Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Асен Василев внесе прогноза с наполовина по-нисък растеж, но същите приходи в бюджета

Предлага се постепенно затягане на фискалната политика

5 коментара
Асен Василев

Войната в Украйна ще свали наполовина икономическия растеж у нас спрямо първоначалната прогноза на МФ, но няма да промени и с лев очакваните приходи в бюджета. Това става ясно от актуализираната средносрочна бюджетна прогноза, публикувана във вторник от Министерството на финансите. Този документ е в основата на изготвянето на Бюджет 2023.

Държавният бюджет за 2022 г. бе приет преди около месец със заложен растеж от 4.8%. Месец по-късно прогнозата на МФ вече е променена на 2.6%. Въпреки това финансовото министерство не е ревизирало нито един от основните показатели на консолидирания бюджет. Приходите остават 57.25 млрд. лв., разходите са 63.15 млрд. лв., а дефицитът в бюджета се запазва на 5.9 млрд. лв. (4% от БВП). Амбициозната капиталова програма също остава на ниво 8.2 млрд. лв.

В сравнение с предишния вариант на документа от преди месец МФ е ревизирало единствено макроикономическата прогноза. Очакването е средногодишната инфлация да достигне 10.4% в сравнение с 5.6% в прогнозата преди месец.

"Повишението на инфлацията ограничава реалния разполагаем доход на домакинствата и покупателната им способност, в резултат се очаква забавяне на растежа на потреблението на домакинствата до 2.4%", отбелязва МФ. Според прогнозата повишената несигурност, по-високите производствени разходи, нарушените доставки и по-слабото външно търсене ще се отразят и в отлагане на инвестиционни планове. По-умереното търсене от основни търговски партньори на България, съчетано със силно ограничения износ към Руската федерация и Украйна ще се отрази в забавяне на общия темп на износа на стоки от България през 2022 г. (3.1%).

Практически актуализираната средносрочна прогноза не е остойностила очакваните ефекти върху бюджета от войната в Украйна, нито пък предвиденото за средата на годината въвеждане на реформи в редица сектори. Доколкото за реформите се изисква "по-задълбочен преглед", "в проекта на средносрочната бюджетна прогноза са отразени само базови политики и допускания, чиито многогодишни трендове и перспективи са относително постоянни", мотивира се финансовото министерство.

От догодина финансовото министерство ще предприеме постепенни стъпки към фискална консолидация, става ясно от документа.

"Предвиденото през последните години разхлабване на фискалната политика, наложено от икономически, здравни, социални и външни предизвикателства, се очаква да продължи и през настоящата година, а в прогнозния средносрочен период са заложени стъпки за фискална консолидация, като дефицитът по КФП от 3.3% от БВП за 2023 г. ще достигне до 2.8% от БВП за 2025 г.", посочва МФ.

В прогнозата е заложено запазване на основните показатели като например минималната работна заплата през следващите години (710 лв.), но е възможно те да бъдат ревизирани с реформите в средата на 2022 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Сикаджун
    #5

    За троловете на Тиквата ще припомня още един факт : Преди повече от десет години бензинът по бензиностанциите се продаваше по 2.50 - 2.60 лв / литър. Тогава заплатите бяха около 400 лв, а пенсиите по 200 лв. Троловете на Тиквата знаят ли какво означава Покупателна способност? Колко литра бензин по 2.60 лв за литър можеха да се купят тогава с 400 лв заплата и колко литра бензин от по 3.00 лв за литър може да се купи днес? Забравих, че Тиквата даваше пенсиите от по 200 лв на пенсионерите. Същите пенсионери му бяха изяли парите от бюджета, а не Сопола, Маджо, Шиши, Вълка, Маргините от сик и подобни...

  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #4
  3. Сикаджун
    #3

    Най - много обичам да гледам как полуграмотни тролове говорят за финанси. Когато нефтът е бил купен преди повече от месеца за 130 долара за барел, няма как да се продава евтин бензин по бензиностанциите. Отново ще повторя за полугрмотните тролове на Тиквата : Плащането на нефта става месец и половина преди доставянето му.

  4. rusonefil
    #2
    Отговор на коментар #1

    Присмял се хърбел на щърбел. Ти не само сам си икономически неграмотен, но и календар не знаеш какво е . От година вече ГЕРБ не е на власт.

  5. Сикаджун
    #1

    Специално за мисирките на Кошлук Доганов, които или са финансово неграмотни, или се правят на луди, ще кажа, че плащането на нефта се извършва месец и половина - два преди доставката, сиреч преди време нефтът беше над 130 долара за барел, а не под 100 долара за барел. Мисирките да питат Боко Тиквата от сик! Той всичко знае.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.