Аржентина не победи Исландия след пропуск на Меси от дузпа

Франция игра слабо, но с помощта на технологиите измъкна победа срещу Австралия

Смятаният за един от фаворитите за световната титла отбор на Aржентина не успя да победи Исландия, след като Лео Меси изпусна дузпа. Срещата завърши 1:1, като това е първа историческа точка от световни първенства за исландците.

Резултатът бе открит в 19-ата минута от Серхио Агуеро, но само четири минути по-късно Алфред Финбогасон изравни. В средата на втората част Лионел Меси пропусна дузпа.

В герой на мача се превърна исландският вратар Ханес Халдорсон.

Аржентина бе по-добрият отбор, но исландците бяха много организирани и успяха да поднесат първата изненада на Мондиал 2018.

През последните години Исландия, чието население е малко над 330 хиляди души, постигна невероятен напредък. Много от исландските футболисти играят в силните европейски страни, а почти цялата страна следи запалено изявите им.
Мачът започна много динамично. Още в осмата минута Меси центрира към наказателното поле, където Таляфико стреля с глава от трудна позиция, но топката мина покрай вратата.

В следващата атака Исландия също бе близо до попадението. След грешка в защитата Бярнасон се озова на чиста позиция, но стреля встрани.

В 17-ата минута Меси нанесе тежък удар, който принуди вратаря Ханес Халдорсон да боксира. В 19-ата минута опит за удар на Рохо се превърна в пас към Агуеро в наказателното поле. Нападателят на Манчестър Сити се обърна и със силен удар прати топката в мрежата на исландците.

Само няколко минути по-късно исландците успяха да изравнят.

Аржентинският вратар Кабайеро успя трудно да избие топката след рикошет, но тя попадна точно на крака на Финбогасон, който успя да вкара.

До края на полувремето Аржентина оказа силен натиск, но не успя да вкара. В 43-ата Меси навлезе в наказателното поле и опита центриране, което обаче бе блокирано от Рагнар Сигурдсон. При падането топката се удари в ръката на защитника, но съдията прецени, че няма да посочи бялата точка.

Аржентина продължи да натиска и през втората част, но Исландия се отбраняваше много организирано.

В 63-ата минута аржентинците все пак получиха право да изпълнят дузпа, след като Меса бе спънат от Магнусон. Зад топката застана съотборникът му Меси, но ударът му в дясната част на вратата бе спасен от Халдорсон.

Това е трета пропусната дузпа за Меси от последните му седем опита.

До края на мача аржентинците не спряха да атакуват, но исландците не се пропукаха. Отлични изяви имаше и вратарят им.

Така Аржентина и Исландия поведоха група ”D”, в която са още Хърватия и Нигерия.

По-рано в събота друг от фаворитите - Франция трудно спечели срещу по-скромния отбор на Австралия с 2:1, но не показа убедителна игра и притесни феновете си.

Двата отбора изиграха скучно първо полувреме, в което не успяха да си вкарат гол. Франция започна по-силно срещата и в първите минути Мбапе, Погба и Гризман пропуснаха добри възможности за гол. След това обаче австралийците се успокоиха и изравниха играта.

През второто полувреме французите заиграха малко по-силно и успяха да вземат инициативата в мача. В 58-та минута Антоан Гризман вкара от дузпа, която бе отсъдена с помощта на видео асистент - ВАР.

Само четири минути по-късно Миле Йединак изравни отново след 11-метров наказателен удар.

В 81-вата минута Пол Погба донесе победата на Франция с много късмет и нова намеса на технологиите - този път тази на голлинията.

Пол Погба се опита да финтира на скорост, но топката се отклони от крака на защитника Азис Бехич, удари се в напречната греда и тупна зад голлинията за 2:1.

Попадението обаче бе записано на името на Погба, а не като автогол.

По-късно в събота в другия мач от  Група "С"  отборът на Дания победи с 1:0 Перу. Юсуф Поулсен бе точен в 59-ата минута, а в края на първата част Кристиан Куева от Перу пропусна дузпа.