Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Атака" иска от парламента да възроди "Кремиковци" и АЕЦ "Белене"

Третото предложение е за одържавяване на електроразпределителните дружества

85 коментара
Сн. БГНЕС

Парламентът да задължи правителството да възстанови дейността на затворения металургичен комбинат "Кремиковци", да направи всичко възможно за възстановяване на строежа на АЕЦ "Белене" и да преобразува частните сега електроразпределителни предприятия в дружества в преобладаващо държавни. Такива предложения внесе "Атака" в деловодството на Народното събрание в петък. Внесен и проект за отмяна на решението, с което през март 2012 г. НС прекрати изграждането на втора АЕЦ.

 

"Атака" смята, че "Кремиковци" е модерен завод в пълно съответствие с екологичните норми и изисквания и производството може да бъде възстановено с незначителни средства. "Ще бъде увеличен БВП на страната, ще бъдат реализирани значителни печалби, ще се открият стотици нови работни места", пише в мотивите.

 

Металургичният комбинат бе затворен през 2008 г. след като съдът го обяви в несъстоятелност заради дългове за над 2 млрд. лв. След три неуспешни опита за продажба на предприятието през април 2011 г. се намери финансиран от "Първа инвестиционна банка" купувач. От няколко месеца собственик на "Кремиковци" е фирмата "Крис мит", която изкупи капитала на завода от предишните му акционери "Елтрейд къмпани", "Надин металс трейд" и "Валпет консулт".

 

Искането си за одържавяване на електроразпределителните дружества "Атака" аргументира с това, че най-често срещаната форма на собствеността в енергийните мрежи в Европейския съюз е с 51% държавно участие, докато в България две трети от дяловете на предприятията били продадени при правителството на Симеон Сакскобургготски за жълти стотинки, а в мандата на ГЕРБ останалите 33% били продадени криминално и тайно.

 

67 на сто от електроразпределителната мрежа у нас бе продаден от държавата за над 700 млн. евро през 2004 г. на чешката ЧЕЗ, австрийската ЕВН и германската Е.ОН, която обаче по-късно продаде дела си на "Енерго-Про", в която също капиталите са чешки. В края на 2011 г. и през октомври 2012 г. държавата продаде за над 245 млн. лв. през фондовата борса своите остатъчни миноритарни дялове, след което ЕВН притежава цялата мрежа в Югоизточна България, а съакционери на ЧЕЗ и "Енерго-Про" станаха пенсионни фондове и банки, близки до "Химимпорт", брокерски къщи и други дребни собственици.

 

"Атака" не посочва как държавата трябва да стане мажоритарен собственик на електроразпределителната мрежа, но нормалната практика е при подобно намерение това да стане чрез обратно изкупуване на активите от сегашните им частни собственици.

 

Партията на Волен Сидеров смята, че спирането на строежа на АЕЦ "Белене" е грешка и настоява за генерално преразглеждане на въпроса, което да доведе до отмяна на строителството на централата.

 

Ядреният проект бе прекратен с мотива, че държавата не разполага със средства, с които да го финансира, а не са се появили стратегически инвеститори, които да се включат в строежа. След спирането на АЕЦ "Белене" в края на март 2012 г. руският изпълнител на дейностите по проектиране, изработка, доставка, монтаж и пускане в експлоатация на двата реактора – "Атомстройекспорт", заведе в Париж арбитражно дело за 1 млрд. евро заради поръчано, изработено и неплатено от "Националната електрическа компания" оборудване за АЕЦ "Белене". Изслушванията на двете страни се очакват следващото лято.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

85 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #85

    Мисля че тези искания са разумни до някъде. Аз съм бивш работник в "Кремиковци-"АД и ако се намери свестен инвеститор чужд или български който има средства да инвестира в подобряване на екологичните параметри то част от завода би могла да работи и би била конкурентноспособна. Напомням че "Кремиковци" е комбинат от 12 отделни завода и част от тях биха могли да работят. Предприятието беше умишлено съсипано от наши и чужди "инвеститори" които имаха политическа закрила от продажните ни политици от всички цветове по поръчка отвън. Но денят на разплатата идва! Бат САШО

  2. Анонимен
    #84

    Защо не и завода за тежко машиностроене - Радомир?!

  3. Анонимен
    #83

    другар Сидеринковс тези искания милиони няма да получиш. най-много да се хванеш за палците на краката със събути гащи

  4. Анонимен
    #82

    Вън 400,000 руснаци от България!

  5. Анонимен
    #81

    И не само Кремиковци и АЕЦ Белене ! Предлагам да се забрани вноса на всякакви телевизори, печки , хладилници , леки и товарни автомобили и всякаква друга техника, която е от Европейски страни и останалия свят ! Всичко изброено по-горе да се внася само и единствено от Русия !!!! Така както беше по време на социализЪма.По онова "хубаво" време дето жадуват много от нас ! Точка!!!

  6. Анонимен
    #80

    тъпий Сидеринков как ще идва рудата до кремиковци.преди работеше с дотации.кога ще направиш заплатата 1500евро и пенсиите 500евро.явно главата ти е пълна с петолъчки

  7. Анонимен
    #79

    Много са вредни за България тия русофили от Атака или много плиткоумни национални предатели!

  8. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #78
  9. Анонимен
    #77

    Искането си за одържавяване на електроразпределителните дружества "Атака" аргументира с това, че най-често срещаната форма на собствеността в енергийните мрежи в Европейския съюз е с 51% държавно участие АБСОЛЮТНО ВЯРНО!

  10. Анонимен
    #76

    Много билбордове си нацвъкал Сидер ефенди, много. От къде кинтии??? Ало, прокурорчето, не те ли интересува?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.