Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Атентат с "";мръсна бомба"" се прави много лесно

0 коментара

Експлозия вдига във въздуха празен жълт училищен автобус, паркиран недалеч от Националния музей за аеронавтика във Вашингтон. Убити са хиляди туристи, дошли да посетят музея в слънчевото майско утро. Службите за извънредни ситуации реагират много бързо - те затварят улици, изолират националното летище Роналд Рейгън, което е отвъд река Потомак във Вирджиния, и евакуират хората от Конгреса и близките правителствени сгради.

Плъзват слухове за радиация и телевизионните станции започват да съобщават за авария в атомна централа, предизвикала радиационно замърсяване в радиус от много километри. Настъпва паника. Служителите от офисите в района бързат да се приберат и отнасят получените дози радиация в домовете си. Няколко месеца по-късно местната икономика вече е парализирана, тъй като сградите са затворени за обеззаразяване или за разрушаване.

Този сценарий бе изготвен през март от Центъра за стратегически и международни проучвания /ЦСМП/ и представен на федерални и местни служби за извънредни ситуации, медицински власти и транспортни организации. Той бе разигран в заседателната зала, за да покаже на присъстващите колко неподготвени са САЩ да се справят с опасността, наречена "мръсна бомба".

Но хипотетичният сценарий придоби реални измерения в понеделник, когато федерални служители съобщиха,че са арестували американски гражданин по обвинение в принадлежност към мрежата Ал Каида и в подготовка на атентат с "мръсна бомба". Тя представлява конвенционално взривно устройство, към което е добавен радиоактивен материал.

Сред възможните източници за снабдяване с такъв материал са медицинската апаратура и отпадъците от атомни централи. Цезият е смятан за най-вероятен компонент на радиологичната бомба, тъй като е относително лесен за работа и е широко използван в медицинската техника. Вторият най-сериозен ядрен инцидент в историята е станал през 1987 г. в Гояна, Бразилия, при разпръсване на цезий-137, се казва в доклад на ЦСМП. На сметище е бил изхвърлен апарат за лъчетерапия, който клошари отворили и от него се изсипало синьо блестящо вещество. Някои сметнали, че е боя и започнали да мажат с него лицата си. Четири души починали, а други 40-50 хиляди получили радиоактивно облъчване.

Много по-смъртоносни са веществата плутоний и ураний, но е по-малко вероятно те да бъдат използвани за "мръсна бомба". Специалистите предполагат, че с подобни ядрени материали терористите биха се опитвали да направят истинска атомна бомба.

В хипотетичния сценарий на ЦСМП бомбата на терористите съдържа близо килограм цезий. Първоначалното разрушение и гибел на хора биха дошли от експлозията на конвенционалното устройство, но големите, дългосрочни вреди ще последват по-късно.

Според Фил Андерсън, старши научен сътрудник в центъра, отначало последиците за здравето на хората няма да се прояват, но с времето мнозина ще развият болести като рак и катаракт. Освен това поразената територия ще трябва да бъде чистена. Водата, изполазвана за миене на сградите, на свой ред също се превръща в токсичен опасен продукт и ще трябва да се намерят начини милиони тонове от нея да бъдат съхранявани. Някои сгради, вместо да бъдат почиствани, ще трябва да бъдат сринати. Икономическият ефект от всичко това ще бъде катастрофален, тъй като хората биха се страхували да се върнат във Вашингтон.

Според Андерсън федералните власти вече отбелязаха голям провал с това, че не съумяха да информират обществеността за рисковете от болестта антракс след случаите от миналия октомври насам, включващи и смъртта на пет човека. Необходима е образователна кампания, която да обясни на хората, че в случаи на радиационно замърсяване по-добре е да останат там, където са, докато се изясни каква е степента му, а не да отнасят радиацията в домовете си.

Други въпроси, които не са получили отговор, включват например този: кой ще замести първите спасителни екипи, след като хората в тях са получили максималните дози облъчване и трябва да бъдат изтеглени от района на поражение.

Андерсън изказва надежда, че местните и федералните власти, отгаварящи за извънредните ситуации и медицинската помощ, вече са разбрали сложноста на проблемите. "От срещата през март излязохме с убеждението, че сме помогнали за осъзнаване на опасностите", каза той.

Но говорител на Федералната агенция за управление на извънредните ситуации каза, че техният представител не е отишъл на това заседание. А говорителка на същата служба за Вашингтон, окръг Колумбия, заяви, че не е сигурна дали техният пратеник е присъствал.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.