
Преките загуби на автопревозвачите от чакане по границите възлизат на 104 млн. евро, а общите щети са за около 208 млн. евро годишно. Това сочат изследвания на Асоциацията на международните превозвачи, оповестени в петък по време на дванайсетото заседание на Генералната асамблея на асоциациите за международни превози в региона на черноморското икономическо сътрудничество (ЧИС-САМП) в София. Основната дискусия е за свързана с мерките, които трябва да се предприемат от различните страни за ускоряване преминаването на ТИР-ове през границите.
Времето, което камионите чакат на външните граници, за да влязат в Европейския съюз (ЕС) е нараснало над пет пъти от 2003 г. досега, съобщи Мартин Марму, генерален секретар на Международния съюз за автомобилен транспорт (IRU) в петък.
Според съюза на ЧИС-САМП, времето се увеличава не поради инфраструктурни проблеми, а заради свръх бюрократични процедури по граничния контрол и несъгласувани методи на работа между различните администрации в транзитните страни. Много държави не прилагат правилно единния митнически кодекс на Евросъюза и не спазват свободата на транзита, подписани в духа на Световната търговска организация (СТО).
Увеличава се и времето за преминаване на границите на страните, които са част от региона на Черноморското икономическо сътрудничество с 5 на сто, установяват от асоциациите за международните превози. Резултатите от проведения през април-май тази година международен автомобилен преход около Черно море показва, че един камион от кервана е влязъл в Гърция за 60 минути и излязъл за 20. На пръв поглед времето за минаване през граничния пункт на България е по-малко – 50 минути, но като се има предвид, че двете страни са членки на Европейския съюз престоят е голям, коментираха участниците. Камионите са влезли в Гърция от Албания и по-големия престой на външната граница на Евросъюза е обясним, коментираха превозвачите.
Според ръководителя на автокервана Адриан Албу, забавянето на българската граница се дължи на административните процедури, които изисквали да се вкарат пълните технически данни на автомобила, както и на пътниците. За сметка на това, от данните на кервана става ясно, че от всички прекосени страни, камионите най-бързо – само за 10 минути са излезли от България през Дунав мост към Румъния. Входните гранични пунктове на Румъния и Молдова са своебразните рекордьори при обслужването на товарните камиони – те са влезли само за 30 минути в тези две страни и са излезли съответно за 40 и 30 минути.
Данните от прехода показват, че най-тежко е положението на границата между Русия и Азербайджан. От Русия камионите са успели да излязат за 170 минути и за 120 минути са влезли в Азербайджан. Толкова време им е отнело и да излязат от Азербайджан. Близо 100 минути се чака и на външната граница на Турция.
Чакането създава сериозни проблеми за здравето на шофьорите и околната среда, коментираха от асоциацията. Специалистите уточниха, че камионите чакат и по 5 дена, за да минат външните границите на страните от района на Черноморското икономическо сътрудничество. На практика това означава, че за 5 дни, автомобилът се движи до границата с по 50-100 метра. От асоциацията на международните превозвачи уточниха, че ако страните не вземат мерки, за да решат проблемите, то те ще се обърнат и към ООН, защото условията, в които са поставени шофьорите не покриват и минималните условия на труд в световен мащаб.
Обиколката показва, че средната скорост на камионите е била най-висока в Турция, Гърция и България. В Турция, камионите са се предвижвали с 63.4 км./час средно. В България скоростта им е била 59.8 км./ч., а в Гърция – 59.1 км./ч. В Албания, Румъния, Молдова, Азербайджан и Грузия скоростта на камионите е била между 45 и 50 километра в час.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент