Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Атлантическият съвет: ВПК не значи само военно, но и производство

0 коментара

Да "разкажат българската история по-добре", се ангажираха бивши американски политици от Атлантическия съвет след четиридневни обиколки в страната и срещи във военните заводи в Казанлък и Сопот. Военната промишленост в развитите страни се окрупнява, каза на финала на обиколката председателят на съвета Ричард Мейкънс. Преведено от дипломатичния език, това означава съкращаване на военното производство и този процес не може да подминe България.

Мейкънс е поел ангажимент пред премиера Иван Костов бързо да бъде изготвен доклад за възможностите за развитие на производство във военната ни промишленост. Американците смятат, че най-важното е да се възстановят бързо работните места и дори да се открият нови.

Неслучайно, на първо място те откроиха възможностите на инвеститорите да се предложи развитие и на гражданско производство, като за пример беше дадено производството на части за автомобили.

Според тях могат да се намерят възможности и за развитие на част от военното производство, което трябва да премине на стандартите на НАТО. Основните конкурентни предимства на страната, според американците, са ниската цена на труда, добрите кадри и благоприятното местоположение на страната.

Според Ричард Мейкънс решаването на проблемите на българската военна промишленост трябва да станат част от една цялостна програма за развитие на икономиката на страната. Атлантическия съвет щял да използва широките си връзки в рамките на НАТО, за да представи възможностите за интегриране на българското производство.

Американските дипломати дадоха ясно да се разбере, че не са дошли за да напишат просто още един доклад и че това, което те ще кажат, ще стигне до достатъчно важни икономически и политически фактори. Ричард Мейкънс изрази съжаление, че у нас не е могъл да дойде бившия главнокомандващ на войските на НАТО в Европа Уесли Кларк и един от изпълнителните директори на една от най-големите американски компании изпълняваща военни поръчки "Локхийд Мартин".

Няма да е изненада, ако посещението на Атлантическия съвет даде конкретни резултати за сравнително кратък период, особено с оглед на обстановката на Балканите. Военното присъствие на НАТО в Македония и Косово сигурно ще продължи с години. Симптоматичен факт за развитието на бъдещите процеси е огледа на площадката в с.Кондофрей, която може да стане база за безмоторни разузнавателни самолети.
Най-малкото безмоторните самолети ще бъдат извеждани във въздушното пространство от по-мощни машини. Според източници на Mediapool американските гости са искали да посетят и самолето- ремонтния завод в Бенковски, но времето е било недостатъчно за това.

Едва ли можем да се надяваме на сериозно развитие на военното ни производство, но безспорно силите на НАТО в региона имат нужда и от поддръжката на промишлена база, която у нас, макар и остаряла, е достатъчно добре развита и сериозно надвишава нуждите на атлантическия пакт в региона.

Няма да е изненада и ако възползвайки се от ниската цена на труда и добрите инженерни кадри, американски инвеститори решат да развият и граждански производства. САЩ поддържат в последните години явна политика на фаворизиране на нашата страна в региона, за което най-добре говори осъщественото посещение в София на бившия президент Бил Клинтън.

Инвестициите в енергетиката са на път да поставят Америка на първото място сред инвеститорите у нас. Заявената от Ричард Мейкънс позиция, че най-важно е възстановяването на работните места, независимо за какво производство става въпрос, потвърждава желанието да се съдейства за решаване на основния икономически проблем у нас - безработицата.

Американците дадоха ясно да се разбере, че чудесата няма да се случат за едни ден и затова посланията им бяха лишени от конкретика и бяха по-скоро политически. Никой не трябва да очаква, че само след един или два месеца военната ни промишленост ще заработи отново с темповете от времето на войната между Иран и Ирак през 80-те.

По-скоро през следващите няколко години ще се види как е възможно да се преструктурира този отрасъл, за да бъде в по-малка част интегриран към системата от доставки за НАТО и в по-голяма част насочен за чисто граждански нужди.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.