Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

АСЕ обвързва старото оборудване на АЕЦ “Белене“ с договора за строеж

0 коментара
АСЕ обвързва старото оборудване на АЕЦ “Белене“ с договора за строеж

Руската компания “Атомстройекспорт“ (АСЕ) е готова да предложи на “Националната електрическа компания“ (НЕК) различни варианти за решаване на проблема със старото оборудване на АЕЦ “Белене“, но само в контекста на реализацията на основния проект за изграждането на централата. Това стана ясно от съобщение на АСЕ, че в сряда са започнали преговори с НЕК по въпроса за придобиване на оборудването на площадката на АЕЦ “Белене“, което не може да бъде интегрирано в проекта за строеж на новата централа.

Преговорите идват, след като АСЕ заведе съдебен иск за 58 млн. евро срещу НЕК за неплатено изработено ново оборудване на ядрения проекта, за който още няма окончателно решение дали ще се реализира, нито има осигурено финансиране. В отговор НЕК обяви, че подготвя претенции за 61 млн. евро за неплатени суми за купения от руснаците стар реактор ВВЕР-1000.

Според “Атомстройекспорт“ обаче общата стойност на оборудването, което са договорили, но не са изкупили е 40.2 млн. евро и това е сумата, която може да претендира НЕК, а не посочената от българската страна.

В изпратено по-късно през деня съобщение на НЕК се посочва, че към тези 40.215 млн. евро АСЕ дължи лихви за забава на плащането от над 4 млн. евро и сума за недоказани разходи от 15.288 млн. евро. Договорът за старото оборудване е бил за общо 205 млн. евро, допълват от държавната компания.

Руският им партньор обяснява, че контрактът за оборудването, намиращо се на площадката на “Белене“ от 1991 г., е сключен през 2007 г. В отделни анекси е уточнявана всяка конкретна доставка, условията на изпълнението ѝ, срокът и цената. Така съгласно седем приемно-предавателни протокола АСЕ е взела съоръжения за над 160 млн. евро. Част от оборудването обаче не отговаряло на допълнителните договорки и останало собственост на НЕК, посочват от руската компания.

Те допълват, че самият рамков договор за оборудването изтекъл на 31 декември 2008 г. и е бил удължаван два пъти – до 30 юни 2010 и до 31 март 2011 г., като АСЕ предлагало на НЕК да се удължи и до 31 декември 2011 г., но българската компания отказала, пише в съобщението на руснаците.

Според НЕК обаче руснаците се отказали да вземат оборудването с мотива, че срокът на договора е изтекъл, което според българската страна не е аргумент.

“Готови сме да предложим и разгледаме различни варианти по даденото оборудване, но само в контекста на реализацията на основния проект“, посочва в съобщението на АСЕ първият ѝ вицепрезидент Владимир Савушкин. По думите му рамковият договор за придобиването на неизползваемото оборудване е неотменна част от споразумението от 29 ноември 2006 г. за построяването на АЕЦ “Белене“ и пряко зависи от процеса на оборудване на АЕЦ “Белене“.

В настоящия момент няма нито юридически основания за негово изпълнение, тъй като срокът му е изтекъл, нито фактически, тъй като и досега основният договор за инженеринг, доставка и строителство на АЕЦ “Белене“ и досега не е подписан, допълва той.

От НЕК контрират, че уговорката за изкупуването на старото оборудване на площадката е била определяща за избора на АСЕ като изпълнител на АЕЦ “Белене” и е част както от рамковия, така и от основния договор за за изкупуване на съоръженията. Няма нито една уговорка, че е възможно при определени условия да не бъде изкупено цялото оборудване, което е било описано в списък на Съвместен оценъчен комитет.

Последното отлагане на крайното решение за сключването на основния договор с цената и сроковете за изпълнение на ядрения строеж е за края на септември. тогава би трябвало да е готов анализът на консултанта на България по проекта HSBC. Британската банка трябва да оцени нуждата на българския и регионален пазар от нова ядрена мощност и да прогнозира цените, на които АЕЦ “Белене“ би могла да продава електроенергията си. HSBC Трябва да се произнесе и по спора за цената между АСЕ, които искат 6.3 млрд. евро, и НЕК, според която ядреният строеж трябва да струва под 5 млрд. евро.

“Най-важното, което искаме да кажем на българската страна е, че АСЕ стриктно изпълнява своите задължения и сме готови да ги продължим, когато бъдат подписани всички документи , свързани с оборудването на АЕЦ “Белене“, в това число продължаването на рамковия контракт и започне изпълнението на основния договор“, посочва Савушкин.

Проблемите са доста сериозни и по тях ще се произнесат съдебните органи, бе лаконичният коментар на НЕК по новия кръг преговори с руснаците.

От АСЕ посочват, че към момента на площадката на АЕЦ “Белене“ напълно е завършената работата по изкопа за старта на строежа на първи блок на електростанцията, пуснат в експлоатация е бетонен завод, завършено е оборудването на пречиствателните съоръжения, снабдена с оборудване е и строителна и геотехническа лаборатории.

Преди дни компанията съобщи, че е отговорила на 114 препоръки на ядрения регулатор на България по техническия проект на строежа на ядрената централа, за да му бъде издадена лицензия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.