Australian Open: Убедителна победа на Григор Димитров срещу Чилич

Цветана Пиронкова отпадна още в първия кръг

2 коментара
Сн. ЕПА/БГНЕС

С победа и загуба започна българското участие в Откритото първенство на Австралия по тенис (Australian Open). Хронологически рано сутринта в понеделник Цветана Пиронкова загуби в два сета от тайванката Су Вей Сие, а след това Григор Димитров се представи на обратния полюс с бърза победа срещу хърватина Марин Чолич.

С много силен сервис през целия мач българинът се наложи с 3:0 (6:4, 6:2, 7:6 (5)) за 2 часа и 11 минути.

"Това беше може би един от най-трудните ми жребии за първия кръг. Доволен съм, че влязох в ритъм. Струва ми се, че той беше доста напрегнат, често целеше линиите. Аз бях съсредоточен върху това, което зависи от мен", заяви Димитров след мача.

Той отбеляза цели 19 аса срещу само четири на Чилич и спечели 83% от разиграванията, в които е вкарал първи сервис. Тази статистика е донякъде изненадваща, като се има предвид, че хърватинът през цялата си кариера е разчитал основно на много мощен и точен сервис. До днес двамата се бяха срещали 6 пъти, като Димитров беше спечелил два пъти.

Първият сет бе равностоен до седмия гейм, в който българинът направи пробив в подаването на противника си, след което безпроблемно затвори сета - 6:4.

Димитров бе категорично по-добрия във втория сет, спечели три сервис гейма на нула и два пробива, единият от които също на нула. Така за само 27 минути се стигна до 6:2.

Третият сет започна като първия - с размяна на геймове. При 4:3 в своя полза обаче Чилич проби, поведе с 5:3, след което сервира за спечелване на сета. Тогава обаче дойде ред на Димитров да пробие и да затвърди пробива за 5:5. Накрая българинът спечели тайбрека със 7:5 и затвори мача.

Следващият му съперник е участващият с уайлд кард австралиец Алекс Болт (174-и в световната ранглиста), който в първия кръг отстрани с 6:2, 6:2, 4:6, 6:3 Норберт Гомбос от Словакия.

Цветана Пиронкова приключи участието си на Откритото първенство на Австралия след загуба в първия кръг от Су Вей Сие с 5:7, 2:6.

Тя пропусна да спечели първия сет, а във втория бе надиграна от 34-годишната тайванка, която показа добра игра.

Пиронкова преодоля квалификациите, за да стигне до основната схема на турнира в Мелбърн. Тя започна мача срещу намиращата се на 68-о място в световната ранглиста Сие като фаворит, но не успя да победи.

Допусна много грешки и съперничката ѝ се възползва.