Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Атаките в Турция - опит да се разруши моста между Исляма и Запада

0 коментара

Най-лошите страхове на Турция се сбъднаха в четвъртък, когато втората за седмица двойна бомбена атака показа, че тази страна става новото бойно поле в битката срещу терора.

По всичко личи, че новите атентати целят да прекъснат прозападната светска ос, която, според мнозина в Близкия изток, САЩ и Великобритания се опитват да прокарат в региона чрез войната в Ирак. Това би създало дъга от приятелска на САЩ територия от Средиземно море до Персийския залив.

"Турция ще продължи по поетия път и ще полага усилия за мира в света, в страната и в региона", заяви турският външен министър Абдуллах Гюл пред репортери.

Турция - единствената мюсюлманска страна-членка на НАТО, внимателно култивираше и ревниво защитаваше политическата култура в европейски стил, която е от ключово значение за американската програма за насаждане на западните ценности в теократичната племенна почва на Близкия изток.

Стъпила малко на европейския континент, и основно в Азия, Турция и преди е била терен на идеологически битки. Някога част от християнската Византийска империя, а по-късно - център на ислямската Османска империя, страната в съвременния си вариант се опитва да избистри идентичността си, като почита ислямските ценности, но търси бъдещето си сред динамичните западни икономики.

Турция първа в ислямския свят призна Израел и оттогава развива интензивни връзки с Еврейската държава. Тя е образцов член на НАТО и през последните години старателно се опитва да спечели благосклонността на Европейския съюз, към който иска да се присъедини.

Всичко това прави Турция подозрителна за мюсюлманските страни, особено в арабския свят.

Същевременно, дългогодишната икономическа криза породи едно гневно безработно младо поколение и тласна много младежи към консервативния ислям.

Усилията, често брутални, за насилствено асимилиране на непокорното кюрдско малцинство, подклаждат сепаратистката съпротива сред младото поколение кюрди.

Войните на религиозна почва от 90-те години привлякоха някои млади турци на север към Босна, а други - през Иран - към Чечения и Афганистан.

На тези места, както твърдят експертите по тероризма, младежите бяха подложени на силното идеологическо влияние на фанатици с глобални амбиции, обединени в Ал Каида.

Войната в Ирак може би наклони баланса към актуалния тероризъм. "Преди заплахата беше повече или по-малко теоретична", каза истанбулският писател Рифат Бали.

Турското правителство участва неохотно в иракската авантюра на САЩ, като по-голямата част от 66-милионното население на страната беше против. Много политици се изказаха твърдо против перспективата за военна инвазия, а Турция отказа да позволи на американските войници да влязат в Ирак пред нейна територия.

По-късно Турция предложи войски за стабилизирането на страната, но след това се отказа, изправена пред съпротива както у дома, така и в Ирак.

Основното опасение на турските противници на войната бе, че тя ще разпали отново кюрдското сепаратистко движение край границата с Ирак.

Правителствени представители твърдят, че насилието действително е нараснало в тази част на страната. Тази седмица властите съобщиха, че неотдавна са задържали кюрдски бунтовници, притежаващи експлозиви и планове на турски полицейски участъци. Във вторник невъоръжени кюрди успяха да вземат заложници в главния съд в Истанбул, преди да бъдат обезвредени от полицията.

Въпреки мърморенето обаче Турция, изглежда, остава предана на американската програма, което я прави първостепенна цел за терористите, желаещи да накажат мюсюлманските държави, които прекалено клонят към Запада.

В действителност, атентатите тази седмица биха могли да застрашат стабилността на правителството, само една година след началото на мандата му.

Управляващата партия на справедливостта и развитието на премиера Реджеп Тайип Ердоган, произлязла от консервативна ислямистка партия, може да се окаже уязвима. Мнозина вече се съмняват в искреността на намерението ѝ да се бори с радикалния ислям, докато според други тъкмо фактът, че партия с ислямски корени е начело на прозападно правителство, е привлякло гнева на радикалите.

Турските войници за кратко се появиха вчера по улиците редом с полицията, което бе възприето от някои като зловещ признак. Военните са завземали властта три пъти от 1960 до 1980 година и свалиха от власт правителството с ислямистка ориентация на Неджметин Ербакан, някогашен духовен наставник на Ердоган, през 1997.

Атентатите биха могли да доведат до турска реакция, противоречаща на европейските изисквания за ограничаване на влиянието на военните и за прекратяване на бруталната, според ЕС тактика, срещу кюрдите и другите опоненти на правителството.

Турското правителство на свой ред критикува Европа, че не ѝ сътрудничи в борбата с тероризма и за това, че я упреква в брутални тактики срещу заплахите.

Например Анкара се оплаква, че Конгресът за свобода и демокрация в Кюрдистан (КАДЕК) може свободно да действа в Европа, макар че предшественикът на организацията - Кюрдската работническа Партия (ПКК), е в списъка на терористите.

В понеделник турският правителствен говорител Джемил Чичек нарече съболезнованията на ЕС "крокодилски сълзи" и заяви пред репортери: "Знаем, че терористи живеят свободно в някои от страните, които ни поднасят съболезнования, а нашите искания за екстрадиране редовно биват отхвърляни без основание".

Ден след атентатите срещу двете синагоги германският канцлер Герхард Шрьодер заяви, че приемането на Турция в ЕС би засилило европейската сигурност, като покаже, че " ислямската вяра и демократичните ценности на европейското Просвещение не е нужно да си противоречат, а могат да съществуват заедно".

Чикдем Наз, изследователка от Института за ЕС в университета Мармара в Истанбул, смята, че "ако има още атентати, това ще засили убедителността на молбата на Турция за членство".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.