Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Атина и Скопие се договориха: Северна Македония

Очаква се споразумението да бъде подписано до края на седмицата

26 коментара
Атина и Скопие се договориха: Северна Македония

Премиерите на Гърция и Македония Алексис Ципрас и Зоран Заев се договориха за новото име на Македония и до края на седмицата трябва да подпишат договор, с който официално да решат продължилия десетилетия спор. 

"Имаме добро споразумение със Скопие, което изпълнява всички условия, поставени от Гърция", заяви Ципрас, след като във вторник разговаря с македонския си колега. 

Според гръцките и македонските медии името е Северна Македония. Ще се превежда и изписва на английски език и ще бъде за всеобща употреба. 

Очаква се споразумението да отвори вратите за членство на Скопие в Европейския съюз и НАТО, което досега беше блокирано от Атина. Около решението на спора обаче има все още много неизвестни, свързани най-вече със съпротивата на опозицията в двете страни. Според наличната досега информация е възможно то да бъде подписано още тази събота в Преспа. 

"Днес скопският проблем приключи", "Северна Македония е договореното име", пишат гръцките и македонските медии. 
 
Управляващите и в двете страни обаче са изправени пред вътрешни пречки да решат спора. Опозицията в Гърция не приема включването на думата "Македония" под каквато и да било форма в новото има и вече проведе масови протести.
 
Подобни демонстрации се проведоха и в Скопие. Според опозиционната ВМРО – ДПМНЕ правителството на премиера Зоран Заев е некомпетентно, съсипало е икономиката, понижило е заплатите и пенсиите и е навредило на националните интереси, преговаряйки с Гърция за възможно ново име на страната.
 
Лидерът на гръцката опозиционна партия "Нова демокрация“ Йоргос Кумуцакос каза, че ще поиска изслушване в парламента преди да се подпише договорът.
 
Кумуцакос каза, че преди Преспа и преди каквото и да било решение или споразумение, е необходимо да се информират и парламентът, и гражданите. 
 
"Ципрас не е политически легитимен да задължи страната. Искаме спешно дебат в парламента, за да може гръцкият народ да разбере, преди да се обвърже, какво съдържа договора“, каза Кумуцакос. 
 
Ципрас не управлява с мнозинство, а коалиционният му партньор - националистическата партия "Независими гърци" (АНЕЛ) на министъра на отбраната Панос Каменос е срещу име с термина "Македония".
 
Македонският президент Георге Иванов също даде индикации, че може да не подпише договора, а опозиционната ВМРО – ДПМНЕ организира протести. 
 
"Президентът смята, че е несериозно и безотговорно въпросът за името, който е изключително важен за всички граждани на Република Македония, и наложените относно това технически изисквания, да се решават по телефона и чрез лично споразумение между премиерите на двете държави", заявиха от кабинета на Георге Иванов. 
 
Какво точно са се договорили Македония и Гърция?
 
Република Северна Македония - име за всеобща употреба, с македонски език и македонска идентичност - това съдържа споразумението по спора за името, което трябва да подпишат Македония и Гърция, съобщи гръцкото радио 24/7, цитирано от БТА.
 
По информация на гръцки журналисти споразумението съдържа следното:
 
- В македонската конституция се отстранява текстът за "защита на македонското малцинство" извън границите на страната.
 
- Определят се преходни периоди за промяна на вътрешни документи и този сложен процес се свързва с отварянето на глави в предприсъединителните преговори на Македония с ЕС.
 
- Формира се комисия, която ще разгледа употребата на търговските обозначения в двете страни.
 
- Признава се македонският език, със забележката, че Северна Македония в рамките на споразумението признава, че този език е със славянски произход /както е заведено в рамките на ООН/.
 
- По отношение на националността важи терминът Мacedonian/citizen of the Republic of North Macedonia с ясно споменаване, че народът на тази страна не е свързан с античната гръцка цивилизация.
 
Какво следва? 
 
Споразумението първо трябва да се ратифицира в македонския парламент, след което гръцкото правителство ще изпрати писма до НАТО и Европейския съюз, че подкрепя започването на преговори за интеграция на Северна Македония при условие, че бъдат внесени поправки в конституцията ѝ.
 
Кодзиас вече съобщи, че на срещата на външните министри на ЕС на 25 и 26 юни ще бъде изпратено позитивно послание за започване на предприсъединителни преговори на Северна Македония с ЕС, а що се отнася до членството ѝ в НАТО, тя ще получи покана при условие, че промени конституцията си.
 
Според гръцките медии премиерът Зоран Заев ще трябва да изпрати писма до страните, които са признали Република Македония под конституционното ѝ име, за да ги уведоми, че в двустранните отношения и на международните форуми в сила ще бъде името Северна Македония.
 
Радио 24/7 посочи, че в периода от юли до декември 2018 г. правителството на Заев ще трябва да свика референдум и ако неговият резултат е положителен, ще бъдат внесени поправки в конституцията. При отрицателен резултат като План Б съществува вероятността за предсрочни избори "с характер на референдум за скопския въпрос".
 
Когато македонската страна изпълни всички поети задължения, споразумението ще бъде внесено за гласуване в гръцкия парламент, а в същото време ще се гласува и за членството на северната съседка в НАТО.
 
Двете страни спорят от 25 години за името "Македония", което според Атина крие в себе си териториални претенции към едноименната гръцка област.  
 
Македония обаче показа, че е готова на отстъпки и бърза да реши спора, тъй като се надява  в края на юни да получи покана за начало на преговорите за влизане в Европейския съюз.
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

26 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. АлександърНиколов
    #26

    Може би отдавна трябваше Р. България и Р. Македония да направят федерация под името напр. Тракийска Федерация и тогава никой не може да има претенции за името а Македония става автоматично член на ЕС и НАТО. Освен това ако още от преди 28 г. се даваше на македонците бързо и лесно бълг. гражданство, а не да бъдат изнудвани за подкуп, но обратното да им се дава напр. 5000 лв за да започнат трудова деятелност, то отдавна повечето македонци да бяха станали доброволно български граждани и допринесли

  2. Bлaдo
    #25

    на отворена порта хлопаш, Боряна... Всичките ти "неясни" позиции са изяснени, решени и описани в подписаните напоследък договори и меморандуми между BG и МК (които са копи-пейст на документи от Костов-о време)... А това вдовишко рИвААне в стил "ама те имат претенции" вече е коминтернОФско демоде. ... Колкото до главата ти и пепелта - и тук (пак без да се усетиш) си цитирал Костов :-)))

  3. boriana
    #24
  4. Коментарът е изтрит в 14:44 на 14 юни 2018 от автора.
    #23
  5. boriana
    #22

    Питам се ако ние поискаме, реципрочен държавен договор с македонците, в който да се казва че те нямат териториални претенции към Пиринска Макединия и че признават, че населението там говори български език, че нямат никакви претенции към историята ни до формирането на държавата Македония, дали ще се съгласят. Дали ще се съгласят или ще поискат да признаем Самуил за македонски цар, историята на България при Самуил е част от историята на настояща Македония. Май ще си висим в неясни позиции занапред.

  6. boriana
    #21
  7. Bлaдo
    #20

    провал!!! за "руския инфоцентър" в Ниш!!! - позор, пролетарии!!! :-))) - да върнете парите :-) ... Сега, тавариши сЕрбьi и русняци, може да погледате как (на чист български език) ще придвижим и приемем Македония в НАТО и в ЕС.

  8. boriana
    #19

    За гербарите е важна властта, далечното бъдещето за тях е необозримо и не ги интересува, миналото без значение защото не са били на власт, важно е и тече само времето в което те са на власт.

  9. edin.drug
    #18
  10. boriana
    #17

    Прецакани сме от всякъде. Всъщност прецапаният е ТОЙ и така ние. Какво се оказва- името Македония, което всички сме съгласни е географско название, за гърците беше белег за териториални претенции. Но виж мълчанието на нашите управляващи и най- вече пълното потапяне на националистите ни и иначе много дърдорешият шкембе..я Каракачанов за Северна Македония е знаково за предателство. Защото Северна Македония, ХИЧ, ама ХИЧ не е географско понятие. Ние от карти не разбираме само ни се струва че т. нар.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.