Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Асен Василев: Обследваме как най-бързо да се построи поне още един реактор в Козлодуй

Цени се вдигат за ден-два координирано с медийно отразяване

40 коментара
Асен Василев

Очертава се изборът за развитие на българската атомна енергетика да падне върху изграждането на поне един нов реактор в АЕЦ „Козлодуй”, стана ясно в неделя от изявление на вицепремиера и министър на финансите Асен Василев.

„Атомната енергия няма как да е в Плана за възстановяване. В момента Министерство на енергетиката започна обследване как най-бързо да може да бъде построен още един реактор поне, най-вероятно в „Козлодуй“, тъй като там има готова площадка с ОВОС, има сглобен екип също така. Може би и втори. Ако го започнем 2022-ра, ще го имаме 2028-2029-2030-та“, каза Василев пред БНР.

Стратегическа цел на страната беше да не заменяме въглища с газ - това означава да заменим местен, наш си ресурс, с вносен, при който нито имаме контрол над цените, нито над сигурността на доставките. Така според Василев ще вървим „от въглища към зелено, а не въглища-газ-зелено, както беше преди това“.

„За да можем да вземем енергията и да я използваме, когато ни трябва, на нас ни трябва да бъде складирана“, добави той във връзка с бъдещото производство на батерии.

Поканени са всички големи производители на батерии, целият процес ще се ръководи от Европейската банка за възстановяване и развитие, така че „да няма игрички на местна почва“, отбеляза той.

Цената на тока

Няма нужда от удължаване на мораториума върху цените на тока. Регулаторът не вижда причина за вдигането им, посочи вицепремиерът.

„Поне според регулатора няма да има драстични движения в цените на електроенергията за бита“, каза той.

„Специално за електроенергетиката ние сме много малко зависими от войната. Гориво за АЕЦ „Козлодуй“ има до 2025 г. Въглищата са си наш национален ресурс. Вода има по язовирите. Единствено газовите централи са свързани с войната и външни енергоизточници и техните цени“, добави вицепремиерът.

По думите му в момента 80 на сто от енергията се продава за ден напред, което прави пазара изключително непрогнозируем и скъп. С новите механизми за пазарен сегмент 12 месеца, 18 месеца ще можем да се „разкачим“ от пазара за ден напред, допълни той.

Неоправдано увеличение на цени

Виждаме неоправдано увеличение на цени за ден-два при определени търговци, координирано с медийно отразяване. След това всичко се успокоява, коментира Асен Василев.

Подобни сцени имаше и с олиото. Имаме информация, че подобни акции се подготвят с брашното и захарта. Това са медийни истерии, които изчезват за ден-два, посочи Василев.

Опашките за гориво и олио са организирани акции с цел манипулиране на пазара и всяване на паника, каза той по-късно в неделя пред бТВ.

Василев припомни, че за бензина специално е станало ясно, че младежката организация на ГЕРБ доста активно се е включила и е разпратила това до 1 милион потребители, но за опашките за олиото все още няма информация.

„За олиото е ясно – имаме слънчоглед за 4 години, има достатъчно олио по складовете, виждаме, че само в няколко вериги се вдигнаха цените и само на някои производители. Някои фирми или някои хора, които организират тази манипулация, в момента издевателстват над българския народ“, каза министърът на финансите.

Според него в момента, в който има всяване на паника и опит за манипулация на пазара, това са незаконни действия. Органът, който трябва да ги установи и санкционира е Комисията за защита на конкуренцията, отбеляза Асен Василев.

„Сезирали сме я за бензина, сега и за олиото“, каза още Василев.

„Зад акцията за горивата видяхме, че стоят политически интереси. За олиото тече анализ кой е вдигнал цените, как и по какъв начин е разпространена информацията“, посочи той.

За правителството най-важно е да се подсигури продоволствие до 2023 година. В момента у нас има два пъти повече зърно отколкото ни трябва, за да подсигурим хляб, брашно и фуражи. Има много голям натиск всичкото това зърно да бъде изнесено. Ние правим възможно най-дългата процедура за проверка. Можеше директно да забраним износа, както в Сърбия и Унгария, но тогава щетите за производителите щяха да са огромни, поясни вицепремиерът.

Относно критиките на ГЕРБ за посредници в покупката на зърно за Държавния резерв Асен Василев уточни: „Зърното се купува на борсата. Посредници няма. Борсовият механизъм е най-прозрачният механизъм да се купи това зърно.“

„Със сигурност не сме склонни да преглътнем ако някой краде, да не бъде наказан“, каза още Асен Василев относно изявленията през седмицата от депутата от ПП Александър Дунчев за злоупотреби в системата на горите.

Предвидени са между 50 и 100 милиона лева за справяне с бежанската криза. Очакваме тези средства да бъдат възстановени от ЕК. Дотогава имаме буфери, на които можем да разчитаме. В момента правителството покрива нощувка и изхранване, но не се предвижда да се дават пари на ръка на пристигащите у нас, каза Асен Василев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

40 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. SILENCE
    #40
    Отговор на коментар #32

    Искай ги от симо Ментата, дЪпЪсЪ-то/кЪгЪбЪ и бЪсЪпЪ-то/бЪкЪпЪ, БЕ!

  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #39
  3. SILENCE
    #38
    Отговор на коментар #19

    И запазване на морално и технически абсурдните топлофикации - сОвеЦки модел. И продъ лжават да лъжат, че ще ги осъвременяват, което е невъзможно, защото са нужни в пъти по-големви количества енергия за затопляне на посредника - вода и пак постигане на качествено отопление. За фалшивите уреди за мерене на потребление дори да не споменаваме. Те са окончателните пирони в ковчега на отоплителния МОЧА.

  4. SILENCE
    #37
    Отговор на коментар #8

    Да спомнем газопотока, за който е мазненето с концесията, троляк рашистко-гробаджийски ...

  5. SILENCE
    #36
    Отговор на коментар #4

    Човекът е прав, БЕ, путлерист!

  6. Stefan
    #35

    Бързо, бързо - колко бързо. 5-6 години минимум. Това са решения със супер дългосрочен хоризонт, експлоатацията ще е над 50-60 години. Какво всички се разбързаха сега.... до вчера блееха и се слагаха на германските зелени, които смятат атомната енергетика за опасна, днес - хоп, АЕЦ. Все едно е складово хале. Не звучи сериозно просто.

  7. Коментарът е изтрит в 16:04 на 10 май 2023 от автора.
    #34
  8. анита хегерланд
    #33

    Следим внимателно информацията, която пуска правителството, за да видим как можем да се сдобием с още един Асен Василев?!

  9. 4ubri4ka
    #32

    А обяснение защо ги затворихме?

  10. Boris Kamov
    #31

    Единственото реално решение за генериране на електрическа енергия са атомните централи. Разбира се с много мерки за сигурност. Друг е въпросът дали България може да си позволи да строи нови мощности, особено при съществуващата корупция и липсата на кадри (две милиона емигранти, а циганите не стават). Кирчовците да не говорят на ангро, а първо да изчислят кое колко ще струва, откъде ще дойдат парите, кой ще я строи и експлоатира тази централа. Иначе и аз знам да давам "ценни идеи"... :)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.