Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Австралия е в траур след смъртта на двама заложници в Сидни

Световната преса пита защо терористът е бил на свобода

1 коментар
Австралийският премиер Тони Абът и съпругата му

Австралия скърби за загиналите при вчерашната заложническа криза в Сидни и недоумява как похитителят със солидно досие на насилник и интерес към радикалния ислям е убягнал от вниманието на службите за сигурност, предават осведомителните агенции във вторник.

Знамената в целия щат Нови Южен Уелс, чиято столица е Сидни, са наполовина спуснати. Австралийският премиер Тони Абът положи цветя в памет на жертвите на нападателя, взел за заложници 17 души в кафене в центъра на най-големия австралийски град, Сидни. Абът остави букет бели цветя, а съпругата му - букет от червени, край мястото на разигралата се вчера трагедия на площад "Мартин плейс". Той написа послание и помаха на събралото се множество, но не направи изявление.

Стотици хора оставят цветя в памет на убитите двама заложници.

На религиозна служба в катедралата "Сейнт Мери", архиепископ Антъни Фишър отдаде почит на героизма на двете жертви - 34-годишният мениджър на кафене "Линд" Тори Джонсън се опитал да отнеме оръжието на похитителя, а 38-годишната Катрина Доусън, майка на три деца - да предпази своя бременна приятелка.

След случилото се австралийското правителство е под натиск да обясни как е възможно човек с досието на похитителя Ман Харон Монис да бъде пуснат под гаранция, отбелязва ДПА.

Премиерът определи днес нападателя като "дълбоко неуравновесено лице", което било известно на полицията, но не фигурирало в списък на подложени на наблюдение терористи.

Абът каза, че той и комисията към Съвета за национална сигурност при правителството също настояват да получат обяснение как човек с такова досие не е бил включен в списък на лица под наблюдение и е бил оставен на свобода.

Монис бил освободен под гаранция във връзка с дело за съучастие в убийството на бившата си съпруга само шест дни след като щат Нов Южен Уелс приел промени в законодателството за освобождаване под гаранция, съобщи в. "Сидни морнинг хералд".

Според критици тази стъпка била част от поредица правителствени мерки за съкращаване на разходите, целяща да се намали напрежението в пренаселените затвори. След поредица сериозни престъпления, извършени от хора, освободени под гаранция, правителството на Нов Южен Уелс затегнало правилата, като новите трябвало да влязат в сила в края на следващия месец.

На 10 октомври на Монис били повдигнати обвинения в 40 пункта за сексуално посегателство над жени, ползвали услугите му на "духовен лечител", но той останал свободен под гаранция. Мъжът трябвало да се яви на дело на 12 декември, но заседанието било отложено за 27 февруари догодина.

Премиерът на Нов Южен Уелс Майк Беърд съобщи, че е наредил да се разследва защо Монис е останал свободен под гаранция.

Публикувани в социалните медии постове на Монис показват, че той е смятал себе си за мъченик, отбелязва АП. Самозваният мюсюлмански духовник, пристигнал в Австралия като бежанец от Иран, се оплаквал, че бил подлаган на мъчения в затвора заради политическите си убеждения и казвал, че се бори за исляма и за мир.

Адвокат Адам Хоуда, който представлявал Монис през 2009 г., след като той пратил осем писма на семействата на убити австралийски военни, които сравнявал с "войници на Хитлер", разказа, че Монис бил един от най-странните му клиенти. "Той твърдеше, че е духовник, но не беше и никой не го познаваше. Не беше свързан с никоя група, не служеше към никоя джамия, беше просто вълк единак", казва адвокатът. Хоуда отбеляза, че е смятал Монис за ексцентрик и избухлив, но не и за опасен. След като адвокатът съобщил на клиента си, че повече няма да го представлява, тъй като не послушал съвета му да не говори пред
медиите, Монис се завързал с верига пред съда и държал "откачени речи" в продължение на часове.

В общо изявление австралийският главен мюфтия професор Ибрахим Абу Мохамед и Националният съвет на имамите в Австралия осъдиха еднозначно престъпното деяние и заявиха, че ислямът категорично заклеймява подобни актове.

Световната преса пита защо терористът е бил на свобода

Защо "шейхът на омразата" Ман Харон Монис е бил на свобода, пита в. "Дейли телеграф". Представителите на австралийското разузнаване ще трябва да отговорят на въпроса защо мъжът, самоопределил се като ислямист и взел 17 души за заложници в кафене в центъра на Сидни, не е бил смятан за заплаха за сигурността. Въпреки дългото му досие и публични изявления – той неколкократно е изразявал антизападните си виждания по австралийската телевизия - Монис бил смятан от разузнаването за безобиден ексцентрик, вместо за непосредствена заплаха, отбелязва всекидневникът.

Заложническата криза в Сидни отново събуди призрака на нападенията на "вълци единаци", които службите за сигурност изключително трудно могат да спрат, посочва в. "Индипендънт". Може да се окаже, че похитителят е бил свързан с терористични организации, но всичко засега подсказва, че той се вписва в характеристиката на отделно лице, предприело въоръжени действия по политически или религиозни причини, понякога смесени с лични, действащ сам или с неголяма група помощници. Макар броят на тези случаи да расте, това явление съвсем не е ново и не винаги извършителите са ислямистки екстремисти, отбелязва авторът на статията, припомняйки подобни актове във Великобритания, където неонацист през 1999 г. отне живота на трима и рани близо 130 души с бомби с пирони, в Северна Ирландия, където полицай застреля трима католици, както и атентатите на ултрадесни фанатици като Тимъти Маквей в Оклахома сити и Андерш Брайвик в Норвегия, които погубиха десетки хора.

Френският в. "Фигаро" обръща внимание на факта, че профилът на похитителя Монис се различава от този на повечето джихадисти. Иранският му произход и това, че е шиит, бяха донякъде изненадващи - салафитите от "Ислямска държава" смятат шиитите за еретици, които трябва да бъдат безмилостно изтребвани, отбелязва вестникът. Иракските шиити са основните жертви на групировката ИД, която от началото на годината ги избива с хиляди, а Иран е един от заклетите врагове на салафитите.

Техеран официално осъди вземането на заложници. Манис заявил в сайта си в интернет, че е станал сунит, но това било по-малко от седмица преди да нападне кафенето в Сидни, допълва "Фигаро".

В. "Монд" също задава въпроса защо познатият на австралийските полицейски служби Монис не е бил под надзор, как е било възможно той да бъде освободен под гаранция, след като е бил заподозрян в тежки престъпления като съучастничество в убийството на бившата си съпруга и още около 40 сексуални посегателства?

Мъжът, взел заложници в кафене в центъра на Сидни е бил известен както на полицията, така и на водачите на мюсюлмански организации като дълбоко психически нестабилен човек с дълъг списък проблеми със закона, посочва в. "Ню Йорк таймс".

Вестникът припомня, че заложническата криза в Сидни се случва два месеца, след като въоръжен мъж уби войник и нахлу в канадския парламент, като и тогава действията на нападателя бяха продиктувани от смесица от лично недоволство и джихадистки фанатизъм.

"Ню Йорк таймс" също акцентира върху факта, че и в двата случая нападателите са имали криминално досие. Двете нападения повдигат въпроса способни ли са правителствата да следят радикализирани лица, които може да се окажат потенциални убийци и да предотвратят трагедии, допълва всекидневникът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. boby1945
    #1

    Ами така ще е докато австралийски самолети убиват араби на 12 000 км от Австралия..... Да се сърдят на себе си....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.