Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Атмосферата на поставените под карантина круизни кораби е "сюрреалистична"

1 коментар

Трудно е да преглътнеш странното чувство, когато си поставен под карантина заради коронавируса. "Страхът засилва това чувство", казва спокойно Мартин Лутерйохан. "Никой обаче не може да изключи появата на още заразени през периода на карантина."

Пенсионираният психотерапевт от Мюнхен и японската му съпруга Сакае през последните две седмици са принудени да стоят в каютата си без прозорци на борда на круизния кораб "Даймънд принсес". Двамата се надяват утре най-после да могат да слязат на сушата. "Добре сме", казва той. "И двамата сме здрави и дадохме отрицателни резултати при изследванията."

Така започва репортаж на ДПА от борда на корабите "Даймънд принсес" и "Уестърдам".

Нова партида тестове, направени на 681 души на борда на "Даймънд принсес", са дали още 88 положителни резултата, съобщи днес японското министерство на здравеопазването, цитирано от Франс прес. С това общият брой на установените случаи на плавателния съд, на борда на който има 3700 пътници и екипаж, достигна 542. "Даймънд принсес" е край пристанище Йокохама, което е на 30 километра от мегаполиса Токио.

Лутерйохан, героят от репортажа на ДПА, просто се надява, че карантинните мерки са ефективни за предотвратяване на нови случаи на заразата. "Но, разбира се, има и известна несигурност. Безопасно ли беше или не?", казва той за ДПА по Скайп.

Корабът "Даймънд принсес", който е собственост на компанията "Карнивал крузис", беше поставен под карантина на 4 февруари в условията на разпространяване на новия коронавирус, появил се в китайския град Ухан.

Китай казва, че досега с вируса са се заразили над 72 000 души, а броят на смъртните случаи в страната достигна 1868. Коронавирусът се разпространи в множество други държави по целия свят и предизвика редица ограничения за пътуване.

Лутерйохан поддържа връзка с някои от своите сънародници, които са още на борда, по телефона и чрез приложението "УотсАп". Всеки се опитва, доколкото може, да не се тревожи. "Не искаме да се подлагаме на ненужен стрес", казва Лутерйохан.

Друга германска двойка, с която той и съпругата му са в контакт, не е имала симптоми, преди да даде положителни резултати при изследванията. От неделя те са в местна болница.

Психологическата подготовка помага на Лутерйохан да се справя с изолацията на борда. Тъй като тяхното помещение няма прозорци, той и жена му могат да отиват на палубата за чист въздух за по един час по два пъти на ден. "Щом наближим вратата на каютата, си слагаме маските", казва той. При всяко стълбище има дезинфектанти.

Страхът, че вирусът може да се разпространи от кухнята към пътниците чрез поднасяните ястия, е накарал собственика на кораба да наеме външна фирма за кетъринг, която да доставя пакетирани храни.

На пътниците бяха раздадени нови комплекти спално бельо, което трябва да сменят сами, а в събота получиха почистващи продукти. Това е добре дошло разнообразие, когато си в капана на малко помещение по 22 часа на ден.

Пътниците имат достъп до интернет, а Лутерйохан разполага с лаптоп, който съпругата му използва, за да гледа японски новини. Тъй като двамата са дали отрицателни резултати и са разговаряли с медицинския екип, той се надява, че имат добър шанс да се сред първите, на които ще бъде позволено да слязат от кораба утре. Тогава той и жена му ще могат да прекарат седмица в Токио, както е било планирано първоначално.

Около 500 пътници ще напуснат утре круизния кораб "Даймънд принсес", предаде междувременно Франс прес, цитирайки представител на здравното министерство. Те са дали отрицателен резултат на тестовете за заразяване с новия коронавирус.

"Точният брой все още варира, но ще бъдат около 500", каза пред журналисти цитираният служител на японското здравно министерство. Той уточни, че само тези, чиито тестове са с отрицателен резултат и които не са имали близък контакт с други заразени, ще получат право да слязат от кораба, на чийто борд има стотици носители на новия коронавирус.

Круизният кораб "Уестърдам", собственост на компанията "Холанд Америка", получаваше забрана за достъп от много пристанища поради опасения от разпространение на новия коронавирус, макар на борда да нямаше потвърдени случаи.

Най-накрая Камбоджа му позволи да акостира и в четвъртък стотици пътници слязоха на сушата. Американец, който е бил на борда, обаче даде положителен резултат в неделя, докато пътуваше към дома си от Малайзия.

Сега собственикът на круизния кораб прави всичко възможно да уведоми местните здравни власти за пътниците, които са били на плавателния съд, а останалите на борда 1000 души трябва да стоят там до приключване на изследванията за вируса.

Германският пасажер Маркус Кьониг, който е на меден месец с партньора си, казва за ДПА, че очаква да отпътува със самолет за родината си с няколко дни закъснение. Това е "много сюрреалистична ситуация".

За разлика от "Даймънд принсес", пътниците все още могат да се движат свободно из кораба. "Обслужването е отлично", казва освен това Кьониг, като според него пътниците като цяло не изглеждат разтревожени.

Кьониг се надява хората на борда на "Уестърдам" да не бъдат забравени и че няма да се наложи самият той да бъде поставен под карантина, когато най-сетне се върне в Германия.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    Според информацията на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията, този вирус е заразна болест по някои животни: камили, котки, кучета, прилепи и естествено ваксината трябва да бъде разработена по начин, който ги предпазва?! Ваксините за последните епидемии трябва да се разработват за животните, от които тръгва заразата, и постепенно да се търсят човешки модификации, за да бъдат ефективни...Нали това е логиката?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.