Атлетико Мадрид спечели Лига Европа за трети път

Испанците отказаха на финала в Лион Олимпик Марсилия с 3:0

Снимка: Sportal.bg

Атлетико Мадрид триумфира за трети път във втория по сила европейски клубен турнир по футбол Лига Европа, налагайки се с категоричното 3:0 на финала в Лион над Олимпик Марсилия.

Попаденията в сряда вечерта отбелязаха Антоан Гризман в 21-ата и 49-ата минути и Габи Фернандес в самия край на мача. Така „дюшекчиите“ добавиха нов трофей от Лига Европа след отличията си от 2010 и 2012 г.

Наказаният за финалния мач наставник на Атлетико Диего Симеоне избра схема в 4-4-2 с Диего Коща и Антоан Гризман в атака. Треньорът на Олимпик Руди Гарсия пък излезе с 4-2-3-1 с централен нападетел Валер Жермен и офанзивно трио – Товен, Дмитри Пайе и Лукас Окампос.

В началото на двубоя французите упражниха преса, като имаха чудесна възможност да открият резултата още в 4-ата минута, когато Пайе изведе Жермен в наказателното поле, но той стреля над вратата.

Постепенно испанците изравниха играта, за да се възползват в 21-ата минута от сериозна грешка в защитата на Олимпик. Вратарят Стив Манданда подаде топката напред към Замбо Анкиса, който не успя да я овладее, пращайки я в краката на Габи Фернандес. Той с едно докосване изведе Гризман, за да реализира французинът с лекота сам срещу Манданда.

В 32-ата капитанът на марсилци Дмитри Пайе напусна терена заради контузия. До края на полувремето Олимпик така и не успя да създаде сериозно положение пред вратата на Ян Облак.

Второто полувреме започна по прекрасен начин за Атлетико, след като само 4 минути след началото му Коке изведе Гризман, който овладя топката, напредна в наказателното поле и технично копна над вратаря за 2:0.

В 89-ата капитанът Габи оформи крайния резултат с трето попадение в мрежата на Манданда след образцова контраатака. Испанците имаха числено преимущество в наказателното поле на Олимпик, където Коке подаде към Габи и той насочи топката по диагонала в другия ъгъл на Манданда.

Това бе общо четвърти европейски трофей за Атлетико Мадрид след 3 в Лига Европа и 1 в КНК. Така „дюшекчиите“ си извоюваха правото да играят и за Суперкупата на Европа, като техният съперник ще бъде определен на 26 май във финала на Шампионската лига между Реал Мадрид и Ливърпул.