Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Aтина ще трябва да направи 35 реформи, за да получи пари

Гърция и кредиторите стигнаха до "принципно" споразумение

4 коментара
Aтина ще трябва да направи 35 реформи, за да получи пари

Гърция и международните кредитори са постигнали принципно споразумение, съобщиха световните агенции. Така Гърция си осигури финансиране от Европейския съюз и Международния валутен фонд от около 85 милиарда евро в продължение на три години. Атина обаче ще трябва да извърши непопулярни реформи.

"Постигнато е принципно споразумение на техническо равнище в Атина", каза говорителката на ЕК Аника Брайдхарт.

Все още имало малки детайли от него, които трябва да бъдат финализирани.

Гърция очаква да подпише окончателното споразумения с кредиторите до 18 август, така че да може на 20 август да получи новия транш, с който да покрие плащане към Европейската централна банка в размер на 3.2 млрд. евро.

35 мерки

Според вестник "Катимерини" постигнатото споразумение включва незабавното осъществяване от страна на гръцкото правителство на 35 мерки.

Сред тях са промени в пристанищния тонажен данък на фирмите-доставчици на стоки, намаление на цените на генеричните лекарства, преглед на системата за социално подпомагане, укрепване на Отряда за финансови престъпления (SDOE), постепенно премахване на ранното пенсиониране, премахването на данъчните облекчения за гръцките острови до края на 2016 година, прилагане на реформите в областта на производствения пазар, предложени от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), дерегулирането на енергийния пазар и изпълнението на програмата за приватизация, която е вече в ход.

Постигнатото споразумение с кредиторите ще позволи на Гърция да запази около 20 милиарда евро от държавните приходи за икономическо развитие. Според източници от гръцкото правителство споразумението в частта си за държавния бюджет предвижда "меки реформи, които не задушават страната, а оставят възможност за икономически растеж"

За 2015 г. е предвиден първичен бюджетен дефицит (без участие на разходите за обслужване на държавния дълг) в размер минус 0.25 процента, а за следващите години е планиран първичен излишък, който през 2016 г. ще възлиза на 0.50 процента, през 2017 г. - 1.75 процента, а през 2018 г. - 3.5 процента.

Те припомниха, че споразумението, подписано от предишното правителство на Андонис Самарас, е предвиждало първичен излишък в размер на 3 процента за 2015 г., 4.5 процента - за 2016 г. и 2017 г. и 4.2 процента за 2018 г..

Според правителството този излишък не е оставил никакви възможности за икономическо развитие

Ципрас отново ще разчита на опозицията

Споразумението, което предвижда поредица от икономически реформи, ще бъде представено в парламента като проектозакон с две подточки, първата, детайлизираща новата тригодишна програма, и втората, поставяща принципните действия, които Гърция трябва да узакони, за да получи първия транш от кредита.

Oчаква се премиерът Алексис Ципрас отново да разчита на подкрепа от опозицията, тъй като в неговата Сириза има силна съпротива срещу споразумението с кредиторите.


Ако гръцкият парламент одобри новото споразумение в четвъртък, след това то ще бъде разгледано и одобрено от финансовите министри на еврозоната на среща на Еврогрупата в петък, преди да започне процес по неговата ратификация от някои парламенти на отделните страни-членки от еврозоната.

Испанският премиер Мариано Рахой съобщи, че финансовите министри от еврозоната трябва да се срещнат в петък, за да одобрят спасително споразумение между Гърция и международните кредитори.


Да се надяваме, че веднъж завинаги тази сделка ще помогне нещата да се нормализират, допълни той.

Финландският финансов министър Александер Стуб заяви пред репортери, че остава да се свърши още работа по споразумението за третия спасителен пакет за Гърция, допълва Ройтерс.

Той отбеляза, че финландското правителство ще определи позицията си следващата седмица.

Стуб допълни, че Финландия настоява Международният валутен фонд (МВФ) да участва в помощта. Той изтъкна, че срокът за покриване на заемите на Гърция може да бъде удължен, но изключи възможността за намаляване на дължимите суми.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Калико Джо
    #4

    Защо няма някой да ни насили и ние да направим поне 5 реформи и да ни платят за тях...

  2. Мони_deactivated_1480055728
    #3

    Ето съдържанието на третия гръцки Меморандум http://www.grreporter.info/eto-sdrzhanieto-na-tretiya-grtski-memorandum/17717

  3. Едмундиньо_deactivated_1441004452
    #2

    ко тана ееее първосигнални Ганьовци.... майка ви ...... Навеждайте глава....да не ви я секът... и разтваряйте задните бузи и на децата си...

  4. strobo
    #1

    Браво на Сириза, успя да се справи със задачата.....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.