Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Au revoir Boris": Европа не лее сълзи за Джонсън и Дейвис

За Брюксел е важно какво предлага Лондон на масата на преговорите, а не кой стои на масата

5 коментара

Британските медии обявиха за "криза" подадените за 24 часа оставки на двама ключови британски министри – отговарящият за Брекзит Дейвид Дейвис и външният министър Борис Джонсън, но в Европа никой не пролива сълзи за тях. От гледна точка на ЕС, смяната на тези двама министри прави малка разлика, тъй като нито един от тях не е играл основна роля в преговорите за излизане на Великобритания от ЕС през март догодина. Основният събеседник на ЕС в тези преговори отдавна е Оливър Робинс, старши съветник на Тереза Мей.

Както отбелязва европейски дипломат, Дейвис се е виждал веднъж на три месеца с главния преговарящ на ЕС за Брекзит Мишел Барние, докато реалният британски преговарящ е Робинс, пише сайтът "Политико".

За Брюксел и 27-те страни от ЕС е далеч по-важно какво Великобритания поставя на масата на преговорите, а не кой стои на масата.

Брюксел наблюдава случващото се в Лондон с изумление и интерес. Макар че нито Дейвис, нито Джонсън са имали сериозна роля в преговорите за Брекзит, опасенията са, че трудно извоюваният от британската министър-председателка компромисен план може да се окаже под въпрос.

Компромисните предложения на Мей, които предизвикаха оставките на двамата министри, на практика предвиждат разделяне на единния европейски пазар чрез създаване на специална търговска зона с Великобритания.

В реч пред Института по международни и европейски въпроси Мишел Барние заяви миналия петък, че единният пазар е "сърцето на европейския проект". "За него няма никаква опасност", добави той.

Настояването на Мей за мек Брекзит (проектът, представен в Чекърс) е важно за Брюксел, но се смята за все още недостатъчна стъпка към приемане на преговорните предложения на ЕС, които не са променени от година. Поради тази причина към момента не е ясно дали последващи оставки или дори падането на правителството на Тереза Мей биха променили нещо.

"Дори и правителството да падне от власт...ние нямаме друга опция освен да се споразумеем с това или със следващото правителство", казва дипломат от ЕС пред британския в. "Гардиън".

Той допълва, че ако британският кабинет успее да получи подкрепа за политиката си, това само ще ускори преговорния процес.

Френският в. "Монд" написа: "Никой няма истински да съжалява за буйния и груб Борис Джонсън", но предупреждава, че "задълбочаването на нескончаемата политическа криза в Лондон" става само 9 месеца преди датата, на която Великобритания трябва да напусне ЕС през март 2019 г. От тази гледна точка споразумението между 27-те страни членки и Обединеното кралство "все още изглежда толкова мъгляво, колкото преди".

"Монд" признава, че европейците не са били тотално изненадани от политическата криза във Великобритания, тъй като "взривяването на консервативното правителство един или друг ден" е било очаквано, тъй като торите са твърде разделени по темата за Брекзит.

Германският дясноцентристки в. "Франфурте алгемайне" смята, че Европа наблюдава само началото на затъването на Великобритания в политически хаос. След събитията в понеделник изглежда все по-вероятно бунтът в Консервативната партия да набере скорост, пише вестникът и не изключва да се стигне до вот на недоверие към Тереза Мей.

"Британската криза е криза на управляващата класа. Но сега ЕС не трябва да се огъва и да прави компромиси", пише италианският в. "Кориере дела Сера" и пояснява:"Когато Великобритания се присъедини към Европейското икономическо пространство през 1973 г., тя искаше да извлече всяко възможно икономическо предимство, но нямаше никакво намерение да се присъедини към идеалите на неговите основатели."

"Брекзит тласна Великобритания в центъра на буря в италиански стил", смята "Стампа". И описва ситуацията: министър-председателка, която се препъва, според нейната собствена партия, а не според опозицията, и правителство, което е в колапс, докато международният авторитет на страната се разбива на пух и прах.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #5

    От тази статия става ясно, че вещицата има министри в сянка, т.е. двоен кабинет?! Главният преговарящ и външният министър са други лица?!

  2. Fireball
    #4

    Без връзка с конкретния контекст - оставка, преговори за твърд или мек Brexit, не мога да не възразя на всичките дърдорковци, които плюят Б.Джонсън без изобщо да имат представа какъв и кой е той и защо все пак толкова британци си го харесват.Джонсън е Пич! Достатъчно е да се изгледа видеозаписа от "съвместната" му пресконференция с шефа на рашисткото външно министерство Лаврофф отпреди няколко месеца. По-брилянтен образец на английски хумор и по-изискана гавра със северноазиатската православна Джамахирия трудно ще се намери. Само това да е - предостатъчно е за да го уважаваш.

  3. Калико Джо
    #3

    Борис ще се опита да ритне Тереза и да и вземе мястото в партията и власта, но няма да стане. Торите не може да са партията на изкуфели пенсионери и лумпенизирани националисти, които мечтаят за Британската империя от 19 век. Ако искат бизнесите и младите да са с тях трябва да го зарежат тоя с айнщайновата прическа на празна кратуна.

  4. pepe
    #2

    Съгласен съм с това, че никой в ЕС няма причина да скърби за тези двамата /подалите оставки - Джонсън и Дейвис/... но не съм съгласен с това, че са без значение. Не само, че оказват до момента, а имат желание и активно работят за това да продължат да оказват, влияние върху това какво ОК "поставя на масата" на преговорите /даже май нещо като страх единия да не изостане от другия в това кой е "по-брекзитър" долавям/, но и бяха сред хората, които значително /особено единия/ способстваха за това, ситуацията

  5. ivancho ivanov
    #1

    Au revoir BREXIT! Даже и старата Англия гълта жабета Мнозинство от три % го доведе до тази бъркотия, тъгуват по минали времена - "Ако искаш да стигнеш бързо тичай сам, но ако искаш да стигнеш далеч, бягайте заедно" Африканска поговорка Грамадни икономики се опитват да шефстват по света - САЩ, Китай, ЕС, а и следват други, какво си представява Великобритания днес без империя и световна икономика? Елементарно, доктор Уптсън

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.