Македония за "започване диалог и за тяхното участие в македонските държавни институции".

Другият голям въпрос е, към кого е насочено предизвикателството, което идва от Македония ? Дали към една отделно взета страна; дали към две страни ; дали към региона или към Европа. От назоваването на предизвикателството зависи и как ще бъде даден и точен отговор - от една държава, от две държави, от региона, или от Европа.

Едно е ясно - кризата в Македония няма балканско решение. Проблемът е как и колко бързо ще се стигне до европейското решение.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.