Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Асоциация ще обжалва решението, че квотите в СУ не дискриминират

23 коментара
Асоциация ще обжалва решението, че квотите в СУ не дискриминират

Асоциацията за европейска интеграция и права на човека (АЕИПЧ) ще обжалва пред Върховния административен съд решението на Комисията за защита на дискриминацията (КЗД), според което приемането на студенти чрез квоти в специалност “Българска филология” на Софийския университет не дискриминира. Това заяви в четвъртък за Mediapool адвокат Гинка Черничерска от АЕИПЧ.

Преди ден КЗД постанови, че квотният принцип, с който се определят различен брой места за момичета и момчета, не ощетява кандидат-студентите, както твърдят жалбоподателите.

Според АЕИПЧ квотите поставят в неравностойно положение представителите и на двата пола, както при кандидатстването, така и при класирането.

Момчетата са в неравностойно положение, защото за тях са определени по-малко места за прием. От своя страна момичетата са онеправдани при класирането, защото влизат в университета с доста по-висок минимален бал от конкурентите си от другия пол.

Комисията обаче постанови, че практиката на СУ осигурява пропорционалното участие на двата пола в академичното образование. “Квотният принцип представлява диференцирано отношение, основано на различното биологично развитие на двата пола, и чрез осигурения баланс способства за осъществяване на целите на Закона за защита на дискриминация”, се казва в решението на КЗД.

Черничерска обясни, че по време на производството по преписката СУ не е успял да докаже точно по какъв начин се определя броят на местата. Не бе даден ясен критерий, по който университетът права това, уточни тя.

Според комисията квотният принцип е “единствената възможна мярка”, която СУ може да предприеме, за да гарантира балансираното представителство на двата пола в специалността.

Черничерска обаче възрази, че висшето училище не е успяло да докаже, че квотите са най-подходящата мярка. Университетът може да разработи тест, който действително да отразява знанията и на двата пола, каквото реално е целта на кандидат-студентския изпит, каза още тя.

Освен това по смисъла на закона за защита на дискриминация такава мярка може да бъде взета от орган на държавната или местната власт, но не от университета, допълни тя.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

23 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Баба ти
    #29

    Нещо май не си разбрал Jonson. Стефка Костадинова се състезава само с жени, там тя не дели нищо с мажете. Докато в СУ-то, примерно, се състезава и с мъже. Нещо измествате темата от неразбриране. Спорът е за кандидатстване за едни и същи бройки за една и съща специалност. Докато в леката атлетика те са разделени - мъже жени. В българското висше обарозевени това го няма. Нещо изместваш предмета. Незнам дали от неразбиране или от желание да защитиш мъжката част. Тук никой не иска да я нарани. Става

  2. konstans
    #28

    Да ти кажа нещо. Невъзможно е да се промени билогични факт, че съзряването на мъжете става на по-късен етап от нашето развитие. Факт. Неоспорим. Жените съзряват по-рано, и изпушват по-рано. Доста по-голяма част от всички начуни светила из целият свят са от мъжки пол. И кво? Да не го примема като млад щот е искал да тита топка? Дайте да го пратим в спортното. Не става така. ДОста по-умни хора са измислили системата. Аре бабата да си седи мирна, и ако е толкова умна. Моля стани професор.

  3. Jonson
    #27

    Много интересно как така се случва, че хората, които са против квотите, изобщо не възразяват в случаите, когато пак има квоти, но те са в интерес на жените. На практика целият спорт е квотен и аз досега не съм чул някой да възразява срещу това - очевидно и естествено е, иначе жени спортистки просто няма да има. Може ли да се каже "ама как така Стефка Костадинова е велик шампион с рекорд 209 см - ненадминат от десетилетия, при положение,че същите тези 209 см са по силите на всеки средноразреден скачач

  4. дядо ти
    #26

    БАбо, бабо, проблемът не е в квотите, а в изпитите. Единственото, което се толерира с тези квоти за зубрещи момичета и нищо повече. После всичко се пренася в годините в Университета, където не е важно да мислиш, а да зубриш и възпроизвеждаш малоумните драскулки на някой нереализиран, комплексиран "преподавател". Обаче знаете ли кое е най-смешното-най-смешното е, че все още има хора, които се лъжат да учат в СУ. Аз завърших ЮФ на СУ и в по-голяма кочина не съм влизал в досега. Успяваш ако си тъп и гъзолизец. Ако някой иска още по темата, нека ми пише на [email protected]

  5. dedo ti
    #25

    i as sam saglasen

  6. Ena
    #24

    napylno sym syglasna

  7. раф
    #23

    Абе влади,ти май нещо напоследък не го вдигаш! И затова прозивеждаш доста смешни текстове. В модерния свят е доста passe да демонстрираш комплексите си.

  8. Баба ти
    #22

    И най-накрая - последният нюанс. Точно квотите възпроизвеждат поколения момчета, които знаят, че в средния курс дори да си с четворки, пак ще можеш да врезеш в университет. Тяхното премахване ще доведе във времето до промяна в момчешката нагласа - тоест да се трудят през всички години на обучение( тоест, премахването ще доведе до, може да се каже, пазарна икономика и в тяхните глави. Иначе си е комунизъм - бачкаш, не бачкаш, но задължително получаваш. Ей затуй е простотия и дискриминация квотата и то за момчетата. Тъй, с тия разсъждения не искам да обиждам умните мъже. Въпросът е принципен и логично следва своето развитие. Стига да има кой да го осъзнае без да гледа между краката си.

  9. Ena
    #21

    problemyt znachi ne e v kvotite, a v izpitite, nasyrchavashti zubrene. S drugi dumi, tryabva da promenyat izpitite i da premahnat kvotite.

  10. Баба ти
    #20

    И най-смешното знаете ли какво е? Че чрез квотите се толерират точно некъдрните индивиди от мъжки пол. Щото момчета от математически гимназии, примерно, които са умни и кадърни, те просто си изкарват добрите оценки. И си се класират. И никой копче не може да им каже, щото са си решили задачите, примерно. Става въпрос, че с квотите се толерират онези калпазани от мъжки род, които за всичките пет години от горния курс са си бляли и излизат с тройки и четворки. На изпитите също изкарват тройки, обаче

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.