Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Атака и срещу ограниченията за пунктовете за метали

9 коментара
Атака и срещу ограниченията за пунктовете за метали

Депутатите от БСП и ДПС атакуват пред Конституционния съд ограниченията пред пунктовете за изкупуване на метали. Пред Mediapool депутатът от левицата Георги Божинов потвърди, че подписката по инициатива на БСП, а в нея освен ДПС са се подписали един народен представител от РЗС и един независим. По думите му от групата на Синята коалиция също са обмисляли подкрепа, но са се отказали.

КС е образувал дело на 16 ноември, а искането е внесено седмица по-рано. Оспорва се условието пунктовете за скрап да работят единствено на територии специално определени за тази цел в общите устройствени планове на общините.

Само преди ден парламентарната комисия по екология прие на първо четене законопроект, внесен от Министерството на околната среда и водите, който предвижда редица отстъпки за търговците на скрап.

Още в началото на миналата година ГЕРБ си постави за цел да пресече кражбите на метали с цел продаването им в пунктовете за вторични суровини. В началото на лятото бе приета промяната, която обвърза издаването на лицензи за пунктовете с общите устройствени планове. Това постави в зависимост търговците от общините, които трябва да предвидят специални места в плановете за разполагане на пунктовете, но нямат изрични задължения за това.

Търговците на черни и цветни метали рязко се възпротивиха с мотив, че едва 30% от общините имат такива общи устройствени планове и на практика голяма част от бизнеса трябва да се закрие. Преди ден министър Нона Караджова заяви, че МОСВ е направило юридическо проучване и е установено, че под ОУП се имат предвид и изготвените териториални или градоустройствени планове. Така по думите ѝ търговците на метален скрап ще могат да запазят площадките си, стига вече да са част от градоустройствен план, независимо преди колко време е бил изготвен той.

Образуването на делото пред КС означава, че въпросът ще бъде окончателно разрешен извън Народното събрание. Българският пазар на отпадъци от цветни и черни метали се оценява на близо 1.5 млрд. лв.

Подписалите се под искането до съда депутати смятат, че последните промени в Закона за управление на отпадъците биха породили "значителни отрицателни последици от икономически, екологичен и социален характер". Посочва се, че 2/3 от българските общини нямат общи устройствени планове, което ще доведе до затварянето на 1900 от 2300 пункта за изкупуване на черни и цветни метали.

Според депутатите това ще доведе до загубата на 16 000 работни места, а металните отпадъци ще се складират на територията на 1/3 от общините, което ще доведе до значителни вреди за околната среда. Депутатите считат, че изваждането на подробни устройствени планове би било достатъчно условие пред търговците.

Според народните представители ограничението нарушава четири члена на конституцията като търговците се поставят в зависимост от общините, нарушава се правото на частната собственост и свободната стопанска инициатива, както и правото на гражданите да живеят в здравословна среда.

Те сочат още, че ограниченията нарушават и редица разпоредби от Договора за ЕС и Хартата за основните права на ЕС, който предполага държавите членки да осигурят отворена пазарна икономика и свободна конкуренция, както и здравословна околна среда. Народните представители считат, че е нарушена и Европейската конвенция за защита правата на човека, която защитава правото на собственост.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #9

    тези които са против новите разпоредби дали знаят как се живее до пункт за скрап

  2. Анонимен
    #8

    Да, трябва и в Търговския закон да се предвиди всяка дейност да се осъществява на определени от главния архитект (най-корумпираната фигура) места. Всичко трябва да бъде под контрол. Защо, например, да не бъда задължен офисът ми да бъде непременно в бизнес-център с наем от 1000-2000 лева, вместо в собствения ми апартамент?

  3. Анонимен
    #7

    Ако някой конституционен съдия или депутат от БСП падне в шахта на която е била открадната решетката - делото в КС ще мине с оправдателна за закона присъда.

  4. emma
    #6

    Кое у нас е в ред,та и събирането на метални отпадъци.По-точно краденето на метални отпадъци.Където и да ги дадем доброволно,пак някой ще ги препродава на друг.Това си е много стара далавера в БГ,пък и не само.

  5. Анонимен
    #5

    Предлагам тези, които са срещу мерките за пресичане вандалското "събиране" на мeтали, да създадат гаранционен фонд, който да се попълва от търговците на метален скрап, а застрахователите да ползват за покриване на щети, нанесени от събирачите на отпадъци.

  6. Анонимен
    #4

    бсп/дпс - калпазани. съхраняването на отпадък, който би могъл да застраши околната среда НЕ Е СУБЕКТ НА ПРАВОТО НА СОБСТВЕНОСТ! айййде разбойниците - марш!

  7. Анонимен
    #3

    Този вид търговия трябва да се забрани със закон. В белите страни хората доброволно и безплатно занасят ненужните им вторични суровини, разпределени по вид, в определените за целта места или в определените предварително дни от месеца ги оставят до контейнерите. Доброволно, защото знаят, че това помага за опазването на природата. Дорасли ли сме.....

  8. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #2
  9. Анонимен
    #1

    А тоя бизнес (и поддържащите го депутати), вместо да реве, не може ли да предложи някакво прагматично решение как хем да си вършат работата, хем да не спомагат за търговията с крадени метали, особнено в ситуации, които поставят под риск живота на хора? В крайна сметка те са в бизнеса и трябва да участват в решението на проблема, хехе.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.