Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Атентатите и миграционната криза са довели до отстъпление в човешките права в Европа

1 коментар
Атентатите и миграционната криза са довели до отстъпление в човешките права в Европа

Страховете, породени от ислямистките атентати в Европа и от притока на мигранти, доведоха до отстъпление в областта на правата на човека в Европа през изминалата 2015 г. Това се констатира в представения в сряда в Истанбул годишен доклад на правозащитната организация "Хюман райтс уоч", предаде Франс прес.

Предишните доклади на организацията бяха фокусирани върху зони на конфликти, но докладът за 2015 г. насочва вниманието към миграционната криза и мерките, взети в Европа след терористичните актове във Франция.

Страховете от терористични атаки и потенциалното въздействие на притока на бежанци доведоха до видимо ограничаване на правата на човека в Европа и в други региони, каза Кенет Рот, директорът на организацията.

След атентатите в Париж от 13 ноември френските депутати приеха закон, удължаващ с три месеца извънредното положение и даващ възможност да поставя под домашен арест всеки, за когото има сериозни причини да се смята, че с поведението си застрашава сигурността. Бяха опростени и процедурите за извършване на обиск, като вече не е необходимо съдебно разрешение за тях, припомня Франс прес.

Тези мерки обаче пораждат безпокойство по отношение на свободата на движение, на събиранията и на словото, посочва "Хюман райтс уоч". Организацията се притеснява също и от методите на френската полиция, когато те се основават на външния вид на хората. Липсата на съдебен контрол при обиските прави още по-вероятно проверките да се извършват въз основа на външния вид на млади мъже мюсюлмани, посочва Рот.

Той разкритикува "очевидната исламофобия и безсрамното диаболизиране на бежанците в САЩ", както и изказванията на кандидата за републиканската президентска номинация Доналд Тръмп, който предложи да се затворят границите на страната за мюсюлмани. Рот припомни също че и в Европа народни избраници са изразили опасения, че джихадисти може да смесят с бежанците от Сирия и Афганистан.

В голяма степен безпокойството на Европа, която смята, че новите бежанци може да представляват терористична заплаха, е опасно отвличане на вниманието от нейния собствен насилнически екстремизъм, защото повечето от нападателите от Париж бяха белгийски и френски граждани, каза Рот. Той добави, че социалното изключване в европейските предградия е една от причините за радикализацията.

"Хюман райтс уоч" призова за една по-хуманна алтернатива, за да се избегнат смъртните случаи на мигранти в Средиземно море, като се увеличи броят на издаваните визи в Ливан и в Пакистан, съседи респективно на Сирия и на Афганистан, страни, от които идват най-голям брой кандидати за убежище на европейския континент.

В годишния доклад на "Хюман райтс уоч" България е спомената в разделите "Дискриминация и нетърпимост" и "Разселническа криза".

Припомня се, че през септември върховният комисар на ООН за човешките права Заид Раад ал Хусейн разкритикува изгонването на роми и на представители на други номадски народи от домовете им в няколко европейски страни, включително Франция, през последните години. Той призова и България "да спре насилственото изгонване на роми", което е "опустошително за засегнатите общности".

В раздела за кризата с бежанците се посочва, че докато някои европейски страни предложиха убежище на бежанците, други страни като Унгария издигнаха огради и наложиха наказания за нередовно влизане на територията им. За България и Гърция се казва, че "има съобщения за понякога насилствено връщане на мигранти от границите им или от териториалните им води, без да позволят на хората да подадат молби за убежище".

"Хюман райтс уоч" приветства решението на новия канадски премиер Джъстин Трюдо да приеме 25 000 бежанци, от които 10 000 вече са пристигнали в Канада. Но правозащитната организация призовава Канада, както и САЩ, Австралия, Русия и страните от Персийския залив, да положат повече усилия.

Към видимото отстъпление от правата на човека в западните страни се добавя и едно невидимо, но действително отстъпление на човешките права в авторитарните режими, констатира неправителствената организация. Репресията на активисти в Китай и Русия е достигнала невиждана досега сила от десетилетия насам. В Русия репресивните мерки на Кремъл срещу гражданското общество, медиите и интернет са претърпели зловещ обрат през 2015 г. и правителството е засилило още повече тормоза и преследването на независимите критици, се отбелязва в доклада на правозащитната организация.

В него се обръща внимание на положението с човешките права в над 90 страни.

"Хюман райтс уоч" критикува и браковете между деца в страните в развитие, където всяко девето момиче на 15 години вече е омъжено, както и всяко трето на 18-годишна възраст. Тази тенденция бележи спад в някои райони, но напредва в други, по-специално сред сирийските бежанци в Йордания, се посочва в документа.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.