Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Атина и Скопие официално сложиха край на спора за името на Македония

Предстои референдум в Македония и ратифициране на споразумението в Гърция

33 коментара
Атина и Скопие официално сложиха край на спора за името на Македония

Гърция и Македония официално сложиха край на 27-годишния спор за името на бившата югославска република. На брега на Преспанското езеро в неделя беше подписано споразумението, според което Македония вече ще се нарича Северна Македония.


Премиерите на двете страни Зоран Заев и Алексис Ципрас неколкократно определиха събитието като историческо и посочиха, че то оставя в миналото конфликтите между Атина и Скопие и в същото време отваря нова ера на добросъседски отношения между двете държави. Двамата декларираха, че ще работят за приемането на документа от народите на държавите си.

Разрешаването на спора за името на Македония дава възможност на Скопие да задвижи преговорите за присъединяване към Европейския съюз и НАТО, което би я отдалечило от руското влияние.

Споразумението, което предизвика недоволството на опозицията и в Атина, и в Скопие, беше подписано на гръцкия бряг на Преспанското езеро. То се намира на границата между Гърция, Македония и Албания. Документът беше парафиран в 11.40 часа от министрите на външните работи на двете държави под погледите на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, както и на външния министър на ЕС Федерика Могерини, еврокомисаря по присъединяването Йоханес Хан и на посредника на ООН по спора за името Матю Нимиц.


Въпреки демонстрацията на топли чувства между Заев и Ципрас за неделя бяха планирани протести срещу договореното от правителствата им споразумение, както в Македония, така и в Гърция. Близо 4000 души се събраха в малко селище на 40 км от мястото, на което беше подписано споразумението за името на Македония. Те искаха да стигнат до селцето Псарадес, което се превърна в сцена на историческото събитие, но бяха спрени от полицията. Последваха сблъсъци, в които силите на реда използваха сълзотворен газ срещу протестиращите.


Сн. "Катимерини"

Подобни сцени имаше в събота вечерта, когато демонстрация срещу договора със Скопие имаше в Атина. Според проучване, поръчано от гръцки медии, близо 70% от гърците не одобряват името Северна Македония.

Протести имаше в неделя и в македонския град Битоля. Той беше организиран от ВМРО-ДПМНЕ, която в момента е в опозиция. Според македонски медии на демострацията са присъствали хиляди хора.

Подписването на споразумението е само първа стъпка за влизането му в сила. Приемането му ще бъде подложено на референдум в Македония през есента, преди това то трябва да бъде гласувано от парламента в Скопие. Ще е нужна и промяна на македонската конституция. Според македонското правителство през тази седмица споразумението ще бъде прието първо от кабинета и изпратено за гласуване в парламента. Очаква се то да бъде одобрено от депутатите. След това президентът Георге Иванов трябва да подпише указ за ратификацията. Той вече заяви, че няма намерение да го направи и вероятно ще наложи вето. В този случай парламентът трябва да гласува споразумението повторно и ако то събере нужните гласове, президентът ще е длъжен да подпише указ за ратификацията.

Парламентът в Атина също трябва да гласува споразумението. Очаква се гръцкото правителство да има повече проблеми при одобряването на документа. Двете правителства се надяват парламентите да гласуват документа в следващите няколко дни, за да може при следващата среща на лидерите на ЕС в края на юни Македония да получи дата за началото на преговорите за присъединяване към съюза.

Нова ера

"Отваряме път за мир, просперитет и общ напредък. Трябва да поемем пътя към нова ера в развитието на този регион. Подписването на това споразумение ще положи основите на този път", каза в речта си преди подписването Алексис Ципрас. Той се обърна към гърците и македонците с призив да прочетат споразумението между Атина и Скопие и да го подкрепят без предразсъдъци. Добави че това е "патриотичен договор".



"Ще продължим да работим и занапред, за да може този договор да издържи във времето. Трябва да положим много усилия, за да може договорът да бъде приет от хората в двете държави", обяви още Ципрас.

"Дойде време отново да пишем щастливи песни на Балканите, а днес се прави първата, смела крачка в тази насока... Една такава нова песен започнахме да пишем тук. Нашата цел е тази песен да се пее много векове и от много бъдещи поколения, на нашия и на вашия език, във вашата и в нашата страна, от нашия и вашия народ", приключи Ципрас.

Преместихме планини

Метафора използва и македонският премиер Зоран Заев. "Преместихме планини", обяви той в речта си и цитира думи на гръцкия философ Аристотел, според които "с вяра, кураж и надежда, можеш да преместиш планини".

"Слагаме край на години различия, които издигнаха стена в отношенията между двама съседи", каза Заев и добави, че последните три десетилетия са били време на несигурност за бъдещето. С подписването на договора за името се полагали основните на "пътя за общото ни бъдеще и партньорство".



Сн. "Катимерини"


Заев очерта и бъдещите стъпки в отношенията с Гърция – отваряне на границите за сътрудничество, съсредоточаване върху общата сигурност и по-интензивно икономическо сътрудничество.

Той се обърна и към опонентите на споразумението с думите, че имат право на мнение и аргументи, но "европейска ценност е да се намери решение чрез диалог между институциите". "С това споразумение двете държави оставят миналото зад гърба си“, каза македонският премиер.

Символи

Подписването на споразумението стана на гръцкия бряг на Преспанското езеро. Гостът на събитието – Зоран Заев, пристигна с лодка и беше посрещнат с прегръдки от Ципрас.



По-рано правителството на гръцкия премиер оцеля при вот на недоверие. Той беше поискан от опозицията, която се обяви срещу споразумението за името Северна Македония.


Сн. "Катимерини"


Двамата премиери бяха посрещнати с бурни аплодисменти и на крака от хората, допуснати до церемонията, която беше придружена със сериозни мерки за сигурност заради подготвяните протести от страна на опозиционните партии и в двете страни.

Преди това присъстващите поздравиха за рождения му ден посредника на ООН по спора за името Матю Нимиц, който след церемонията заяви, че събитието е подарък за рождения му ден.

След подписването Заев свали вратовръзката си я връчи на Ципрас, който по принцип не носи подобни аксесоари дори и на най-официални събития. Гръцкият премиер прибра вратовръзката в джоба на сакото си.


След това двамата, представителите на ООН и ЕК, както и другите официални гости се отправиха с лодка на обяд на македонския бряг на Преспанското езеро. При завръщането си в Гърция Ципрас заяви, че на обяда на македонска територия било "весело като на сватба". Той коментира, че протестите срещу новото име на Македония не са събрали очакваните милиони недоволни, а присъствалите на тях около 40 000 души били пренебрежимо малко.

Реакция

Като "храбра и важна крачка" определи българският премиер Бойко Борисов подписването на договора за новото име на Македония.

"Договорът за спора за името отваря пътя на Република Македония към ЕС и НАТО. България винаги е подкрепяла нашата съседка по този път. Най-важното сега е гражданите на всички страни на Балканите да разберат, че този договор не води до териториални претенции или бъдещи проблеми, а напротив - ще ни помогне да живеем заедно по-добре", написа Борисов във фейсбук.

"Времето ще покаже, че усилията са си стрували. Надявам се до края на месеца Съветът на ЕС в рамките на българското председателство да отвори вратата за преговори, а през юли нашата съседка да получи зелена светлина за НАТО. Днешният ден е добър и за България - никой не може да е проспериращ и щастлив, ако съседите му не са", написа външният министър Екатерина Захариева във фейсбук.

Анализатори критикуват българското одобрение за името Северна Македония, тъй като според тях то може да де основание за териториални претенции към България. Правителствата в Скопие и София отхвърлят тези опасения.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

33 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. АлександърНиколов
    #33
  2. Bлaдo
    #32

    aйде - кОминтерната (сталин-тито-димитроф) го издуxa - чао! :-))) Продължава разширяването на ЕС и НАТО! .... ...а на който му дреме за чуФФствата :-) и диагнозата на прЕЕслаФФ и на останалия крепостен тролетариат - да ми цъкне минусче :-))))

  3. trezwomislesht
    #31
  4. boriana
    #30
  5. boriana
    #29
  6. Обектив
    #28
  7. Анасонлийски
    #27
  8. trezwomislesht
    #26

    А защо нас ни нямаше на тези преговори? Защо отново подписахме един документ без да имаме претенции, както през 1991г? Браво на гърците, дори под международен натиск отново постигнаха своето. А ние си даваме задните части на който поиска и ни е страх да кажем, че Гоце Делчев, Даме Груев и Самуил са българи!!!!!!!!!!!!!!

  9. Анасонлийски
    #25
  10. Mina
    #24

    Радвам се, че този глупав и инфантилен спор приключи най-накрая. Вече изпитвах истинско раздразнение, когато се споменеше нещо за него. Надявам се това наистина да е краят на глупостите и да се кара по същество.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.